המפקח על הבנקים עשוי לדרוש מגליה מאור ואיתן רף להחזיר בונוסים

הדירשה של המפקח עלולה להגיע בטענה כי חלק מהבונוסים להם זכו נבעו מפעילות סיוע ללקוחות אמריקאיים להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב - פעילות הנמצאת כיום תחת חקירה מצד הרשויות בארה"ב

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים דודו זקן עשוי לדרוש מנושאי המשרה בבנק לאומי להחזיר בונוסים שקיבלו בגין רווחים שנבעו לבנק מהסיוע שהבנק העניק, לכאורה, ללקוחות אמריקאיים להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב. הדברים מתייחסים במיוחד לגליה מאור, ששימשה כמנכ"ל לאומי ויו"ר לאומי שוויץ ולאיתן רף ששימש כיו"ר לאומי ויו"ר לאומי ארה"ב.

עלות שכרו של איתן רף בתקופה הנחקרת (2010-2002) הסתכמה בכ-36 מיליון שקל, ועלות שכרה של גליה מאור בתקופה הנחקרת הסתכמה בכ-54 מיליון שקל.

בנק לאומי העניק בזמנו לגליה מאור ולאיתן רף שיפוי ופטור מאחריות. על כן, לבנק לאומי קשה יהיה לתבוע אותם אישית על אחריותם בנזקים שנגרמים עתה לבנק כתוצאה מהחקירה.

גליה מאור

אם הבנק ייחס עבירות פליליות למנהלים הרי שפוליסת הביטוח לא תחול, ואם הבנק ייחס רשלנות - הרי שהדבר נמנה על הפטור מאחריות שהבנק העניק למנהלים. היקף הנזקים שנגרמו לבנק לאומי כתוצאה מהפרשה עלול להסתכם בעד כ-2.4 מיליארד שקל.

הערכה היא כי המפקח על הבנקים לא יבצע פנייה פורמאלית בעניין זה כל עוד לאומי לא חתם על הסדר מחייב עם הרשויות האמריקאיות. זאת מחשש כי אמירה מצד המפקח בשלב זה עלולה להתפרש על ידי האמריקאים כאילו המפקח רואה בגליה מאור, באיתן רף ובנושאי משרה נוספים בבנק כמי שהיתה להם אחריות אישית לעבירות בהן הבנק חשוד ובכך הדבר עלול להוביל לניפוח הקנס שעלול להיות מוטל על הבנק.

לפי גורם בכיר במערכת, אם האמריקאים היו כוללים בהסדר עם בנק לאומי אישום פלילי, הדבר היה מקפיץ את הקנס שלאומי נדרש לשלם למשרד המשפטים האמריקאי מכ-1 מיליארד שקל לכ-2.5 מיליארד שקל.

היות והאמריקאים לא כללו בהסדר אישום פלילי אלא רק רשלנות שאפשרה להשתמש בבנק לצורך העלמות מס, לאומי זכה להקלות בגובה הקנס. אלא שלצד הקנס למשרד המשפטים האמריקאי, לאומי מנהל בימים אלו מגעים עם הרגולטור הפיננסי של מדינת ניו יורק שהגיש דרישת תשלום של 300 מיליון דולר.

בהמשך הבנק יידרש להגיע להבנות כספיות גם עם רשות ני"ע האמריקאית. בבנק לאומי מעריכים כי ההסכמים ייחתמו עד סוף השנה, אולם כזכור הדבר אינו תלוי רק בבנק.

דודו זקןצילום: אוליבייה פיטוסי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"