אחרי ההנפקה כל אחד מהאחים שפירא יהיה שווה חצי מיליארד שקל

למרות תוצאות משופרות ופעילות ענפה, שפיר צפויה לעמוד בפני משימה מאתגרת במיוחד, בניסיונה להנפיק כ–20% ממניותיה בבורסה בתל אביב ולגייס כ-500 מיליון שקל לפי שווי חברה של 2.5-2 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

חברת שפיר הנדסה תתחיל הבוקר את סדרת הרוד־שואו (מצגות) מול שוק ההון הישראלי, לאחר שפירסמה אמש תשקיף לקראת הנפקה ראשונית (IPO) של מניותיה בבורסה בתל אביב, על סמך הדו"חות הכספיים למחצית הראשונה של 2014. בהמשך ייתכן כי החברה תנפיק גם איגרות חוב. שפיר הנדסה תנסה להנפיק כ–20% ממניותיה ולגייס כ–500 מיליון שקל, לפי שווי חברה של 2–2.5 מיליארד שקל.

אם התוכניות הללו יצליחו, תמורת המניות שיונפקו למשקיעים הכסף יוזרם לתוך החברה, ולא תהיה הצעת מכר על ידי בעלי השליטה. הנפקת המניות הזאת היא משמעותית מאוד, והיקפה הוא השני בגודלו מאז שקבוצת עזריאלי נהפכה לציבורית בקיץ 2010 וגייסה יותר מ–2 מיליארד שקל במניות. עם השלמת ההנפקה, עתידה שפיר הנדסה להיכנס למדד תל אביב 100. את ההנפקה מובילים לאומי פרטנרס חתמים ופועלים אי.בי.אי.

מהמצגת שפירסמה שפיר עולה כי החברה מציגה שיפור בתוצאותיה, שבא לידי ביטוי בעיקר בשנתיים האחרונות. כך, הכנסות החברה הסתכמו ב–2011 בכ–1.75 מיליארד שקל, בעוד שעל סמך תוצאות המחצית הראשונה של 2014 צפויות הכנסותיה השנה להסתכם בכ–2.43 מיליארד שקל. מתוך סכום זה, 43% מההכנסות מגיע מתחום התעשייה,40.8% מפעילות התשתיות, 13.6% מייזום למגורים ו–2.6% מפרויקטי הזכיינות.

ספינה של שפיר באחד מהפרויקטים הימייםצילום: רודי אלמוג

להבדיל מחברות הפועלות בתחומים דומים, כמו קבוצת אשטרום, שיכון ובינוי ואחרות, ההכנסות והרווחיות של שפיר מגיעות בעיקר מפעילות התעשייה, שכוללת בין היתר ארבע מחצבות מהגדולות במדינה במיקומים הקרובים ביותר לאתרי הבנייה.

ה–EBITDA המתואם של שפיר (הרווח התפעולי התזרימי לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות, כולל הכנסות מימון בגין פרויקטי זכיינות המהוונות כהכנסות תפעוליות) צפוי להסתכם ב–2014 ב–467 מיליון שקל, לעומת 440 מיליון שקל ב–2013, 330 מיליון שקל ב–2012 ו–265 מיליון 
שקל ב–2011.

שפיר צופה כי תסיים את 2014 עם רווח נקי מפעילות נמשכת של 211 מיליון שקל, לעומת 195 מיליון שקל ב–2013 (לא כולל הפרשה חד־פעמית של כ–100 מיליון שקל), 96 מיליון שקל ב–2012 ו–72 מיליון שקל ב–2011. הונה העצמי של החברה הסתכם נכון לסוף יוני 2014 ב–514 מיליון שקל, והחברה לא חילקה עד כה דיווידנדים. בקופתה היו מזומנים ושווי מזומנים של 318 מיליון שקל, והיקף מאזנה הסתכם ב–3.4 מיליארד שקל.

התגמול של חמשת המשתכרים הבכירים בחברה הסתכם ב–2013 בכ–6.7 מיליון שקל. שכרם של כל אחד מארבעת האחים שפירא הסתכם ב–1.1–1.5 מיליון שקל. בסך הכל, שכרם היה 5.7 מיליון שקל ב–2013, לאחר שבספטמבר האחרון הוכפל שכרם החודשי מכ–60 אלף שקל ל–120 אלף שקל.

למרות התוצאות המשופרות והפעילות הענפה, ההנפקה בשווי המבוקש תהיה משימה מאתגרת במיוחד עבור שפיר, שעדיין לא מכירה מספיק את שוק המניות הישראלי, והיא תידרש להתמודד עם כמה מכשולים לפני השלמתה.

הניסיון הקודם של שוק ההון הישראלי עם שפיר הנדסה לא היה חיובי. בימי הגאות בשוק ההון, לפני כשבע שנים, הנפיקה החברה הבת שפיר פרויקטים אג"חים בהיקף של כ–175 מיליון שקל, והשקיעה את הסכומים הללו בנדל"ן מזרח אירופה. השקעות אלה התבררו ככושלות, ובמהלך 2010–2012 עשתה החברה שני הסדרי חוב שבהם ספגו המשקיעים מחיקה ותספורת של עשרות אחוזים.

בנוסף, מקור הרווח העיקרי של החברה - פעילות המחצבות - עומד בפני אתגרים שונים, כמו השלכות עתידיות של ועדת בלינקוב שבוחנת את הריכוזיות בשוק המחצבות בישראל, שנשלט על ידי שפיר, רדימיקס והנסון, וכך בפני סכנה של השפעות אפשריות של יוקר המחיה בישראל על תחום חומרי הבנייה.

כמו כן, קיים סנטימנט שלילי ובררנות גבוהה של הגופים המוסדיים כלפי הנפקות ראשוניות של מניות. כך מתחילת השנה בוצעו רק ארבע הנפקות, כאשר בשתיים מהן - של אינרום בנייה ומגדלי ים התיכון - המשקיעים לא הרוויחו עד כה ולא הפסידו, ואילו בהנפקות של אשטרום וסקייליין הם מופסדים בכ–30%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית