המדינה תסייע לתביעה 
נגד מונופול הגז

הקרן למימון תביעות ייצוגיות במשרד המשפטים תעביר את הסכום הגבוה מאז תחילת פעילותה

עידו באום
עידו באום
עידו באום
עידו באום

לא קל להילחם לבד במונופול הגז הטבעי, אבל זה בדיוק מה שמנסים לעשות עורכי הדין גלעד ברנע ויצחק יערי בתביעה ייצוגית שהגישו בשם משה נזרי מהרצליה. תביעות ייצוגיות מורכבות מהסוג הזה הן נדירות וקשות. הן מחייבות את התובע הייצוגי להוציא מאות אלפי שקלים מכיסו למימון חוות דעת מומחים. בימים האחרונים קיבלו עורכי הדין חדשה טובה מהקרן למימון תביעות ייצוגיות במשרד המשפטים: כסף מהמדינה למימון התביעה.

בבקשה לאישור התביעה הייצוגית טוען נזרי כי שותפות הגז תמר המוחזקת על ידי נובל אנרג'י, דלק שבשליטת יצחק תשובה, ישראמקו, דור ואבנר, הכתיבה לצרכניה מחיר מונופוליסטי חריג. הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, הכריז על שותפות תמר כמונופול בתחום אספקת הגז הטבעי. חוק ההגבלים העסקיים אוסר על מונופול לקבוע מחיר בלתי הוגן.

מאגר תמר צפוי לספק גז בהיקף המכסה את רוב הביקושים בישראל עד 2020. הרוכשת המרכזית היא חברת החשמל. התובע הייצוגי מציין כי המחיר שגובה שותפות תמר מחברת החשמל אינו ידוע במדויק, אבל עומד על 5.4 דולר ליחידת MMBTU (יחידת המדידה האנרגטית המקובלת בענף הגז) לפי ניתוח של מנהל רשות הגז הטבעי ועל 5.87 דולרים ליחידה לפי הערכת המומחה מטעם התובע המבוססת על הדו"חות הכספיים של שותפות תמר.

בתביעה נטען כי שותפות תמר "מנצלות לרעה את מעמדן המונופוליסטי באופן הפוגע בציבור. זאת, באשר הן קובעות ומוכרות לחברת החשמל את הגז הטבעי במחיר בלתי הוגן", אשר מגולגל לצרכן במחיר החשמל.

לבקשה לאישור התביעה כייצוגית צורפה חוות דעת של פרופ' ג'יימס סמית, אשר התובעים מציינים כי הוא בין המומחים המובילים בעולם בתחום כלכלת הגז והנפט. זו חוות דעת שהפקתה יקרה מאוד.

צילום: אלבטרוס צילומי או

המחיר ההוגן של הגז ממאגר תמר לפי תחשיביו של סמית הוא 2.34 דולרים ליחידה. אם מחשבים את ההפרש על פני 15 השנים הבאות מגיעים לרווח מונופוליסטי של 30 מיליארד דולר הזורם מכיסי הציבור לכיסי מונופול הגז, לטענת התובע הייצוגי.

יו"ר הקרן, ד"ר עלי בוקשפן, הודיע לאחרונה לעורכי הדין כי המדינה תסייע במימון של עד 150 אלף שקל לצורך חוות דעת כלכליות הנחוצות לביסוס התביעה הייצוגית. מדובר ככל הנראה בסכום הגבוה ביותר שאישרה הקרן לתביעות ייצוגיות מאז תחילת פעילותה ועד היום. במכתבו מציין בוקשפן כי "הקרן רואה חשיבות ציבורית וחברתית במימון תביעות מסוג זה" אך מדגיש כי בהחלטה "אין משום חיווי דעה או הבעת עמדה לגופן של הטענות המועלות בתביעתך". למרות זאת, כדאי לשים לב לעובדה שוועדת הקרן המאשרת את הבקשות מונה תשעה חברים. עם חבריה נמנה נציג הממונה על ההגבלים העסקיים. ההחלטה בוודאי לא נעלמה מעיניו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"