פלוג מקווה לנס - ונותנת לסוחרים להזיע

בנק ישראל השאיר את הריבית ללא שינוי, אך האקדח הטעון הונח על השולחן

איתן אבריאל
איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, הפתיעה הפעם בהודעת הריבית החודשית שלה. בעוד שרוב השוק חשב שהריבית תרד עוד טיפה, ושבנק ישראל יאמר דברים מעשיים על מהלכים חדשים, כמו הכרזה על תכנית של הרחבה כמותית ורכישת אג"חים - הבנק המרכזי השאיר את כל התנאים המוניטאריים ללא שינוי.

את ההפתעה של השוק קל למדוד מתוך התגובה שלו. איגרות החוב ירדו, כי הסוחרים ציפו לרוכש חדש בדמותו של בנק ישראל, והתאכזבו. הדולר נחלש בכ-2 אגורות מול השקל, כי הסוחרים בזירה הזו ציפו להודעת ריבית נמוכה יותר, שתגרום לעלייה של השער - וגם הם התאכזבו. אין מפולת, אין תגובה יוצאת מגדר הרגיל, אבל הכיוון של המחירים בדקות שלאחר מסירת ההודעה מבהיר שהיא לא תאמה את הציפיות של רוב הסוחרים.

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג עם שטר ה-50 החדשצילום: רויטרס

איך זה קרה? קרנית פלוג ואנשי המועצה המוניטארית דווקא הבהירו שמצב המשק הישראלי בכי רע. הם הבהירו שרמת המחירים בישראל ירדה מדרגה, ובניכוי של שוק הדיור אולי אפילו החלה דפלציה. הם הבהירו ששער הדולר אמנם עלה בשיעור משמעותי, אך עלייה זו משום מה טרם באה לידי ביטוי במחירים. דולר גבוה יותר היה הרי צריך לגרום לעלייה במחירי המוצרים המיובאים.

ההודעה של בנק ישראל גם מבהירה שהפעילות הכלכלית חלשה מאוד, שהתעסוקה לא משהו, שהייצור נחלש, ושהציפיות של המנהלים הן להמשיך עמידה במקום – במקרה הטוב. אז מדוע שלא להוריד ריבית, או להשיק דרכים אחרות וחדשות לשפוך כסף לתוך כלכלה מקרטעת שכזו?

את התשובות אפשר למצוא בשני מקומות בטקסט של בנק ישראל, האחד בנוגע לניתוח של מצב המשק, והשני בכל הקשור לתגובתו. בניתוח של המשק, בנק ישראל לוקח עוד נשימה אחת – אולי אחרונה – כדי לנסות ולהבין האם הנתונים של החודש האחרון הם המצב הנורמלי החדש, או שהם עדיין תוצאה נגררת של מלחמת צוק איתן. בין השורות של דברי המלל הכלכליים, קשה שלא לזהות סוג של תקווה, אולי תפילה, לפיהן הנתונים האחרונים הם רק זמניים, ובקרוב ההתאוששות בוא תבוא. וזו באמת בעיקר תפילה, כי אין בנתונים של כלכלת ישראל או במספרים שמגיעים מהכלכלות הגדולות מחו"ל שום דבר שעליו אפשר לתלות ציפיה ריאלית לקפיצת מדרגה בפעילות הכלכלית, או לעליית מחירים, בחודשים הקרובים. הכל נראה אפור, שלא לומר שחור.

ומה אז יקרה? גם התשובה לשאלה הזו נמצאת בהודעת הנגידה: "בנק ישראל ישתמש בכלים העומדים לרשותו, ויבחן את הצורך בשימוש בכלים שונים, על מנת להשיג את מטרותיו". במבט ראשון זהו הנוסח הקבוע של בנק ישראל, אלא שהפעם צורפו אליו חמש מילים חדשות, שאומרות את הכל: "יבחן את הצורך בשימוש בכלים שונים".

אילו כלים? בנק ישראל לא ימציא את הגלגל. הוא יכול להוריד את הריבית מרבע אחוז כיום עד לקרוב מאוד לאפס, נניח 0.1%, והוא יכול להשיק תכנית לרכישת אג"חים ממשלתיים בהיקפים משמעותיים, כפי שעשו ארצות הברית, אנגליה ויפן. במינוחים ישראלים, השם של התוכנית יהיה, כי תוכנית ההרחבה הכמותית (Quantitative Easing) הראשונה הושקה על ידי סטנלי פישר בימי המשבר של 2009. למעשה, קרנית פלוג מניחה בפסקה הזו אקדח טעון על השולחן. במערכה הבאה, אם הנתונים הכלכליים לא יצביעו על עלייה במחירים (אינפלציה) או על התאוששות בפעילות הכלכלית – היא תיאלץ לירות בו. אז כבר לא תהיה לה ברירה, וחלק מהדיון המוניטארי האחרון כבר עסק בכלים הללו.

בינתיים, קרנית פלוג נותנת לשווקים להזיע, לרדוף אחריה, ולנסות לנחש אם ומתי היא תפעל. אין ספק שהיום אחר הצהריים כמה סוחרים פלטו כמה מילים לא מנומסות כלפי הנגידה, מיד לאחר שקראו את ההודעה שלה והבינו שהם עומדים לרשום הפסדים על הרכישות האחרונות שלהם בשוק איגרות החוב והמט"ח. ואילו פלוג, מצידה, תמשיך לקוות לנס, או לפחות לכמה נתונים טובים מזירת האינפלציה, כדי לדחות עד כמה שאפשר את פעולות החירום שכבר מונחות של שולחנה. היא לא רוצה לירות באקדח הזה: בבנק ישראל יודעים שהורדת ריבית נוספת ורכישת אג"חים יעבירו לשוק ולכלכלה כולה מסר של מצוקה, היא יודעת שפעולות אלה מנפחות בועות של ניירות ערך ונדל"ן, היא יודעת שהן מחריפות את אי השוויון כי בועות כאלה מטיבות עם בעלי הנכסים - והיא היתה מעדיפה שלא להשתמש בכלים הללו לעולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?