חתימה דרך פייסבוק |

מיזם הלוואות באינטרנט שואף להתחרות בבנקים - עם ריביות של 9%-4%

המיזם החדש, שהקימו משפחת אביב וגיורא עופר, יתווך בין לווים למלווים במסלול "עוקף בנקים" להלוואות של עד 30 אלף שקל ■ הלווים ייבדקו בהליך מהיר, על סמך צילום של תלוש המשכורת וגישה לפרופיל בפייסבוק ■ המיזם יגבה עמלות של 2% מהלווה ו-1% מהמלווה

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

"הדרך שבה אנשים לוקחים כיום הלוואות היא אבסורד. הריביות והעמלות מטורפות, ואין סיבה שזה ימשיך להתרחש גם ב–2014" - כך פתח אתמול ד"ר גל אביב את מסיבת העיתונאים שבה הכריז על השקת מיזם ההלוואות האינטרנטיות בלנדר.

המיזם אמור לתווך בין מלווים לווים במסלול "עוקף בנקים". הכוונה היא לאפשר לאנשים פרטיים ליטול דרך האתר הלוואות של עד 30 אלף שקל לתקופה של עד שלוש שנים בריבית של 4%–9%.

צילום: סיון פרג'

כדי למזער את הסיכון למלווים, האתר מפזר את כספם בין כמה לווים. אם לווה לא פורע הלוואה, בלנדר מתחייבת לנהל את הגבייה על חשבונה, לטובת המלווים אך היא אינה ערבה להחזר המלא של החוב. לצורך כך בלנדר הקימה קרן ביטחון, שכל מלווה נדרש להפריש אליה 0%–2% מסכום ההלוואות (תלוי ברמת הסיכון של הלווה).

מודל ההכנסות של בלנדר מבוסס על גביית עמלה של 1% מהמלווים ועמלה חד פעמית של 2% מהלווים. מדובר בעמלות גבוהות מאוד אם הלווה נוטל הלוואה לטווח קצר של כשנה אחת, אך מנגד זוהי עמלה סבירה יותר אם מדובר בהלוואה לשלוש שנים.

גל אביב הוא דוקטור לננו פיזיקה ובנו של דורון אביב, אחד הפעילים הבולטים בתחום הבנייה בישראל שניהל יחד עם אחותו דפנה הרלב את חברת הבנייה אוסיף, שהוקמה על ידי אביהם משה אביב. ב–2007 המשפחה עלתה לכותרת כשביצעה אקזיט ענק ומכרה את השליטה בחברה לארקדי גאידמק לפי שווי חברה של מיליארד שקל. דורון אביב הוא יו"ר מיזם ההלוואות, והוא השקיע בו 7 מיליון שקל. גל אביב הוא מנכ"ל המיזם, ואחיו הצעיר בועז אביב הוא סמנכ"ל הטכנולוגיות. למיזם הצטרף גם גיורא עופר, שהיה בעבר מנכ"ל בנק דיסקונט ומשמש דירקטור בבלנדר.

גיורא עופרצילום: אייל טואג

המיזם פועל במתכונת הרצה זה כחודש, ועד כה ניטלו באמצעותו הלוואות על ידי עשרות לווים. עופר העריך אתמול כי שיעור חדלות הפירעון בהלוואות עלול להגיע לכ–2%–3%, וכי השיעור יירד ככל שהמיזם יתקדם. בבלנדר טוענים כי המערכת שפיתחו מצליחה לנתח את איכות הלווה ברמה שמעוררת עניין גם בחברות בינלאומיות. מהדברים שהוצגו במסיבת העיתונאים ניתן להבין כי החברה תאסוף מידע על הלווים מכמה מקורות פומביים וכן על ידי קבלת מידע מאתרי אינטרנט האוספים מידע על הגולשים. "כמות המידע שקיימת ברשת היא אדירה. עד שלא נחשפתי לדברים דרך בלנדר לא האמנתי כמה מידע יש עלינו ברשת", אמר עופר.

כדי לקבל הלוואה, הלווה יידרש לצלם דרך האפליקציה את תלוש המשכורת שלו וכן לספק לבלנדר גישה לחשבון הפייסבוק שבבעלותו. ככל הנראה, על ידי התחברות לחשבון הפייסבוק, בלנדר תוכל לאסוף מידע רב כמו למשל גיל הלווה, השכלתו, מקום העבודה, ותק בעבודה ובמקומות עבודה קודמים, מקום מגורים, מצב משפחתי, המעגל החברתי שלו, ותחומי העניין שלו. בארה"ב למשל קיימות מערכות דומות שגם קוראות את הפוסטים שכותבים מבקשי ההלוואות בפייסבוק ובדרך זו מנסים להעמיק את הידע אודות הלווה. במקביל למידע הקיים ברשת בלנדר תתבסס גם על מאגרי מידע רשמיים כמו מאגר פושטי הרגל, מאגר המידע על החשבונות המוגבלים, מידע שלילי על לווים הנמסר על ידי הבנקים וכן מאגרים נוספים. עם זאת, בבלנדר סירבו לפרט את דרכי החיתום.

בישראל כבר פועלת חברה בשם e-loan העוסקת בהלוואות אינטרנטיות, אך בניגוד לבלנדר, היא דורשת מהלווים לחתום על מסמכים פיזיים, והליך החיתום מורכב יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים