הפיצול: החברה לישראל תנפיק את קנון גם בת"א; תזרים עוד 100 מ' ד'

החברה לישראל מקדמת את תוכנית הפיצול ■ על הפרק: מסגרת אשראי של 200 מיליון דולר לקנון, קבלת אישור המיעוט לתוכנית הפיצול ופנייה למחזיקי האג"ח ל"שיתוף פעולה" ■ במקביל: סמנכ"ל הכספים אבישר פז ימונה כמנכ"ל, נתן ילובסקי יחליפו

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

החברה לישראל, שבשליטת עידן עופר, חשפה היום (ב') פרטים נוספים בכל הנוגע למהלך הפיצול שהיא מקדמת במרץ ושאמור לצאת אל הפועל עד לסוף 2014. במסגרת דו"ח מקדמי שהגישה לרשות ני"ע, החברה לישראל חושפת כי בכוונתה לנייד עוד 300 מיליון דולר לקנון הולדינגס (Kenon Holdings) - חברה האחזקות החדשה שתוקם כחלק ממהלך הפיצול. כ-100 מיליון דולר מהסכום יוזרמו כהשקעה הונית, ו-200 מיליון דולר כמסגרת אשראי.

במסגרת הדו"ח, החברה לישראל חשפה כי קנון – שתתאגד בסינגפור - תונפק גם בבורסת תל אביב, בעוד שבתוכנית המקורית דובר כי ההנפקה תבוצע בניו יורק בלבד. ההנפקה צפויה להיעשות לפי שווי מוערך של 1.5 מיליארד דולר. לפי התוכנית, קנון תחזיק בחברת הספנות צים (32%), ביצרנית המכוניות הסינית קורוס (50%), בחברת השבבים טאואר ובחברת האנרגיה איי.סי.פאואר (100%). במקביל, החברה לישראל "הישנה", שתמשיך להיסחר בתל אביב, תחזיק במניותיה של יצרנית הדשנים כיל (49.1%) ובמניות בזן - בתי זיקוק לנפט חיפה (37%).

ההזרמה ומסגרות האשראי החדשות מצטרפות להשקעות של כ-2 מיליארד דולר שביצעה עד כה החברה לישראל בחברות הבנות צים, קורוס ומיזם המכונית החשמלית הכושל "בטר פלייס". לפי הדיווח, מסגרות האשראי שתעניק החברה לישראל לקנון, 200 מיליון דולר כאמור, יתווספו לערבויות של 300 מיליון דולר שהעמידה כבר לקורוס, וימשיכו להיות תקפות גם לאחר הפיצול. כל מימוש עתידי של הערבויות ייחשב כחוב של קנון כלפי החברה לישראל.

במקביל להזרמה ההונית ולרישום בתל אביב, החברה לישראל מציינת כי קיימת אפשרות שתבצע פיצול נוסף בתוך החברה לישראל "הישנה", באמצעות הפרדת האחזקה בבתי הזיקוק. עם זאת, היא מסייגת ומדגישה שהמהלך תלוי בין היתר, בהחלטות העתידיות שיתקבלו, בתנאי השוק ובאישורים השונים. אחת האפשרות לפיצול בזן מהחברה לישראל היא באמצעות חלוקת מניותיה כ"דיוודנד בעין" (חלוקה של מניות ולא רווחים).

במסגרת פיצול האחזקות, כלל החוב הפיננסי של החברה לישראל - 2.4 מיליארד דולר ברוטו ו-1.7 מיליארד דולר נטו (מתוכו 1.1 מיליארד דולר למחזיקי האג"ח), ימשיך להיות מרוכז בחברה הישראלית "הישנה". החוב ימשיך להיות ממומן ברובו על ידי הדיווידנדים שמחלקת כיל, וזאת עד לינואר 2017 , אז צפויות המלצות ועדת "ששינסקי 2" להיכנס לתוקף ולהקטין את הרווחיות של כיל. על רקע זאת, החברה לישראל הדגישה כי בכוונתה לפנות למחזיקי האג"ח, כבר בזמן הקרוב, "על מנת לקבל את שיתוף פעולתם לביצוע מהלך החלוקה, וכן להביא לאישור תיקון של שטרי הנאמנות. בנוסף, החברה לישראל ציינה שבכוונתה לכנס אסיפה הכללית, שבה תעלה להצבעה תוכנית הפיצול, ותידרש לרוב מקרב בעלי מניות המיעוט.

פיצולה של החברה לישראל נועד בעיקר להציף ערך - כלומר, לסייע למשקיעים ולתמחר טוב יותר את הנכסים בהם היא מחזיקה. לפני כשלושה שבועות השלימה החברה לישראל שלב מרכזי לקראת הפיצול, שכלל רישום למסחר בניו יורק והצעת מכר של מניות כיל. במסגרת המהלך גייסה החברה כ-549 מיליון דולר, כאשר 42 מיליון מהסכום גויסו בשבוע שעבר, לאחר שחתמי ההנפקה – גולדמן סאקס וברקליס קפיטל – מימשו אופציה שניתנה להם למניות כיל. כעת, מניית כיל נסחרת בניו יורק במחיר של 6.78 דולרים - הנמוך ב-5.2% ביחס למחיר ההנפקה. מניית החברה לישראל – שאיבדה כ-20% משוויה בחמש השנים האחרונות – עולה כעת ב-2.5%.

הדו"ח המקדמי – בהתאם לדרישת הרשות

הגשת הדו"ח המקדמי נעשתה בהתאם לעמדתה התקדימית של רשות ני"ע, לפיה פיצול אחזקות הוא מהלך הכרוך בעניין אישי מצדו של בעל השליטה, ולכן הוא נדרש לאישורם של בעלי מניות המיעוט (רוב מיוחד). עמדתה של הרשות בעניין נחשפה בהקשר של קבוצת דלק, שהתכוונה אף היא לפצל את אחזקות הקבוצה בין תל אביב (אחזקות פיננסיות) לבין לונדון (אחזקות בתחום האנרגיה). בנייר עמדה שהעבירה לקבוצת דלק ופורסם ב-TheMarker, הרשות קבעה שהקמה של חברה זרה ויציקת פעילות לתוכה (באמצעות חלוקת הנכסים מישראל כדיווידנד בעין) היא עסקה הדורשת רוב מיוחד. זוהי קביעה משמעותית שעשויה להקשות בעתיד על בעלי השליטה לבצע מהלכי פיצול, ולא מן הנמנע שקביעה זו תרמה להחלטה של החברה לישראל להנפיק את קנון גם בתל אביב.

הרשות נימקה את החלטתה בכך שהעברה של פעילות מחברה ישראלית לחברה זרה עשויה להשפיע בצורה שונה על בעל השליטה ועל בעלי מניות המיעוט. כך, למשל בכל הנוגע לכללי הממשל התאגידי השונים, שעשויים להיטיב עם בעל השליטה ולהרע עם המיעוט. נימוקים אחרים נגעו להיבטים של המעבר למסחר בארץ זרה. הרשות קבעה כי העובדה שהדיווחים של החברה ייעשו באנגלית, עשויה להקשות על הציבור ה"שבוי" במניותיה. היא גם קבעה שהיכולת של בעלי מניות המיעוט לתבוע את החברה או בעלי תפקידים בה תיפגע בשל ההתאגדות במדינה מעבר לים; וכן, שעלול להיווצר קושי לסחור במניות החברה החדשה, בין היתר בשל עמלות מסחר שונות, שינוי בחברי הבורסה ובזירות מסחר המוכרות.

אבישר פז מונה למנכ"ל

בהמשך למהלכים הארגוניים-מבניים לקראת השלמת הפיצול, החברה לישראל מקדמת גם שינויים פרסונלאיים. החברה הודיעה היום (ב') כי סמנכ"ל הכספים אבישר פז ימונה כמנכ"ל, במקומו של ניר גלעד. במקביל, נתן ילובסקי יחליף את פז בתפקיד. הצלע השלישית בשרשרת המינויים הוא כנראה יואב דופלט, מנכ"ל חברת ההשקעות עופר הייטק, שעשוי לנהל את קנון. המינויים ייכנסו לתוקף החל ממועד פיצול האחזקות של החברה לישראל.

פז - בוגר חשבונאות וכלכלה מאוניברסיטת תל אביב – מכהן כסמנכ"ל הכספים של החברה לישראל החל משנת 2001, וכן כדירקטור בחברות הבנות כיל, צים ובזן. פז כיהן קודם למינוי כסגן נשיא בכלל תעשיות וכדירקטור במספר חברות מקבוצת כלל. פז יקבל לידיו חברה "רזה" ביחס לחברה לישראל הקיימת היום, וזאת על רקע הפיצול. שכרו של פז צפוי להסתכם בכמה מיליונים בודדים – נמוך בהרבה משכרו של גלעד, המנכ"ל היוצא. עלות שכרו של פז הסתכמה ב-2013 ב-9.6 מיליון שקל, 7.2 מיליון שקל מהסכום – תשלום מבוסס מניות (אופציות).

גלעד, שכיהן בעבר כחשב כללי במשרד האוצר, משמש כמנכ"ל החברה לישראל מאז מארס 2007. במהלך כהונתו נהנה גלעד משכר בעלות של מעל 100 מיליון שקל. גלעד היה מעורב בכמה מהשקעותיה הכושלות של החברה לישראל, כמו צים שבה השקיעה החברה לישראל 1.25 מיליארד דולר מאז מחצית 2008 ודוללה ל-32%; קורוס שבה הפסידה עד כה החברה לישראל סכום של קרוב ל-400 מיליון דולר, ובטר פלייס שנסגרה לאחר שהחברה לישראל השקיעה בה 350 מיליון דולר. מנגד, גלעד אחראי להקמתה של חברת איי.סי.פאואר ששוויה מוערך ב-1.5 עד 2.0 מיליארד דולר והחלה לחלק דיווידנדים לחברה לישראל ברבעון השני של 2014.

עידן עופרצילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?