באיחור של שנה וחצי: היועמ"ש ימנע מהשר פרי מלעסוק בענייני בנקאות

בתחילת השנה קיבל שר המדע יעקב פרי מענק של 615 אלף שקל ממזרחי טפחות על תפקידו הקודם כיו"ר הבנק ■ כחלק מההסדר, פרי צפוי להימנע מכל מעורבות בעניינים הנוגעים למזרחי ולתחום הבנקאות לתקופה שתיקבע מראש

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מצוי בשלבים סופיים של גיבוש הסדר עם שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, יעקב פרי, שנועד למנוע ניגוד עניינים בכל הנוגע לפעילותו מול מערכת הבנקאות – כך נודע 
ל–TheMarker.

כחלק מההסדר יתחייב פרי, לשעבר יו"ר מזרחי טפחות, להימנע מכל מעורבות בעניינים הנוגעים לבנק ולתחום הבנקאות בכלל, לתקופה שתיקבע מראש, או לחלופין להתייעץ עם היועץ ולקבל את אישורו לעסוק בנושא מסוים הקשור לבנק. ההסדר המסתמן לא יכלול הגבלות כלשהן על יו"ר מפלגת יש עתיד ושר האוצר, יאיר לפיד.

ההסדר בין היועץ המשפטי לממשלה לפרי נועד למנוע ניגוד עניינים פוטנציאלי, לאחר שבתחילת השנה העניק מזרחי־טפחות בונוס של כ–615 אלף שקל לשר, בעקבות ביצועי הבנק ב-2012. באותה השנה, הסתכמה עלות העסקתו של פרי ב–2.29 מיליון שקל - בגין עשרה חודשי עבודה ב–60% משרה. קודם לקבלת המענק פנה פרי לוועדת ההיתרים הפועלת ליד משרד מבקר המדינה, וקיבל אישור כדין לקבלת הבונוס.

ההחלטה על מתן הבונוס עוררה בשעתו ביקורת רבה, מחשש שפרי עלול להיטיב לכאורה עם מזרחי טפחות בהקשרים שונים (אף שהבנק אינו תחת פיקוחו הישיר כשר). יתרה מזאת, היה חשש שמא לפיד, ראש מפלגתו, חברו הקרוב של פרי ומי שעוסק באופן יומיומי בעניינים הקשורים למערכת הבנקאות, עשוי להימצא בניגוד עניינים. מי שקבל בפני מבקר המדינה בעניין ובפני היועץ המשפטי לממשלה היה ארז צדוק, מנהל קרן ההשקעות אביב ערכית, ששיגר כמה מכתבים ואף סגר את חשבון הקרן בבנק מזרחי טפחות.

יעקב פרי

במכתב התשובה לצדוק מבהיר דני חורין, ממונה בכיר ממחלקת הייעוץ והחקיקה במשרד המשפטים, כי סמכותו של היועץ המשפטי בעניין אינה נוגעת לשאלה אם פרי זכאי למענק או לאו, אלא להשלכות הצפויות ממתן המענק. חורין מדגיש כי למרות הקרבה לפרי, אין לשלול מלפיד סמכויות בעניינים הקשורים למזרחי טפחות. חורין מסביר כי לא קיימת הצדקה להגביל את סמכויותיו של לפיד, מכיוון שהמענק אושר בגופים האורגניים של מזרחי טפחות, עבר את תיקון 20 לחוק החברות (העוסק בשכר הבכירים) וקיבל את אישור ועדת ההיתרים, וכן לנוכח ההסדר המתגבש עם פרי.

בתגובה להסדר המתגבש מתריע צדוק: "יועץ המשפטי אומר לממשלה שבהסדר יימנע פרי מלעסוק בענייני בנקאות. כוונותיו אולי טובות, אבל הפתרון הזה הוא בחזקת פלסטר ביד על פצע מדמם ברגל.

"הבעיה האמיתית היא קרבתו של פרי לעומד בראש סיעתו ושר האוצר לפיד, שעליו אנו אמורים לסמוך שיפעל למען האזרחים אל מול כוחה האדיר של מערכת הבנקאות. כיצד יוכל לפיד להילחם בשכר הבכירים, לעודד תחרות במגזר הבנקאי ועוד, כשבכיר בסיעתו מקבל בונוס מאחד הגופים שעליהם הוא אמור לפקח? ככלל, עצם התעקשותו של פרי לקבל את המענק בעת הנוכחית בעודו מכהן כשר בממשלה, מעידה על התפרקות המערכת הפוליטית מערכיה".

השר פרי סירב להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט