נציג משפחת גרמזיאן: "רצינו את כלל ביטוח כדי להשתמש בכספי ציבור לקניונים בסין"

יאיר פיליפ, המציג עצמו כשותף בעסקי משפחת גרמזיאן וכנציגה, העיד בביהמ"ש על מעורבות המשפחה בתיק הרצת המניות של מנופים, וסיפר על המגעים עם אי.די.בי: "משפחת גרמזיאן הציעה על כלל ביטוח 1.4 מיליארד ד', אך דנקנר רצה 1.8 מיליארד ד'"

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

הידיעה הכמעט מומצאת שהכניס איתן אלדר לעיתון כלכליסט שלפיה משפחת גרמזיאן ב"מו"מ מתקדם" לרכוש מחצית מהשליטה בחברת מנופים מידי ג'קי בן זקן וחיים רביבו ב–350 מיליון שקל עמדה אתמול במוקד יום העדויות במשפטם של בן זקן ואיתן אלדר.

אלדר, בן זקן וצבי קולנברנר נאשמים בעבירות פליליות שביצעו ב–2010, שנועדו "להריץ" את מניית מנופים פיננסים (כלומר להעלות את שוויה באמצעות תרמית) כדי שתוכל להיכנס למסחר במסגרת מדד תל אביב 100. לפי כתב האישום, במסגרת הקשר שקשרו בן זקן ואלדר כדי להעלות את שער מניית מנופים, סיכמו השניים לפעול לפרסום כתבות חיוביות אודות מנופים בעיתונות הכלכלית.

בנובמבר 2010 נפגשו בן זקן ואלדר וסיכמו כי אלדר ימסור לעיתונאי "כלכליסט" גולן חזני, שעמו הוא נמצא בקשרים, מידע כוזב כדי שישמש בסיס לכתבה עיתונאית שיפרסם. בהתאם לכך, נטען כי ב-23 לנובמבר 2010 התפרסמה בעיתון "כלכליסט" הכתבה שהכין חזני בהסתמך על המידע הכוזב תחת הכותרת: "משפחת גרמזיאן רוצה להיות שותפה של בן זקן".

יאיר פיליפ (מימין) וג'קי בן זקן, אתמול בביהמ"ש

העד המרכזי של התביעה אתמול היה יאיר פיליפ, שלדבריו הוא נציגה של משפחת גרמזיאן בעסקות בעולם - "הם ישבו בקנדה ואני הייתי עושה עסקות". מעדותו של פיליפ עולה, כי למשפחת גרמזיאן לא היה באמת עניין לרכוש את מנופים (כפי שנכתב בידיעה הכוזבת) והם התעניינו רק בהשקעה בעסקי אנרגיה. הקשר עם בן זקן היה חשוב להם, כי למנופים היתה אז אופציה להשקיע בחברת שמן לה היה רישיון קידוח מול חוף פלמחים.

לדברי פיליפ הוא אינו שכיר של המשפחה אלא שותף שלהם (נראה שמקבל עמלות מעסקות) והם מתייחסים אליו "כאח החמישי" (במשפחה ארבעה אחים). פיליפ, שמתגורר בחיפה ועשה תואר שני במינהל עסקים ב-NYU, אמר בדיון שהוא יזם נדל"ן שאינו צריך משכורת כי "יש לו מספיק כסף ואין מה לדאוג לו". הוא הגיע לעבוד עם המשפחה לאחר שעיניין אותם בעסקת אנרגיה באפריקה. באותם ימים היה למשפחת גרמזיאן זיכרון לא טוב מעסקים בישראל, לאחר שהם נכשלו ברכישת בנק הפועלים וכן בעסקת נדל"ן ביד אליהו. בסופו של דבר גם העסקות שבהן היה מעורב פיליפ בישראל לא יצאו לפועל - רכישת כלל ביטוח, רכישת שמן, רכישת השלד הבורסאי בניין.

פיליפ סיפר על הפגישה הראשונה שהיתה לו עם בן זקן וחיים רביבו (בהרצליה על היאכטה של אברהם נניקשווילי שצפוי גם הוא להעיד במשפט). בארגון הפגישה היו מעורבים יואב דוגה (חברו של בן זקן) ודני ברנט ("אחיינו של הזמר המנוח מייק ברנט", לדברי פיליפ). זו היתה פגישה ארוכה שבה הציגו הצדדים את עצמם, אך פיליפ לא זכר הרבה מתוכנה. לאחריה נפגש בן זקן עם גרמזיאן בניו יורק. בדיון התברר שיום לפני פרסום הכתבה בן זקן דיבר כמה פעמים עם פיליפ ואמר לו שהכתבה עומדת להתפרסם - ופיליפ אמר לו "לך על זה". על אף שהכתבה שפורסמה היתה לא נכונה (שהרי לדבריו משפחת גרמזיאן לא רצתה בכלל לקנות את מנופים), על אף שגרמזיאן לא היה מרוצה מפרסום הכתבה, ולמרות שבעדותו במשטרה הוא אמר שבעקבות זאת לא יעשה עמם עסקים, פיליפ לא הפסיק את הקשרים עם בן זקן. בדיון הוא התייחס לכתבה כאילו ההשפעה שלה מבחינה זו היתה זניחה.

פיליפ סיפר ש"אנשי עסקים מתייעצים עם רבנים". את זה הוא אמר בהתייחס לשאלתו של השופט דוד רוזן מדוע נכח הרב יעקב איפרגן (הרנטגן) בפגישה של נדר גרמזיאן (האח השני במשפחה ומי שמשמש כמוציא והמביא בקבוצה) עם נוחי דנקנר. "אמנם לא רואים בתמונה אבל גרמזיאן הוא חובש כיפה", אמר פיליפ, והוסיף שהעסקה לרכישה כלל נידונה "בארוחת בוקר בביתו של הרנטגן".

פיליפ סיפר בחקירה הנגדית כי היתה היכרות אישית בין גרמזיאן לעיתונאי חזני שנוצרה ביציאה מאותה פגישה עם דנקנר. לדבריו חזני שהה מחוץ למשרד שבו נערכה הפגישה, ודנקנר עצמו ערך היכרות בין השניים. הם, לדבריו גילו במהירות שהם יכולים להחליף ביניהם מלים בפרסית ויש להם מן המשותף. לדבריו מאותו רגע היה קשר חברי בין חזני לגרמזיאן והם היו נפגשים מדי פעם כשגרמזיאן היה בישראל. לפי ההגנה, הקשר האישי שנוצר בין השניים מסביר את העובדה שביום שלפני פרסום הכתבה בכלכליסט, למרות הצעתו של אלדר בשיחה טלפונית, חזני לא רצה לקחת תגובה מפיליפ (כנציג המשפחה בישראל).

סיפור הפגישה עם דנקנר היה החלק המעניין ביותר בעדות גם אם אין לה ממש קשר למשפט. הפגישה נערכה בשל כך שדנקנר באמצעות אי.די.בי היה שותף ברישיון קידוח גז. לדברי פיליפ, דנקנר הציע למשפחת גרמזיאן עסקת חבילה שכללה השקעה ברישיון הקידוח וכן בחברת כלל ביטוח. "הצענו לו 1.4 מיליארד דולר על כלל ביטוח, אך הוא רצה 1.8 מיליארד דולר והעסקה לא יצאה לפועל".

לשאלת השופט רוזן מדוע גרמזיאן התעניין ברכישת כלל ביטוח השיב פיליפ תשובה מדהימה. למשפחת גרמזיאן קניוני ענק בארה"ב וקנדה ובאותם ימים היא חתמה על הסכם עם ממשלת סין להקמת קניונים במדינה. לדברי פיליפ, מכיוון שלחברת הביטוח מותר להוציא 5% מהשקעותיה לחו"ל (זוהי הנחיה ישנה שכבר לא בתוקף - ר.ש) והיות וכלל ביטוח ניהלה אז 50 מיליארד דולר של הציבור, במשפחה ביקשו להשתמש ב-2.5 מיליארד הדולר שלכאורה מותר להשקיע בחו"ל לצורך הקמת קניונים בסין. יש לקוות שדנקנר לא היה מעורב ברעיון המופרך הזה.

עו"ד דוד זילברבוים ממשרד ברקמן וקסלר בלום המייצג את משפחת גרמזיאן וקבוצת טריפל פייב העולמי (קבוצת הנדל"ן והאנרגיה בבעלות המשפחה) מסר בתגובה: "משפחת גרמזיאן וקבוצת טריפל פייב מבקשות להבהיר כי יאיר פיליפ אינו מייצג בשום אופן כבר מספר שנים את משפחת גרמזיאן, אינו שותף באף אחד מעסקי המשפחה ואינו נושא כל תפקיד בקבוצת טריפל פייב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?