מיהו בנו של ראש המוסד לשעבר, שגייס 100 מיליון דולר לקרן פרטית?

קדמה קפיטל - קרן ההמשך ל-KCPS פרייבט אקוויטי - אמורה להגיע לסכום של 150 מיליון דולר ■ ההשקעות הבולטות בקרן הראשונה נעשו בדנאל, התכוף, מרינה גרופ, FIS ויקבי כרמל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

בימים שבהם הריבית במשק אפסית ומנהלי השקעות מתקשים להשיג תשואות גבוהות לעמיתיהם באמצעות שוק ההון, תחום הפרייווט אקוויטי ממשיך לשגשג וליהנות מזרימה של כספים. ל–TheMarker נודע כי קדמה קפיטל (KCPS פרייבט אקוויטי לשעבר) גייסה עד כה כ–100 מיליון דולר לקרן השנייה שהקימה. הכספים גויסו ממשקיעים מוסדיים ופרטיים, מקומיים וזרים. בימים אלה קדמה ממשיכה בסבב הגיוסים, כשהמטרה היא להגיע ל–150 מיליון דולר.

קדמה קפיטל מנוהלת על ידי גלעד הלוי (בנו של ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי), אורי עינן (בנו של מנחם עינן, סגן יו"ר קבוצת עזריאלי הפורש) וגלעד שביט (לשעבר משנה למנכ"ל החברה לישראל). קדמה מתמחה בהשקעה בחברות ישראליות קטנות (בדרך כלל משפחתיות) מוטות צמיחה, הפועלות במגזרים שונים, בהם תעשייה, חקלאות, טכנולוגיית מידע וטכנולוגיות מתקדמות.

מייסדי קדמה קפיטל: גלעד שביט (מימין), אורי עינן וגלעד הלויצילום: אייל יצהר

עד לפני כשנתיים קדמה קפיטל היתה חלק מ–KCPS Clarity, אך בעליה החליטו לחלק את מחדש את הפעילות, כך שהקרן התגבשה באופן עצמאי ושמה שונה. KCPS Clarity הוא בית השקעות גלובלי, המנהל קרנות ושירותי ניהול השקעות. בית ההשקעות הוקם ב–2006 על ידי קינן ושני שותפיו - דיוויד שטיינהארט (בנו של איל קרנות הגידור מייקל שטיינהרדט) וג'יי פומרנץ. מלבד פעילות ניהול ההשקעות והפרייווט אקוויטי, בית ההשקעות היה שותף בקרן המנוף KCPS המנוהלת על ידי גבי לב, שי איילון, יוסי דאובר, צבי פורמן והדי בן סירא.

קרן הפרייבט אקוויטי הראשונה של קדמה קפיטל הוקמה ב–2006 וגייסה כ–75 מיליון דולר (מתוכם קראה הקרן ל–65 מיליון דולר מהסכום). תקופת ההשקעה של הקרן הסתיימה לפני כמה שנים, והיא עתידה לממש את נכסיה עד סוף 2015 עם אופציה להארכה. עד עתה ביצעה הקרן שש השקעות ושני מימושים, שהביאו להחזר מלוא ההשקעה. המימושים העתידיים של החברות בפורטפוליו עשויים להוות רווח מלא למשקיעים. על פי מקורות בשוק ההון, הקרן הראשונה הציגה תשואה פנימית נטו (IRR) גבוהה של 20%.

המשקיעה הגדולה היתה קרן יורק (בעלת השליטה בעבר בפסגות), שלפי הערכות אחראית לשליש מהכספים שגויסו.

השקעותיה של הקרן הראשונה כוללות את חברת משאבי האנוש דנאל, שנמכרה ב–2011 לקבוצת ההשקעות DBSI של ברק דותן ויוסי בן שלו תמורת כ–115 מיליון שקל, וברווח של 20 מיליון שקל; חברת בדיקת התוכנה FIS שהתמזגה לתוך סאפיינס הציבורית (אחזקות הקרן מומשו בתחילת השנה ב–85 מיליון שקל, וברווח של 35 מיליון שקל); ברנד תעשיות והחברה הבת התכוף (על ההשקעה הציגה הקרן תשואה מוערכת של כ–15% מאז הרכישה ב–2008); חברת מרינה גרופ, המשווקת הגדולה בישראל בתחום הפטריות ומוצרי פרמיום מצוננים; וחברת קוואליטסט, חברת בדיקות התוכנה הגדולה בישראל. הקרן אף רכשה בתחילת 2013 את השליטה ביקבי כרמל לפי שווי של כ–130 מיליון שקל באמצעות קבוצת משקיעים פרטיים שגיבשה.

לצד משקיעים פרטיים, קרנות הפרייווט אקוויטי דוגמת קרן פימי, נוי, פורטיסימו, טנא וסקיי, נהנות מזרימה של כספים של גופים מוסדיים, שמנסים למקסם את התשואות לחוסכים לגמל, לפנסיה ובקרנות ההשתלמות. בתחילת השבוע פורסם ב–TheMarker כי גם ויולה פרייבט אקוויטי, מקבוצת ויולה, השלימה סגירה ראשונה בהיקף של 80 מיליון דולר עבור הקרן החדשה ויולה פרייבט אקוויטי 2. עם המשקיעים שהשתתפו בגיוס נמנים מגדל ביטוח, לאומי פרטנרס (זרוע הבנקאות להשקעות של בנק לאומי) וכן משקיעים בינלאומיים מארה"ב, אסיה ואירופה. בתחילת השנה החליט משרד האוצר להגביל את דמי הניהול שהמוסדיים משלמים לקרנות השונות עד לתקרה של 0.25% מהנכסים.

בקרן קדמה קפיטל סירבו להתייחס לנושא הגיוס.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט