אלעזרא רוצה בידור: הכשרה רוכשת 20% מסינמה סיטי ב-100 מיליון שקל

הכשרה ביטוח רוכשת את המניות משמרוק, שתרשום רווח של עשרות מיליוני שקלים על ההשקעה שביצעה ב–2009 ■ עבור הכשרה זוהי עסקה שנייה בתחום ההשקעות הריאליות ■ גם לאומי רכש באחרונה 20% מסינמה סיטי בסכום דומה

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הכשרה חברה לביטוח, שבשליטת אלי אלעזרא ובניהולה של אתי אלישקוב, נכנסת להשקעה בתחום הבידור ומרחיבה את פעילות ההשקעות הריאליות. הכשרה ביטוח, שהיא חברה פרטית בינונית, רוכשת מידי קרן השקעות שמרוק 20% מחברת ניאו לינאו, המפעילה את מתחמי סינמה סיטי בישראל ובאירופה.

תמורת 20% מסינמה סיטי תשלם הכשרה ביטוח לשמרוק כ–100 מיליון שקל (מותנה בביצועי החברה בשנתיים הקרובות) לפי שווי חברה של 500 מיליון שקל. שמרוק - הנמצאת בשליטת משפחת דיסני ומנוהלת בידי אריה עובדיה, מיכה גייגר וסטנלי גולד - פעילה בישראל יותר מ–25 שנה. החברה השקיעה מאות מיליוני שקלים, בין השאר בחברות אהבה, טבע נאות, מאג, גניגר, פולימר לוג'יסטיק, מתב, כור ותדיראן קשר.

אלי אלעזראצילום: עופר וקנין

חלק ניכר מההשקעות של שמרוק לא הניבו למשקיעים (בהם גופים מוסדיים ישראליים) תשואות נאות. ואולם, במקרה של סינמה סיטי, בעקבות השיפור בעסקיה, שמרוק יוצאת מהשקעה זו שאליה נכנסה ב–2009 עם רווח של עשרות מיליוני שקלים.

עבור הכשרה ביטוח, שאת השקעותיה מנהל יוסי אפרתי, זאת פעילות יחסית חדשה של השקעות ריאליות, הנובעת מהצורך לגוון את אפיקי ההשקעה בתקופה של ריביות נמוכות - ובכך לנסות ולשפר את התשואות. עסקת ההשקעה בסינמה סיטי מצטרפת להשקעה של 60 מיליון שקל (מתוך סכום זה 10 מיליון שקל כהלוואה) ברכישת 12.7% מהון המניות של רשת המשביר לצרכן של רמי שביט, שביצעה הכשרה ביטוח לפני קצת יותר משלושה חודשים.

בהכשרה ביטוח נכנסו לתהליך של בדיקות נאותות והחליטו לבצע את ההשקעה בסינמה סיטי, אחרי שראו כי לאומי פרטנרס, זרוע בנקאות להשקעות והשקעות ריאליות שבבעלות בנק לאומי סיכמה על רכישת 20% מסינמה סיטי לפי שווי דומה לעסקת הכשרה ביטוח־שמרוק.

לאומי פרטנרס, המנוהלת בידי ירון בלוך, רכשה את המניות משלושת השותפים: האחים משה וליאון אדרי, יעקב כהן (מנכ"ל ניאו לינאו) וחברת מטרופוליטן מצרפת, שבבעלות משפחת חדידה. כעת יחזיקו הבעלים - השותפים הקיימים - ב–60% מניאו לינאו, ולאומי פרטנרס והכשרה ביטוח ב–20% כל אחת. שכן בהתאם לחוקי הבנקאות ותקנות הפיקוח על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, לגופים המשתייכים לבנקים ולגופים מוסדיים אסור להשקיע יותר מ–20% בגוף ריאלי כלשהו.

סינמה סיטיצילום: מוטי מילרוד

ניאו לינאו, שהוקמה ב–2000, נחשבת חברה מצליחה גם בתקופות של מיתון, המייצרת תזרים שנתי של עשרות מיליוני דולרים. הלקוחות משלמים לה במזומן ובאמצעות כרטיסי אשראי, כשההכנסות מפעילות של בתי קולנוע נמצאות במגמת עלייה (בתקופות שגרה).

נוסף על כך, בתי קולנוע מנצלים את השטחים המסחריים הסמוכים להם והופכים אותם לשטחי בילוי - וכך מייצרים מקורות הכנסה נוספים. ניאו לינאו מחזיקה במתחמי סינמה סיטי בגלילות, בראשון לציון ובירושלים, ובקרוב גם בנתניה. היא גם פועלת להרחבת המתחמים בהשקעה כוללת של מאות מיליוני שקלים, כשההשקעות האלו ממומנות בעיקר בידי לאומי.

ייתכן גם שסינמה סיטי תרחיב את פעילותה בחו"ל, הן במדינות שהיא פעילה כיום, כמו ספרד ופורטוגל, והן למדינות נוספות. לפי הערכות בשוק ההון, בתוך כמה שנים בכוונת השותפים להנפיק את ניאו לינאו בבורסה. אם אכן הדבר יתרחש, סביר להניח שלאומי פרטנרס חתמים שבבעלות לאומי פרטנרס, תוביל את ההנפקה, בדומה להנפקות אחרות שהיא מובילה בחברות שבהן מושקעת לאומי פרטנרס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה