הפנטזיה של בתי ההשקעות: מכרז הפנסיה של חברת החשמל - 27 מיליארד ש'

בחמש השנים האחרונות ניהלה אינפיניטי את קרן הפנסיה של העובדים, וקיבלה דמי ניהול שנתיים של 4 מיליון שקל בלבד

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

לפני כחמש שנים הצליח אינפיניטי, אז בית השקעות קטן שניהל כ–5 מיליארד שקל, לגבור על בית ההשקעות פסגות, שניהל אז 130 מיליארד שקל - ולזכות במכרז של ניהול קרן הפנסיה של עובדי חברת החשמל (כ.פ.י). קרן הפנסיה הזו ניהלה בסוף אוגוסט 2014 כ–27 מיליארד שקל. דמי הניהול היו אפסיים. תמורת ניהול כ–18 מיליארד שקל נהנתה אינפיניטי שבשליטת אמיר אייל מדמי ניהול של כ-4 מיליון שקל בשנה.

ל–TheMarker נודע כי עכשיו, חמש שנים אחרי, אמורה להתכנס ועדת המכרזים של חברת החשמל כדי להתחיל ולדון על המכרז לניהול קרן הפנסיה של עובדי החברה. הזכייה של אינפיניטי במכרז של החברה הפך אותה מבית השקעות קטן לבית השקעות בינוני גם במחיר של דמי הניהול הנמוכים. החוזה של אינפיניטי עם חברת החשמל נבחן מדי שנה. אם בחברת חשמל יחליטו לא להתקשר יותר עם אינפיניטי, הם יפנו להליך מכרזי.

כיום מנהל אינפיניטי 38 מיליארד שקל, ומן הסתם הוא לא יוותר בקלות על המאבק לשמר את קרן הפנסיה של עובדי חברת החשמל אצלו. אינפיניטי קנה לעצמו בשוק ההון שם של שחקן אגרסיבי במכרזים דוגמת זה של חברת החשמל, גם כשהצעת המחיר הנמוכה פוגעת בכדאיות העסקה. "במקומות רבים שאנחנו נמצאים הם באים עם תפישת עולם אגרסיבית מאוד לגבי המחיר", ציין גורם בשוק.

מכל מקום, לאינפיניטי מצפה מאבק לא פשוט, שכן שוק הפנסיה הוא מהשווקים היותר ריכוזיים בישראל. כ–97% מהשוק מוחזקים בידי חמש חברות. המכרז יגרום מן הסתם לבתי ההשקעות בשוק, ובהם פסגות, מיטב דש ואקסלנס, לנהל מאבק עיקש כדי לזכות בו. מה שעשוי לעזור לאינפיניטי היא התשואה של הקרן, שהניבה לעובדי חברת החשמל תשואה של 10.42% מתחילת 2014.

הרצון של הגופים לזכות במכרז אינם דמי הניהול המגיעים ממכרז כזה, אלא דווקא 13 אלף העמיתים של חברת החשמל החברים בקרן. מספר עמיתים כזה מאפשר לגוף המנהל לייצר רווח נוסף מהעמיתים, למשל למכור להם שירותי השקעות או ביטוחים.

סיבה נוספת של הגופים לרצות לזכות במכרז הוא היקף הנכסים הגדול של הקרן. היקף נכסים הוא תנאי סף בלא מעט מכרזים של ניהול כספים. ההיגיון מאחורי דרישה זו שאין דין ניהול קרן בת כמה מאות אלפי שקלים כדין ניהול קרן של מיליארדי שקלים. גמישות הפעולה של מנהל ההשקעות לרכוש נכסים פיננסיים גדולים ולמכור אותם מבלי להשפיע על המחיר באופן מהותי משתנה ככל שהיקף הנכסים גדול יותר. כך, למשל, השימוש במניות קטנות כדי להשיא עודף תשואה הולך וקטן ככל שהיקף הנכסים המנוהל גדול יותר.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: לכשיתקבלו החלטות הן יפורסמו על פי הצורך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי