נחתם ההסכם: השותפות בלווייתן ייצאו גז לירדן ב-15 מיליארד דולר

(עדכון) קית' אליוט, סגן נשיא נובל אנרג'י, ומנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו הגיעו לירדן וחתמו בצהריים על ההסכם ■ ההסכם צפוי להיעשות במחיר של כ-7.5 דולר למיליון BTU - גבוה ב-30% מהמחיר לחברת החשמל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

בשעה שאופציית היצוא לטורקיה נהפכת לרחוקה, וארגון הטרור האסלאמי דעא"ש מאיים לערער את ריבונותן של מדינות במזה"ת, השותפות בלווייתן ממשיכות לחתום על הסכמי יצוא גז אזוריים, שמחזקים את הקשרים הבי-לטרליים של ישראל באזור. קבוצת דלק, נובל אנרג'י ורציו חתמו היום (ד') על מכתב כוונות בלתי מחייב ליצוא גז לחברת החשמל הירדנית (NEPCO) תמורת כ-15 מיליארד דולר. במכתב סוכם על יצוא של כ-45 BCM גז טבעי (כ-1.6 TCF) לתקופה של 15 שנים.

מכתב הכוונות נחתם בהמשך למגעים ארוכים שניהלו זה מספר חודשים השותפות בלווייתן עם ירדן. מי שייצגו את השותפות בטקס החתימה היו קית' אליוט - סגן נשיא נובל אנרג'י, האחראי על אזור מזרח הים התיכון ומנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו. מקורבים למגעים מסרו שחברת החשמל הירדנית תרכוש את הגז במחיר של כ-7.5 דולר למיליון BTU - הגבוה ב-30% מהמחיר בהסכם של השותפות במאגר "תמר" עם חברת החשמל הישראלית. בדומה להסכמי יצוא אחרים, מחיר הגז יהיה מבוסס על הצמדה למחירי חבית נפט מסוג ברנט ויכלול מחיר "רצפה".

עד לפני ארבע שנים, ירדן וישראל נהנו מאספקת גז מצרית. ואולם, מאז ההפיכה במצרים ב-2010 ופיצוץ צנרת ההולכה במדבר סיני, ההזרמה הופסקה. הולכת הגז לירדן צפויה להיעשות באמצעות חיבור לתשתית הולכת הגז בישראל. לפי השותפות, הגז יסופק בנקודה שתיקבע בגבול שבין שתי המדינות. במקביל, הוחלט כי שיווק הגז ייעשה על ידי חברת בת שתוחזק בבעלות מלאה על ידי נובל אנרג'י – אולי במטרה למנוע השפעות גיאו-פוליטיות עתידיות.

אסדת הקידוח לווייתן ביםצילום: אלבטרוס

ניירות הערך של השותפות בלווייתן הגיבו לדיווח בעליות שערים: מניית קבוצת דלק עלתה בכ-2.85%, בהמשך לעלייה של 3% אתמול. החברות הבנות דלק קידוחים ואבנר עולות בכ-2.2% ו-2.4% בהתאמה. מניית רציו מתחזקת ב-1.4%.

מכתב הכוונות עם ירדן מצטרף לשני הסכמים לא מחייבים דומים שנחתמו במהלך השנה האחרונה. ההסכם הראשון - שהוא גם הגדול והמשמעותי יותר – נחתם עם בריטיש גז (BG) ליצוא של כ-105 BCM גז טבעי (חמישית מהגז במאגר) תמורת כ-30 מיליארד דולר. הגז מיועד להפעלת מתקני ההנזלה של בריטיש הממוקמים במצרים במשך כ-15 שנה. ההסכם השני, הקטן יותר, נחתם בינואר עם חברת Palestine Power Generation. בהסכם התחייבו השותפות לספק גז בהיקף של 4.75 BCM לתקופה של 20 שנה לתחנת הכוח בג'נין. סך התמורה בגין ההסכם היא כ-1.2 מיליארד דולר.

ההסכמים עם ירדן, בריטיש גז והרשות הפלסטינית צפויות לסייע לשותפות בלווייתן לסגור את חבילת המימון לשלב הראשון בפיתוח לווייתן, שעלותו מוערכת ב-5-6 מיליארד דולר. כ-30%-40% מהסכום יגיע מהשותפות בפרויקט (פרו-רטה) כהון עצמי, כשהיתרה תגיע כמימון בנקאי. קבוצת דלק (באמצעות החברות הבנות דלק קידוחים ואבנר) צפויות לממן את חלקן באמצעות הנפקה שנייה של איגרות חוב שתצא אל הפועל בהמשך השנה.

"מסה קריטית לפיתוח לווייתן"

"אין ספק שמדובר באירוע חיובי, הסכם מחייב לאספקה של 3-5 BCM בשנה מלווייתן לירדן בתוספת השוק המקומי שיצטרך גז כבר ב-2015-16 בשל מגבלת הקיבולת בתמר, נותן את המסה הקריטית לפיתוח לווייתן", אמר גיל בשן, אנליסט בכיר בבית ההשקעות אי.בי.אי. "ההסכם מתווסף להבנות עם בריטיש גז במצריים, ובכך השלב הראשון בפיתוח לווייתן יכול לצאת לדרך עם שוק ברור ואיכותי, כזה שגם לא דורש השקעות עתק מורכבות דוגמת מתקן הנזלה צף (FLNG).

"חשוב לציין כי מדובר באירוע צפוי שהשוק חיכה לו, השווקים הקרובים הגובלים, ירדן ומצריים הם שווקי היעד המרכזים ללווייתן, זה היה ברור עוד מפיצוץ עסקת וודסייד (ענקית האנרגיה האוסטרלית שנסוגה מההשקעה בלווייתן – ע"א) שלא ראתה עין בעין את תכניות הפיתוח לשווקים אלו, כך שמכירות הגז לירדן כבר נמצאות במודל הערכת השווי שלנו ללווייתן", הדגיש.

"ללא ספק, מדובר באירוע משמעותי , שכן הפן הגיאופוליטי הוא נדבך מכריע בפיתוח האזורי של מאגר לווייתן", הוסיפה אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון. "ההתקדמות במו"מ עם ירדן מהווה ידיעה חיובית לכלל מניות הסקטור, ובפרט לרציו שעבורה מדובר בהתקדמות חוזה מחייב ראשון ללווייתן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"