מכה לוועדת ששינסקי: אוסטרליה ביטלה את מס רווחי היתר בטענה שהשמיד מקומות עבודה

ועדת ששינסקי 2 הסתמכה, שוב ושוב, על הטלת מס רווחי היתר על ידי אוסטרליה כנימוק להטיל מיסוי גבוה יותר על רווחי שותפויות הגז והנפט, ואחר כך על רווחי האשלג של כיל

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

מספר שבועות לפני פרסום ההמלצות הסופיות של ועדת ששינסקי 2 לבדיקת חלק המדינה בניצול משאבי הטבע על ידי גורמים פרטיים, ספגו הטיעונים בעד הטלת מס רווחי יתר על הפקת האשלג והברום וכריית הפוספט מהלומה או לפחות מכה קלה בכנף. ממשלת אוסטרליה, בראשות טוני אבוט, החליטה לבטל את המס שהיה אחד ממוקדי המחלוקת הציבורית באוסטרליה והביא לנפילתה של הממשלה הקודמת שהיתה בראשות מפלגת הלייבור.

ועדת ששינסקי 2 הסתמכה, שוב ושוב, על הטלת מס רווחי היתר כנימוק להטיל מיסוי גבוה יותר על רווחי שותפויות הגז והנפט, ואחר כך על רווחי האשלג של חברת כימיקלים לישראל (כיל). ביטול המס, שהיה אחד מההבטחות שהבטיח טוני אבוט השמרני במסע הבחירות שלו, עבר ברוב קטן של 36 כנגד 33 בסנאט האוסטרלי בעקבות עסקה פוליטית בין השמרנים לבין Palmer United Party שהיא לשון המאזנים בסנאט האוסטרלי. אבוט נימק את ההחלטה לבטל את החוק בכך שהשמיד מקומות עבודה וגרם לאבדן השקעות. בעקבות ביטול מס רווחי היתר בסנאט האוסטרלי יעבור החוק לקונגרס האוסטרלי שם הוא צפויה תמיכה בביטולו.

השמרנים הצליחו להעביר את החוק הפעם לאחר כשלון בניסיון קודם במארס 2014 לאחר שהסכימו לתביעתו של המיליארדר ואיל המכרות, קלייב פאלמר, מייסד ומנהיג מפלגת Palmer United Party, להגביל את השתתפות המעסיקים בפנסיה של העובדים ברמה של 9.5% משכרם עד 2025 ולא להעלות את שיעור ההשתתפות ל-12% ב-2018 כפי שתוכנן תחילה על ידי ממשלת הלייבור כאשר הנהיגה את מס רווחי היתר.

כריית אשלג במפעלי ים המלח צילום: בלומברג

מס רווחי היתר האוסטרלי בשיעור של 22.5% הוטל על ידי ממשלת הלייבור בראשות קוין ראד ב-2010 והוטל על רווחי חברות כריית פחם וזהב במטרה לממן תשלומי פנסיה מוגדלים ותוכניות רווחה שונות של הממשלה. המס גרם ללחץ אדיר של הלובי של חברות המכרות הגדולות של אוסטרליה, כמו BHP ,Rio Tinto ו-Xstrata שיזמו מסע פרסום בהשקעות עתק והביאו לירידה בפופולריות של מפלגת הלייבור ולהחלפתו של ראד בג'וליה גילארד, שניסתה להפיס את דעת חברות המכרות בהפחתת מס רווחי היתר מ-40% ל-22.5%.

מס רווחי היתר לא מימש את תחזיות ההכנסות של ממשלת הלייבור והביא להכנסות של 480 מיליון דולר אוסטרלי בשנתיים האחרונות בעיקר בשל ירידה במחירי הסחורות. אבוט טען במסע הבחירות שלו שהמס חונק את הכלכלה האוסטרלית וגורם לאבדן מקומות עבודה משום שהוא גרם להפסקת גל ההשקעות הישירות של חברות אסיאתיות, בעיקר סיניות, בתעשיית המכרות האוסטרלית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?