מנכ"ל סודהסטרים: תוך חודשיים נחליט אם לסגור את המפעל במישור אדומים

דניאל בירנבאום: "השיקולים יהיו כלכליים, והחרם האירופי אינו אחד מהם. אנחנו לא נכנעים לחרם" ■ החברה תגבש מחדש את היערכותה בין ארבעת מפעליה המקומיים

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

בתוך כחודשיים תגבש סודהסטרים את מדיניות הפריסה שלה, לאור הרחבת פעילות המפעל החדש בלהבים, ובמסגרת זו תחליט האם לסגור את המפעל במישור אדומים או לצמצם פעילותו, כך אמר היום דניאל בירנבאום, מנכ"ל החברה.

לדבריו, "השיקולים יהיו כלכליים בלבד, והחרם האירופי על יצור בשטחים לא יהיה אחד מהם. גם לא הקריאות השונות להחרמת מוצרי החברה בגלל מיקומה במעלה אדומים. החרם מהווה מטרד, אך לא גורם נזק כלכלי ממשי. אנחנו לא נכנעים לחרם, אנחנו ציונים".

סודהסטרים מרחיבה את פעילותה במפעל החדש המוקם בלהבים שבנגב, ומעבירה אליו פסי ייצור ממפעלה במישור אדומים. מספר העובדים במישור אדומים ירד בעקבות השינויים ב-200-100 עובדים לכ-1100, בהם כ-850 ערבים ישראלים ופלסטינים וכ-250 יהודים. המפעל במישור אדומים מייצר את המכשירים. לחברה מפעל נוסף באלון תבור בגליל העוסק בצביעה והרכבה של המכשירים. באשקלון ממוקם מפעל הסירופים. לחברה כ-20 מפעלים נוספים ברחבי העולם.

פועלים פלסטינים במפעל סודהסטריםצילום: AFP

"זה נכון, שנתח הפעילות בלהבים גדל והולך, אבל אין כרגע החלטה בענין עתיד המפעל במישור אדומים או בכל מקום אחר בישראל", אמר בירנבאום. "אם נחליט לסגור את המפעל במישור אדומים נודיע על כך קודם כל לבורסה ולעובדים. המפעל בלהבים הולך וגדל, אנחנו מעבירים קווים ללהבים ממישור אדומים, וזה אומר שאנחנו מצמצמים את הפעילות שם, אבל בהיקף קטן", הוסיף.

לדבריו, שיקולי מיקום הייצור יהיו עסקיים טהורים, לא פוליטיים. "אנחנו בונים בלהבים מפעל עוגן בהשקעה של 280 מליון שקל ומחכים למענק בשיעור של 20% ממשרד הכלכלה", אמר.

"המפעל ירכז את מירב הפעילות התעשייתית בישראל, והשיקולים מה להעביר אליו יהיו יהיו חיסכון בעלויות ושיפור איכויות. נגיע לתפוקה מלאה במפעל תוך שנה וחצי. אולי נחליט להעביר אליו חלק נוסף מפסי הייצור. החלטה תתגבש תוך כמה חודשים כדי להחליט איזה פס יצור יהיה והיכן".

דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודה סטרים

לדבריו, "החרם האירופי הוא מטרד, אבל לא שיקול כלכלי. חברי ארגון ה-BDS הקורא לחרם בינלאומי על חברות ישראליות הם טרוריסטים כלכליים, שמפחידים לקוחות שלנו ומפיצים שקרים על כך, שאבעוד שהמפעל הוא דוגמה לדו קיום. כל ההתעסקות בחרם היא הסחת דעת, אבל אנחנו לא מאבדים בגללו לקוחות, בטח לא בהיקף משמעותי. לא צריך להתכופף ולא נכנע לטרור. השיקולים שלנו יהיו חיסכון בעלויות. ההערכה שצפוי חיסכון של 4% בעלות מכשיר, אם נתייעל. במישור אדומים יש השקעות לתפארת שאי אפשר לשנע אותן - מכבשים באדמה בגובה שלוש קומות. נצטרך לקבל החלטה אם החיסכון בטווח הקצר שווה את ההשקעה בנכסים".

בירנבאום הוסיף כי "בחודשים הקרובים נקבל החלטה על פריסת היצור במפעלים הישראלים, תוך חודש וחצי-חודשיים נדע מה נייצר והיכן. במישור אדומים יש לנו עובדים נהדרים, והייתי רוצה לנייד אותם ללהבים, אם זה יתאפשר. אם אצליח להשאיר חלק מהפעילות שם זה גם יהיה הישג. צריך לראות מה הגיוני כלכלית. יכול להיות, שבסוף המפעל לא יישאר שם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה