רשות ני"ע קנסה את פוקס ב-133 אלף שקל

פטרוכימיים נקנסה ב-120 אלף שקל עקב מידע חלקי למשקיעים ■ העיצום על פוקס הוטל משום שהחברה פעלה 164 ימים בלי שיהיו בדירקטוריון שלה שני דירקטורים חיצוניים ■ סכום העיצום הופחת ב-85% לעומת הדרישה המקורית

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

רשות ניירות ערך הטילה עיצום כספי בסך 133.5 אלף שקל על חברת פוקס־ויזל מכיוון שהחברה השתהתה בהארכת כהונתו של אחד הדירקטורים החיצוניים על אף שפקעה, ואישרה את ההארכה 164 ימים לאחר מכן; משום כך החברה פעלה בלי שיכהנו בה שני דח"צים במשך יותר מ–90 יום, בניגוד לסעיף 239 (א') לחוק החברות. עם זאת, הרשות הפחיתה את סכום העיצום ב–85% לעומת הסכום המקורי שנקבע במכתבה של הרשות לפוקס באוקטובר 2013.

הסכום הופחת בעקבות מכתב ששלחה פוקס לרשות ניירות ערך. הרשות החליטה להפחית את סכום העיצום ב-25% משום שפוקס לא הפרה את החובות המוטלות עליה ב-3 השנים שקדמו למועד ההפרה. לכן נענתה הרשות לטענת פוקס כי אין להטיל עליה את סכום העיצום המרבי שנגזר מההון העצמי כבר באירוע ההפרה הראשון. עוד 50% הופחתו לנוכח העובדה שפוקס גילתה את ההפרה ונקטה פעולות לתיקונה עוד לפני שפנתה אליה הרשות ופעלה למניעת הישנות ההפרה באמצעות אימוץ ויישום תוכנית אכיפה פנימית. הרשות הפחיתה עוד 10% מסכום העיצום מתוך התחשבות במאמציה של פוקס לאימוץ כללי ממשל תאגידי שדרשו שינויים משמעותיים בחברה.

בנוסף הטילה רשות ניירות ערך עיצום כספי של 120 אלף שקל על חברת פטרוכימיים שבשליטת דיוויד פדרמן, אלכס פסל ויעקב גוטשטיין. זאת, משום שפירסמה גילוי בדבר תזרים המזומנים החזוי שלה כחלק מדו"ח הדירקטוריון לרבעון הראשון של 2013 כשהוא חסר גילוי בנוגע לפירוט ההנחות ביחס למחיר הצפוי של מנית בזן (בתי זיקוק), רגישות הנתונים לשינוי במשתנה תלוי שוק וגילוי מספק בנוגע לתוכניות החברה למחזור הלוואות. לטענת הרשות, לצורך גילוי תזרים המזומנים החזוי הניחה פטרוכימיים שמחיר מנית בזן יעלה ב–30% ביחס למחירה במועד פרסום הדו"ח, ובהתבסס על הנחה זו הציגה אפשרות למחזור הלוואות ביחס מסוים של יתרת ההלוואה לשווי הבטוחה, מניות בזן (Loan To Value). ואולם, החברה לא גילתה למשקיעים מהו מחיר מנית בזן הצפוי ומהו יחס החוב לבטוחה עליו התבססה, ובכך פגעה ביכולת המשקיעים לבצע ניתוח רגישות עצמאי ולבחון את סבירות הנחותיה של פטרוכימיים לצורך קבלת החלטות מושכלת.

עם זאת, הרשות החליטה להפחית את סכום העיצום ב–50% הן משום שב–3 השנים שקדמו להפרה לא הפרה פטרוכימיים את חובותיה. עוד 25% מסכום העיצום הופחתו בשל התחשבות במצבה הפיננסי הקשה של החברה, המתמודדת עם חוב פיננסי של 2 מיליארד שקל וכדי שלא לגרום לדלדול באמצעי החברה להשבת החוב לבעלי האג"ח.

הראל ויזלצילום: אייל טואג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918