שי נשר: לחשוף המסמכים מאחורי ההלוואות של נוחי דנקנר מבנק הפועלים

עוה"ד של נשר: "בנק הפועלים מנהל את ההליך בחוסר תום לב. היה על הבנק לצפות כי ייתכן וביהמ"ש יעיין במסמכים ולא יקבל את עמדתו שאין להעבירם" ■ השופט כבוב: "המסמכים מקיימים תשתית ראייתית ראשונית וחיוניים כדי לבחון את השאלות המרכזיות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הקרב על חשיפת המסמכים אשר הובילו לנתינת הלוואות עתק לנוחי דנקנר עולה מדרגה. לפני כשבועיים החליט השופט חאלד כבוב מבית המשפט הכלכלי בתל אביב כי על בנק הפועלים לחשוף את כלל המסמכים הנוגעים להלוואה בסך 150 מיליון שקל שאותה העניק לחברת טומהוק הפרטית של דנקנר. בנק הפועלים הגיש בקשה לעיכוב ההחלטה והעברת המסמכים לתובע עד לדיון בעליון והכל במטרה לסכל את הניסיון לחקור את התהליכים אשר הובילו למתן הלוואות עתק מהבנק לחברות של דנקנר.

הבוקר (ד') הגישו עורכי הדין, רנן גרשט ואופיר נאור, המייצגים את המפיק ישעיהו נשר, אשר מחזיק ב-13,827 ממניות בנק הפועלים, את התנגדותם לעיכוב ביצוע ההחלטה של כבוב.

"לו סבר הבנק כי עצם מסירת המסמכים לבית המשפט מלכתחילה אינה במקומה הרי היה עליו להגיש אז בקשת עיכוב ביצוע ולא להמתין עד לאחר תוצאות העיון ומרגע שאינן לרוחו לטעון כי מלכתחילה שגה בית המשפט" הלינו גרשט ונאור בפני השופט כבוב.

נוחי דנקנרצילום: דניאל בר און

"היה על בנק הפועלים לצפות כי ייתכן ובית המשפט יעיין במסמכים ולא יקבל את עמדתו שאין להעבירם לעיון הצד שכנגד, חרף טענותיו השונות שהרי ודאי שאין זכות קנויה לבעל דין וגם לא לבנק הפועלים כי בית המשפט יאמץ דווקא את עמדתו", קבעו גרשט ונאור והוסיפו כי בנק הפועלים מנהל בחוסר תום לב את ההליך.

"לא ניתן להתעלם מכך שבקשת עיכוב הביצוע מנוסחת בפטרונות, שלא לומר בהתנשאות משהו כלפי הנוגעים בדבר, תוך שבנק הפועלים אינו בוחל מלטעון לפגמים בשיקול הדעת של בית משפט ביחס לטענותיו בנוגע למסמכים והבנתו את סמכויותיו בהליך", סיכמו עורכי הדין.

גרשט ונאור הדגישו כי בנק הפועלים הסיר בשנת 2011 את השעבוד האחרון שעמד לו כבטוחה לאשראי שניתן לטומהוק, והוצגו על ידי נשר מסמכים שהופנו בעניין לדירקטוריון הבנק והמפקח על הבנקים. בין המסמכים היו פרוטוקול רלבנטי של ועדת הכספים על הכנסת דיווחים פומביים בנוגע לזהות נושאי המשרה וניגוד העניינים וכן פרסומים פומביים מהעיתונות הכלכלית שאת תוכנם לא שלל הבנק. כאשר בנק הפועלים, המיוצג על ידי עורכי הדין פנחס רובין, ירון אלכאו ואמנון ביס ממשרד גורניצקי, מתאר את הראיות הללו באופן מזלזל ומתנשא כ"ניסיון להישען על כרעי תרנגולת מרוטים...אפס תשתית ראייתית ",כך לפי עורכי הדין של ישעיהו נשר.

השופט חאלד כבוב

הפאניקה של בנק הפועלים החלה לאחר שכבוב כתב בהחלטתו לחשיפת המסמכים כי "המסמכים שהועברו לעיוני מקיימים תשתית ראייתית ראשונית המצדיקה את העברתם למבקש. סבורני כי המסמכים חיוניים כדי לבחון את הסוגיות והשאלות העומדות במרכז הבקשה דנן, שכן אין בנמצא דרכים חלופיות לעשות כן".

כבוב הוסיף כי, "חלקן של העסקות שבוצעו בין הפועלים לטומהוק אכן עשויות לעורר סימני שאלה. עיקר הכוונה היא לשתי הלוואות שניתנו לטומהוק במארס 2009 ובינואר 2011. במסגרת המסמכים לא היה כל פרוטוקול של ועדת האשראי של הבנק ביחס לשתי עסקות אלו".

"כפי שהצהיר מזכיר הבנק, מבחינתו לא נמצא בחומר כל ראיה להשתתפותו של מי מנושאי המשרה הנ"ל בדיונים בוועדת האשראי של הבנק הנוגעים לטומהוק או לדנקנר. בחינת המסמכים אינה מעידה על פניה על קיומו של ניגוד עניינים מצד אותם נושאי משרה ביחס לטומהוק, כפי שתיאר המבקש. עם זאת, חלקן של העסקות עשויות לעורר סימני שאלה".

השופט דחה את טענת הסודיות של הבנק והסביר כי "חיסיון בנקאי אינו מוחלט, וחרף חשיבותו הרבה ניתן לסייגו כל אימת שהגילוי נדרש לבירור האמת ועולה בחשיבותו על זכותו של הלקוח לשמירה על פרטיותו".

בהחלטה נקבע כי המסמכים יועברו בסודיות לעורכי הדין של נשר, כך שיוכלו לבחון אם יש בידיהם די ראיות בשביל להגיש בסופו של יום תביעה נגזרת נגד הבנק ונגד נושאי משרה בבנק, שכיהנו בעבר ובהווה בוועדות האשראי שלו. רק אם אכן תוגש תביעה נגזרת המסמכים ייחשפו לכלל הציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה