הסיבוב הענק של סאן ההודית בתרו: מחשש מפירוק לשווי של 6 מיליארד דולר תוך 7 שנים

ב-2007 עמדה תרו בפני פירוק משום שלא יכלה לפרוע 15 מיליון דולר לבעלי איגרות החוב, ומשום שבעלי השליטה דאז סירבו להזרים מכיסם את הסכום הנדרש ובבנקים סירבו להגדיל את מסגרות האשראי ■ אז מה קרה שם מאז?

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת התרופות תרו דיווחה ביום חמישי שעבר על ירידה של 15% במכירותיה, ועל נפילה של 20% ברווח הגולמי, ובכל זאת עלתה ב–6% בשני ימי המסחר שחלפו מאז.

לתופעה מוזרה לכאורה זו יש הסבר. מה שקשה יותר לתפוס הוא כיצד מניותיה של החברה מחליפות כיום ידיים לפי שווי חברה של 6.2 מיליארד דולר. אחרי הכל מדובר באותה חברה שעמדה במחצית 2007 בפני פירוק, משום שלא היו בידיה אמצעים כספיים לפרוע תשלום בסכום של 15 מיליון דולר לבעלי איגרות החוב, ומשום שבעלי השליטה דאז סירבו להזרים מכיסם את הסכום הנדרש, ומנהלי החטיבות העסקיות בשני הבנקים הגדולים, שי טלמון בבנק הפועלים, ורקפת רוסק עמינח בלאומי, סירבו להגדיל את מסגרות האשראי לחברה.

תרו היתה שקועה אז בניסיון שהתמשך יתר על המידה להיחלץ מהצגה מחודשת של דו"חות כספיים, וחקירה חיצונית שנערכה בהוראת רשות ניירות ערך האמריקאית בנוגע לנסיבות שהביאו לצורך בהצגה מחודשת. החשדנות של הבנקים המקומיים לא היתה, אם כן, לגמרי בלתי מובנת, ובכל זאת טלמון ורוסק עמינח, וקוצר ראותו של בארי לויט, היו"ר של תרו, ייצרו לדיליפ שנגווי, בעל השליטה בחברת סאן פארמה ההודית, הזדמנות עסקית שנקרית בפני אדם פעם בחייו לכל היותר.

סאן הזרימה לתרו 40 מיליון דולר תמורת הקצאה של 6.67 מיליון מניות, במחיר של 6 דולרים למניה, ואופציה לרכוש את המניות של שתי המשפחות ששלטו בתרו, לויט ומורוז, במחיר של 7.75 דולרים למניה. הזרמת ההון של סאן עשתה את העבודה. תרו חזרה במהירות לעצמה ולשיעורי הרווחיות הגבוהים שאיפיינו אותה לפני המשבר. בשלב זה ניסו לויט ומורוז להתחמק מחובתם לכבד את אופציית הרכש שנתנו לסאן פארמה. ואולם בתום מאבק משפטי שנמשך שלוש שנים, נאלצו בעלי השליטה להעביר את מניות השליטה בחברה (12% מההון ו–33% מהשליטה) לסאן של שנגווי תמורת 37 מיליון דולר, וכך תמורת סכום כולל של 273 מיליון דולר רכשה סאן פארמה את השליטה בתרו.

שבע שנים לאחר תחילת המהלך מגיע שווי החזקתה של סאן בתרו ל–4 מיליארד דולר, כ–15% משווייה של סאן כולה. תרו נסחרת בשווי שמשקף מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי של 13.2 ומכפיל מכירות של 8.5. הסבר חלקי לתחייה המדהימה של תרו ולמחיר המפולפל שלפיו היא נסחרת, ניתן למצוא בדו"חות הכספיים שהחברה פירסמה בסוף השבוע שעבר. תרו, שהיא אחת החברות המובילות בשוק התרופות למחלות עור, דיווחה על ירידה של 15% בהכנסותיה ברבעון השני של 2014 בהשוואה למקביל ב–2013 ל–130 מיליון דולר ועל ירידה של 20% ברווח הגולמי ל–85 מיליון דולר.

צילום: Bloomberg

לכאורה, מצבה של תרו הורע ברבעון החולף, אך הירידה בהכנסות רק משקפת את המציאות הפרועה בשוק שבו פועלת תרו — שאיפשרה לסאן פארמה למצות את המקסימום מתיק המוצרים האפרורי של החברה שרכשה בנזיד עדשים.

כפי שמסביר קרל סנדרם, מנכ"ל תרו, הירידה במכירות היא תוצאה של הגידול בהפרשות להנחות שהחברה נתנה ללקוחותיה הגדולים ברבעון השני של 2014 ל–79 מיליון דולר בהשוואה ל–24 מיליון דולר. תרו, כמו החברות הגנריות האחרות, מציגה את הכנסותיה נטו, כלומר בניכוי הפרשה להנחות והחזרות ללקוחות (במקרה של ירידה במחיר הסחורה ששילמו עבורה כתוצאה מכניסת מתחרה גנרי נוסף), ולכן בנטרול ההפרשה החריגה ברבעון החולף היו המכירות צומחות ב–18% ברבעון השני של 2014, והרווח הגולמי היה גדל ב–25% בהשוואה למקביל ב–2013 והיו מבטאים טוב יותר את מצבה האמיתי.

תרו נדרשה להגדיל פי יותר משלושה את ההפרשה להנחות מלכתחילה, לביצוע ההפרשה, משום שלפי ההסכמים שלה עם רשתות הפארם, סיטונאי התרופות וחברות הרכש הגדולות של ציוד ותרופות הגדולים בארה"ב, היא נותנת להם הנחות בשיעור מוסכם ממחיר המחירון של התרופה, ולכן אם תרו מחליטה להעלות חדות את מחיר המחירון של תרופה, עליה להגדיל בהתאם את ההנחה שהיא מספקת ללקוחות הגדולים בארה"ב. כפי שמציין מנכ"ל תרו, סנדרם, ההשפעות החיוביות של העלאת מחיר התרופות שמשווקת החברה יורגשו ברבעון השלישי של 2014 בעוד שההשפעה השלילית של הגדלת הסכום המוחלט שהופרש כהנחה ללקוחות כבר נזקפה ברבעון השני של השנה.

הסיפור מאחורי המספרים של תרו

העובדה שתרו, שדיווחה על הכנסות של 736 מיליון דולר ב–12 החודשים האחרונים, הגדילה את ההפרשות להנחות ללקוחותיה ב–55 מיליון דולר ברבעון אחד מצביעה על השיעורים החריגים של העלאות המחירים שביצעה תרו. גורמים בתעשיית התרופות מציינים שהחברה העלתה את מחיריהם של חלק ממוצריה פי ארבעה בשנים האחרונות, כשאפילו אחד ממוצריה הוותיקים ביותר, Warfarin, הגרסה הגנרית לתרופה לדילול דם Coumadin זכתה להעלאת מחיר נדיבה של 40%.

היכולת של תרו להעלות מחירים בשיעור חד מפליאה לכאורה, בהתחשב בדימוי התחרותי של השוק הגנרי. תרו אמנם מציינת בדו"חות הכספיים את התחרות העזה שבו היא פועלת. ואולם גורמים בתעשיית התרופות, והמספרים של תרו מספרים סיפור אחר. תרו פועלת בנישה קטנה ושלווה יחסית של שוק התרופות הגנריות: תרו היא אחת החברות הדומיננטיות בשוק התרופות למחלות עור לצד חברות כמו Fugera שנרכשה על ידי נוברטיס תמורת 1.5 מיליארד דולר במאי 2012, פריגו ו–Glenmark ההודית, וחברות בעלות תיק תרופות למחלות עור שקטן משמעותית מזה של תרו (200 תרופות - מרביתן למחלות עור) כמו מיילן וטבע.

המבנה האוליגופולי של השוק והעובדה ששוק תרופות העור בארה"ב נחשב קטן מדי מכדי שיהיה מעניין למרבית חברות הענק, מאפשרים לחברות להעלות את מחיר התרופות כאשר נוצרת הזדמנות. זאת, למשל כאשר ההיצע בשוק יורד כאשר אחת החברות מתמודדת עם בעיות איכות עם 
ה–FDA וגם מפחית את עוצמת התחרות במכרזים. התוצאה היא שתרו רשמה ב–2013 שהסתיימה במארס 2014 גידול של 88 מיליון דולר במכירותיה, כלומר עלייה של 13% בהשוואה ל–2012, בעיקר בשל העלאת מחירם של שמונה מוצרים גנריים בארה"ב שהניבה גידול של 89 מיליון דולר במכירות.

תרו הציגה ב–2013 רווחיות גולמית של 76.4%, בהשוואה לרווחיות גולמית של 41.6% שרשמה טבע על פעילותה הגנרית ברבעון השני של 2014. למעשה, הרווחיות של תרו משווק משחות קרמים ותרסיסים, מרביתם ותיקים, אינה כה רחוקה מהרווחיות של 89.5% מהמכירות שטבע מפיקה מייצור ושיווק התרופה המקורית קופקסון, ולכן אין פלא שסיגורדור אולפסון, המנכ"ל החדש שלטבע גנריקה סימן את שוק תרופות העור כאחד השווקים שטבע צריכה להיכנס אליו בצורה אינטנסיבית יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"