רוח גבית לסאנפלאואר בפינלנד ופולין: התשואה על ההשקעה עשויה להגיע ל-18%

יו"ר חברת האנרגיות החלופיות סאנפלאואר, רוני בירם, צופה שכושר הייצור של החברה בתחום אנרגיית הרוח בפולין יצמח ל-100 מגה־ואט 
עד סוף 2015 - קפיצה של 110% לעומת המצב כיום

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

חברות האנרגיה הסולריות שעטו על השווקים במערב אירופה בסוף העשור הקודם בניסיון לקטוף את הסובסידיות הגבוהות לאנרגיה חלופית נחלו כמה אכזבות כשמדינות ביבשת שנקלעו למשברים כלכליים - כמו ספרד ואיטליה - קיצצו בסובסידיות כדי להקטין את הגירעונות הממשלתיים. סאנפלאואר, שבשליטת רוני בירם וגיל דויטש, הפיקה את הלקח - ומעתה תתמקד בשתים מהכלכלות היציבות והחזקות במזרח ובצפון אירופה: פולין ופינלנד.

החברה נערכת לאחת ההשקעות הגדולות שביצעה בשנים האחרונות לאחר שחתמה על הסכם לרכישת רישיונות להקמת עד חמש חוות רוח, שהספק כל אחת מהן הוא 20 מגה־ואט, ושמצויות בשלבי פיתוח ראשוני. סאנפלאואר תשלם 50 אלף יורו לכל מגה־ואט עם קבלת ההיתר להקמת כל אחת מחוות הרוח, ומעריכה שעלות ההקמה שלהן תהיה 1.6 מיליון יורו לכל מגה ואט, כך שעלות הרכישה וההקמה הכוללת של חוות הרוח עשויה להגיע ל–165 מיליון יורו

צביקה הנדלר, מנכ"ל החברה הבת (82%) ווינדפלאואר, מסביר שהחברה בחרה להתמקד במדינה צפון אירופית שאוכלוסייתה מסתכמת ב-5 מיליון איש. "פינלנד היא מדינה בעלת דירוג AAA שקבעה כיעד להגיע לייצור חשמל בהספק של 2.5 ג'יגה־ואט ב–2018 - לעומת 380 מגה־ואט בסוף 2013", הוא אומר. "פוטנציאל שוק כזה הוא מאוד מעניין לחברות בגודל שלנו - אבל מבחינת ענקיות האנרגיה שפועלות בשווקים אחרים, כמו פולין, זהו שוק קטן מדי.

"הביורוקרטיה בפינלנד מצומצמת, ורשת החשמל בה מעולה, כך שהיא מסוגלת להוליך בקלות את תוספת החשמל שמזרים לרשת פרויקט של אנרגיה רוח. מעבר לכך, היתרי הבנייה מאפשרים הקמת טורבינות רוח בגובה של יותר מ–125 מטר באופן שמאפשר לבחור טורבינות יעילות, למקסם את הייצור ולהגדיל את הגמישות בהצבת הטורבינות בתוך הפרויקט, כדי למקסם את הייצור".

גיל דויטש (מימין) ורוני בירםצילום: עופר וקנין

פינלנד היא שוק אטרקטיבי מבחינתה של סאנפלאואר, גם בשל הזמינות של מימון בנקאי זול, בניגוד לשני השווקים האירופיים האחרים שבהם פועלת החברה: פולין ואיטליה. לדברי בירם, ניתן לקבל מימון לפרויקטים של אנרגית רוח בשיעור של 70%–80% מעלות הפרויקט ובריבית שנתית נמוכה מ–4%, כך שבהנחה שהתשואה שיניב הפרויקט תהיה 10% ניתן יהיה להגיע לתשואה של 17%–18% על ההון המושקע. בירם ומנכ"לית סאנפלאור, אורלי כירם, מעריכים שהתשואות על פרויקטים של אנרגית רוח יירדו ב–2018 לרמה חד־ספרתית כך שניתן יהיה למכור את הפרויקטים ברווח נאה.

ותק של שלוש 
שנים בפולין

סאנפלאואר תמשיך לפעול גם בשוק אנרגיית הרוח בפולין, שבו היא פעילה כבר שלוש שנים. ההספק המותקן כיום של אנרגית רוח הוא 4 ג'יגה־ואט, ובכל שנה בשנים הקרובות הוא מתוכנן לצמוח בג'יגה־ואט אחד. מבנה השוק הנוכחי מבוסס על תשלום עבור מכירת חשמל (43.5 יורו למגה־ואט שעה) וקבלת תעודה ירוקה עבור ייצור של כל מגה ואט־שעה, שמאפשרת לחברות החשמל לעמוד במכסות האנרגיה הירוקה, שעולות בהדרגה, ואמורות להגיע ל–15% ב–2020, על פי הנחיות האיחוד האירופי. תעודות ירוקות אלה נסחרות בבורסה במחיר נוכחי של 44 יורו למגה־ואט שעה.

הנדלר מסביר כי השוק הפולני הוא ענק, וכי חברות שירותי החשמל הגדולות באירופה פועלות בו. השוק מתאפיין במספר שעות רוח גבוה יחסית - 2,500–3,000 שעות בשנה - אך גם בתהליך פיתוח ארוך ומסורבל. על כן, החברה קונה חוות רוח שהשלימו את תהליך הפיתוח ומעורבת רק בהליך ההקמה והתפעול. לדברי כירם, סאנפלאואר מחזיקה כיום שתי חוות רוח פעילות, שהספקן 10 מגה־ואט ומקימה שתי חוות נוספות, שהספקן 16 מגה־ואט, שיגדילו את השקעתה בשוק זה ל–40 מיליון יורו וייכנסו להפעלה מסחרית ברבעון הראשון של 2015.

החברה מתכננת האצה משמעותית בהרחבת כושר הייצור, עד ל–100 מגה־ואט בסוף 2015, אומר בירם, כלומר גידול של 111% בהשוואה לכושר הייצור המותקן הנוכחי של החברה.

בירם מסביר שמינואר 2016 תעבור פולין לשיטת מכרזים, שכחלק ממנה תקבע רשות החשמל מחיר מקסימום ותבקש מיצרני האנרגיה הירוקה הצעות בנוגע לכמות החשמל שהם מוכנים למכור ולגובה ההנחה ביחס למחיר המקסימום שהם מוכנים לתת לרשות החשמל הפולנית. "אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שלא נוכל להתחרות בשוק זה עם חברות תשתית כמו Suez ואחרות שמסוגלות לספק מסות של חשמל ומוכנות להסתפק בתשואות של 8%, אומרת כירם, ועל כן המאמץ העיקרי של החברה יהיה להגדיל את כושר הייצור שלה עד לכניסת משטר המכרזים לתוקף".

אורלי כירםצילום: ללא קרדיט

עסק עתיר השקעות

סאנפלאואר חוותה צמיחה מהירה בחמש השנים האחרונות - מכושר ייצור של 15 מגה־ואט ב–2009 ל–81 מגה־וואט ב–2014 - קצב צמיחה שנתי של 36% - והכנסותיה ממכירת חשמל נסקו מ–26 מיליון שקל ב–2009 ל–92 מיליון שקל ב–2013 ו–97 מיליון שקל ב–12 החודשים האחרונים. למרות זאת, החברה דיווחה על הפסד לפני מס של 28 מיליון שקל ב–2013 - גם אם ננטרל הפרשה חד־פעמית של 35 מיליון שקל לירידת ערך בגין המתקנים הפוטו־וולטאיים בספרד, בעקבות הקיצוץ שהנהיגה ממשלת ספרד בסובסידיה שהיא משלמת ליצרני אנרגיה חלופית.

הסיבה לכך היא שסאנפלאואר, כחברת אנרגיה, היא עסק עתיר השקעות וממונף. החברה השקיעה 640 מיליון שקל לאחר פחת בפרויקטים של אנרגיה מתחדשת ומימנה אותם בהלוואות ובאג"ח בסכום נטו של 587 מיליון שקל. הלוואות אלה נפרעות בהחזר תקופתי קבוע (לוח שפיצר), מכיוון שהמרכיב של הריבית בהחזר גבוה בתחילת חיי של החברה - ובניגוד למרכיב הקרן, הוא נזקף לדו"ח רווח והפסד, סופגת סאנפלאואר, במשך הצמיחה המהירה, הוצאות מימון גבוהות שמשפיעות לרעה על שורת הרווח הנקי.

זוהי אחת הסיבות לכך שסאנפלאואר נסחרת לפי מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי (EV/EBITDA) של 9.9, שאינו מביא לידי ביטוי שני פרויקטי אנרגיית רוח בפולין בהספק של 26 מגה־ואט שמרבית ההשקעות בגינם הושלמו וצפויים להיכנס להפעלה במחצית 2015, ולהניב הכנסות של 31 מיליון שקל לשנה. "שוק ההון מתמחר אותנו לפי מכפיל רווח - ולא לפי מכפיל EBITDA. ייתכן שנצטרך למכור פרויקט שהבשיל כדי להציף ערך", אומר בירם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה