הממשלה תאשר צמצום העסקות בכסף מזומן; "דביט קארד" ייכנס לשימוש

הוועדה לבחינת השימוש בכסף מזומן תביא את המלצותיה לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב ■ בין ההמלצות: כרטיס חיוב מיוחד ייכנס לשימוש ועסקות במזומן יוגבלו ל-10,000 שקל ■ המטרה: הגברת גביית המסים

ועדת לוקר להגבלת השימוש בכסף מזומן השלימה את הליך שמיעת עמדות הציבור, וביום ראשון הקרוב היא מתכוונת להביא את המלצותיה לאישור הממשלה. מטרת המהלך שאותו קידמה הוועדה היא להעמיק את גביית המסים בישראל באמצעות הסטת העסקות במשק ממזומן לאמצעי תשלום אלקטרוניים ובהם כרטיסי אשראי, כרטיסי חיוב וצ'קים (נסלקים דרך המערכת הבנקאית הנתונה לפיקוח).

הוועדה קבעה כי עסקה במזומן תוגבל לסכום של 10,000 שקל, זאת במקום הגבלה לסכום של 7,500 שקל שנקבע תחילה. בשלב השני של יישום ההמלצות, המגבלה תופחת ל-5,000 שקל במזומן לעסקה.

הוועדה ממליצה לקדם את השימוש בדביט קארד, כרטיס המאפשר לחייב את חשבונו של הלקוח באופן מיידי, ולזכות את חשבון בית העסק בתוך שלושה ימים בלבד, זאת בניגוד לכרטיסי אשראי המחייבים את חשבון הלקוח ומזכים את חשבון בית העסק אחת לחודש.

בניגוד להמלצה הקודמת שלפיה לכל כרטיסי האשראי במשק תתווסף האפשרות לבצע גם אפשרות לעסקת דביט, המליצה כעת הוועדה להותיר את ההחלטה בידי המפקח על הבנקים שיצטרך להחליט אם להפוך את כל כרטיסי האשראי הקיימים לכאלה שניתן לבצע באמצעותם גם עסקות דביט או לחילופין לחייב את הבנקים להנפיק לכל בעל כרטיס אשראי כרטיס נוסף.

הראל לוקר

האופציה השנייה היא המועדפת על חברות כרטיסי האשראי אשר יוצאות מתוך הנחה כי הליך הנפקת כרטיסי דביט נפרדים לכלל האוכלוסייה יימשך שנים רבות ובכך כרטיסי האשראי ימשיכו להיות אמצעי התשלום המוביל. הוועדה ממליצה לקבוע בחוק כי הממונה על ההגבלים העסקיים יוכל לקבוע את שיעור העמלה הצולבת בכרטיסי הדביט, והוועדה צופה כי הוא יקבע עמלת סליקה של 0.2%, לעומת עמלה של 0.7% הקיימת כיום בכרטיסי האשראי.

ביחס לשימוש בצ'קים - הוועדה ממליצה להגביל את הסחירות בצ'קים שסכומם גבוה מ-10,000 שקל ולאסור על רישום צ'ק ללא ציון שם המוטב. את הצעת המחליטים יביאו לאישור השרים ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד, שרת המשפטים ציפי לבני והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שהרפורמה נוגעת לתחומי הפעילות של משרדיהם, כמו גם לתחום הפעילות של בנק ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"