רשות ני"ע בודקת אם נייר חדרה העדיפה עסקה במחיר נמוך עבור מגרש שמכרה

לפני כשבועיים דיווחה החברה על מכירת מגרש באזור התעשייה בעיר ב–66 מיליון שקל, אך מתווך הנדל"ן יענקל'ה זיני טען שמצא רוכש שהיה מוכן לשלם כ–75 מיליון שקל ■ ביום חמישי הודיע מנכ"ל נייר חדרה, עופר בלוך, על התפטרותו לאחר חמש שנים בתפקיד

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

רשות ניירות ערך בודקת אם נייר חדרה העדיפה לבצע עסקה במחיר נמוך למכירת המגרש באזור התעשייה בעיר – כך נודע ל-TheMarker. לפני כשבועיים דיווחה יצרנית הנייר, שבשליטת כלל תעשיות של לן בלווטניק, כי מכרה מגרש בחדרה ליזם אברהם עמרם תמורת כ–66 מיליון שקל. ואולם מתווך הנדל"ן יענקל'ה זיני טען לאחר הדיווח כי מצא רוכש שהיה מוכן לשלם עבור הקרקע כ–75 מיליון שקל, אך מטעמים לא ברורים נייר חדרה העדיפה עסקה במחיר נמוך.

בנייר חדרה אמרו בתגובה, כי "לצערנו אותו גורם שהצעתו הייתה נחותה מההצעה שנבחרה מצא לנכון להשמיץ את החברה שניהלה איתו מו"מ הוגן וענייני, ובמסגרת זו גם לפנות לרשות לניירות ערך. השיקול היחיד שעמד בקבלת ההחלטות של קבוצת נייר חדרה במכירת הקרקע המדוברת, כמו כל המהלכים העסקיים של הקבוצה, הוא טובת החברה בלבד. אנו משוכנעים שאין מקום לבדיקה, לא נעשתה אלינו פנייה בעניין זה, ובמידה ותעשה התשובות המתאימות כמובן שימסרו".

במקביל לבדיקת רשות ניירות ערך - וברקע לאתגרים העסקיים שעמם מתמודדת נייר חדרה - המנכ"ל, עופר בלוך, הודיע ביום חמישי על התפטרותו. "לאחר כחמש שנים בתפקיד הגיע הזמן לסיים את הקדנציה ולפנות לאתגרים חדשים", מסר בלוך. עדיין לא מונה מחליף לבלוך, שמכהן בתפקיד מנכ"ל נייר חדרה זה חמש שנים. מהחברה נמסר שהדירקטוריון החל בחיפוש אחר מנכ"ל חדש.

במהלך כהונתו של בלוך, שנכנס לכיסא המנכ"ל בינואר 2010, איבדה מניית נייר חדרה 47%, והחברה ירדה לשווי שוק של כ-717 מיליון שקל בלבד. באותה התקופה מדד ת"א 100 הציג תשואה חיובית של 20%. על אף ההפסדים והירידה במניה, במהלך כהונתו הרוויח בלוך יותר מ-8 מיליון שקל, כרכיב מזומן בלבד.

מפעלי נייר חדרה

בשנה האחרונה נאלצה נייר חדרה להתמודד עם הפסדים, בעיקר על רקע הירידה העולמית בביקוש לנייר הלבן (נייר כתיבה והדפסה). כתוצאה מכך, החברה הוציאה אל הפועל תוכנית התייעלות אגרסיבית בהובלת בלוך, שכללה פיטורים של עובדים והפחתת שכר. בנוסף, החברה ביצעה כמה צעדים שיסייעו לה לשפר את מצבה הפיננסי, בהם מכירת הנדל"ן באזור התעשייה, ויציאה לגיוסים של יותר מ–300 מיליון שקל.

"בימים אלה הושלמו כמה מהלכים משמעותיים נוספים, שישפרו את רווחיות החברה ואת תזרים המזומנים שלה", אמר בלוך. "בכלל זה נמכר נדל"ן בהיקף של 66 מיליון שקל, גויסו כ–185 מיליון שקל באמצעות הנפקת אג"ח והושלמה עסקה למכירת 50% ממניות תחנת הכוח העתידית, אשר תוקם בשטחי המפעל בחדרה. תחנת הכח תונע בגז ותספק בקוגנרציה חשמל וקיטור למפעל - ותמכור חשמל לרשת. התחנה אמורה להתחיל לפעול בתוך כשנתיים".

"קבוצת נייר חדרה היא חזקה ומגוונת", הוסיף בלוך. "האתגר האמיתי של החברה הוא ההתמודדות עם הירידה הנמשכת בצריכת הנייר הלבן והתחרות בתחום זה מול היבוא הגובר. העולם ימשיך ויצרוך נייר לבן, אבל בכמות נמוכה יותר. מצד שני צפויה המשך עלייה בצריכת נייר ממוחזר מכל הסוגים" הוסיף. קודם לנייר חדרה כיהן בלוך בתפקידים שונים במשק, ובהם סמנכ"ל השיווק ומנכ"ל תשלובת החלב של תנובה, מנכ"ל yes ומנכ"ל נטפים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן