לנדא: "בטבע אין גבול לבוז לבעלי המניות ולהתעלמות מממשל תאגידי"

בעל המניות כתב למשקיעים מוסדיים כי בשיחה עם משה מני, יו"ר ועדת האיתור ליו"ר טבע, גילה כי כבר הוחלט 
על מינוי אמיר אלשטיין, סגן היו"ר ■ מני: "לנדא מסלף" ■ אייל דשא: "הטענות מגוחכות, לנדא לא הצליח לגייס תמיכה"

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

"עבדו עלינו, שוב", כתב בני לנדא במכתב ששלח למשקיעים מוסדיים בטבע ביום שני שעבר. הפנייה לבעלי המניות נעשתה לאחר שב–30 ביוני בבוקר פקע המועד האחרון שהציב לנדא לדירקטוריון טבע להודיע מיוזמתו על דחיית האסיפה הכללית השנתית של בעלי המניות שזומנה ל–30 ביולי - במטרה להעלות על סדר יומה שינויים ברוח הצעותיו של לנדא.

במכתבו למוסדיים מביע לנדא, לשעבר בעל השליטה באינדיגו וכיום בעל השליטה בלנדא דיגיטל פרינטינג, את אכזבתו מהשינויים המועטים והשטחיים בממשל התאגידי של טבע: הפחתת מספר החברים מ–15 ל–13, הוספת דירקטור אחד בלבד בעל ניסיון בתעשיית התרופות, והכרזה על כוונת הפרישה של היו"ר המכהן, פיל פרוסט. "זהו. נקודה. שום אזכור של שינוי בתקנון החברה, שום אזכור של פירוק הבריתות בין הדירקטורים בטבע (פרוסט־בלדגרין־לרנר) על ניגודי העניינים שלהם, והכי חשוב ללא שינוי משמעותי בהרכב הדירקטוריון. דבר לא השתנה בעצם".

צילום: קובי קלמנוביץ

"פרוסט יישאר 
לכהן כדירקטור"

לנדא ממשיך ומספר למשקיעים המוסדיים על דיאלוג מדהים עם פרופ' משה מני, לשעבר סגן יו"ר טבע וכיום יו"ר ועדת האיתור של היו"ר שיחליף את פרוסט.

אמיר אלשטייןצילום: אליהו הרשקוביץ

לדבריו, אף שפרוסט הודיע על כוונתו לפרוש מתפקיד היו"ר, הוא יישאר לכהן כדירקטור: "אף שהדירקטוריון טוען ששכר את שירותיה של חברת ייעוץ נחשבת לזיהוי מועמדים ראויים להחליפו, הודיע לי מני שהדירקטוריון כבר החליט למנות את אלשטיין כיו"ר הבא. אין גבול להתעלמות של הדירקטוריון מכללי ממשל תאגידי תקין ולבוז שהוא רוחש לדעות ולאינטרסים של בעלי מניות". לנדא טוען שלא סביר שוועדת האיתור, שעל הקמתה הוכרז ב–18 ביוני ומסתייעת בחברת ייעוץ בינלאומית, סיימה את עבודתה ב–30 ביוני. ולחלופין, אם סיימה, לא ברור מדוע טבע לא דיווחה כנדרש לבורסה.

מני אמר תחילה בתגובה: "לא היו דברים מעולם. לא דיברתי בשנים האחרונות עם לנדא". אחרי שעה קלה שינה את גרסתו ובאמצעות טבע שלח את התגובה הבאה: "החברה מבהירה כי לא התקבלה כל החלטה בעניין זהותו של היו"ר הבא. ועדה בראשות פרופ' מני ויוסי ניצני עסוקה בעצם ימים אלה בתהליך זה. החברה מדגישה כי עידכנה במדויק את הציבור בנושא זה בהודעת הדירקטוריון במקביל לכתב הזימון לאסיפה. לנדא בחר להציג באופן מסולף את תוכן שיחתו עם מני. בשיחה צוינה מחויבות הדירקטוריון לקידום ביתר עוצמה של הנושאים שהעלה לנדא, ואף הודגש כי אלשטיין אמון על הובלת נושאים אלה באינטנסיביות".

פרופסור משה מניצילום: אייל טואג

לנדא, שמחזיק יחד עם רות חשין, גיסתו של אלי הורביץ ז"ל, במניות טבע בשווי של 152 מיליון דולר, כתב את המכתב למוסדיים במקביל לפרסום נייר עמדה לקראת אסיפת בעלי המניות, שבו הוא מביע את התנגדותו והתנגדות חשין למינויו מחדש של עו"ד אורי סלונים כדירקטור, וכן את ההצעה לאשר ביטוח דירקטורים ונושאי משרה ב–500 מיליון דולר.

המכתב נכתב לאחר שדירקטוריון טבע התעלם מהצעותיו, והיו"ר פרוסט התעלם ממכתב ששלח לו לנדא בסוף מאי 2014, ובו הוא מביע בפניו את אכזבתו מהעובדה שפרוסט והדירקטוריון התעלמו ממכתב ששלח בינואר 2014, וכן מסיכומים שהושגו בפגישות אישיות בינו לפרוסט. לנדא הזכיר לפרוסט כי במכתבו מינואר הובעה כוונתו של לנדא להעלות על סדר יומה של האסיפה הכללית של בעלי המניות הצעות לשינוי בתקנון החברה, כמו ביטול המבנה המדורג של הדירקטוריון, שמבצר את חברותם של דירקטורים בו (מינוי של שליש מחברי הדירקטוריון בכל שנה לתקופה של שלוש שנים), והקטנת הרוב המיוחס הנדרש לשינוי סעיפים מסוימים בתקנון מ–85% ל–66%. כל זאת, תוך שהוא מביע בפניה את דעתו שדירקטוריון טבע גדול מדי, נעדר ניסיון בתעשיית התרופות, ונגוע בניגודי עניינים ובכשלי ממשל תאגידי.

"בעלי המניות מצביעים ברגליים"

בעקבות המכתב פירסם פרוסט בינואר מכתב לבעלי המניות, שבו הוא מביע מחויבות לממשל תאגידי ומדווח על השלמת בחינה של הממשל התאגידי בחברה, כולל גודלו והרכבו של הדירקטוריון, וכן כוונתו להקטין את מספר חבריו ולשלב בו מספר רב יותר של חברים בעלי ניסיון בתעשיית התרופות.

במכתבו לפרוסט מסוף מאי 2014 מבהיר לנדא, כי משקיעים מוסדיים רבים מצפים שהדירקטוריון יעבור שדרוג מהותי באסיפת בעלי המניות הקרובה: "כמה משקיעים, שסבורים שטבע הוליכה אותנו שולל והביאה אותנו למצב של שאננות, ביקשו ממני לחזור ולקחת על עצמי תפקיד אקטיבי יותר. כמה מהם הציעו שאקרא פומבית להתפטרותך ולהתפטרות דירקטורים אחרים, אם טבע לא תציג רשימה אמינה של דירקטורים חדשים בעלי ניסיון בתעשיית התרופות הגלובלית. יש חשש חמור בנוגע להליך החלפת היו"ר, כשהרוב חוששים ממינוי פנימי", כתב לנדא לפרוסט.

אייל דשא, מנהל הכספים הראשי של טבע, אמר בתגובה: "הטענה כאילו טבע בחרה כבר ביו"ר היא מגוחכת. אם התקבלה החלטה, איזו סיבה יש לא לפרסם אותה? תופעת לנדא יצאה מפרופורציה. כשהתפרסם מכתבו התברר שהוא מחזיק במספר קטן מאוד של מניות. בשלושת השבועות האחרונים הוא פנה לבעלי המניות ממשפחות המייסדים, המוסדיים הישראליים והמוסדיים האמריקאיים, ואף לא אחד מהם חתום על המכתב, למעט חשין. אנחנו בדיאלוג עם בעלי המניות, ולא שמענו שמישהו מתכוון להצטרף, או שיש טענות על ההצעות שהועלו בכתב הזימון לאסיפה.

"ההתנגדות שלו לסלונים ולביטוח הדירקטורים תמוהה, מכיוון שסלונים הוא איש מרשים, שמתמחה בניהול סיכונים, וכל דירקטוריון היה מתברך בו, וכן מכיוון שההצעה לאשר ביטוח דירקטורים עומדת בכל הכללים על פי החוק האמריקאי והישראלי. באשר להרכב הדירקטוריון, שבעה מ–13 החברים שיהיו בו בסוף 2014 הם בעלי ניסיון בתעשיית התרופות בתחום הייזום, המדע, הניהול והמסחר. בעלי המניות של טבע מצביעים בידיים וברגליים, והראיה היא מחיר המניה, שהגיע לשיא מאז ינואר 2011".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים