המשקיע האקטיביסט בני לנדא ממשיך במאבקו בדירקטוריון טבע

בני לנדא ורות חשין מתנגדים לחידוש כהונת עו"ד סלונים כדירקטור בטבע, אך תומכים בהארכת כהונתו של דן פרופר ■ לנדא: "יש לי גיבוי של משקיעים מוסדיים שמחזיקים ב-20% מהמניות; היה עדיף שפרוסט והדירקטורים לרנר ובלדגרין יעזבו את דירקטוריון טבע"

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

שבעה חודשים לאחר שהחל במעורבותו הפומבית והלא פומבית לשנות את כללי המשחק בחברת טבע, הממשל התאגידי שלה, הרכב הדירקטוריון שלה וניגודי העניינים שבה, נראה שבני לנדא סבור שהשינויים שבוצעו עד כה רחוקים מלהניח את הדעת וחוזר להפעיל לחץ על דירקטוריון החברה.

לנדא, לשעבר בעל השליטה באינדיגו וכיום בעל השליטה בלנדא דיגיטל פרינטינג, כתב נייר עמדה עליו חתומה גם רות חשין, בתו של מנכ"ל טבע לשעבר וגיסתו של אלי הורביץ ז"ל. השניים מביעים בנייר העמדה התנגדות להצעה למנות מחדש את הדירקטור עו"ד אורי סלונים באסיפת בעלי המניות שאמורה להתכנס ב-30 ביולי, תוך שהם מותחים ביקורת חריפה על קצב והיקף השינויים בדירקטוריון טבע.

לנדא וחשין מגלים בנייר העמדה שהם מחזיקים במשותף ב-2.8 מיליון מניות טבע, כלומר 0.3% ממניותיה של החברה בשווי של 152 מיליון דולר, ומותחים ביקורת חריפה נגד הממשל התאגידי בחברה. הם טוענים כי דירקטוריון טבע גדול מדי ונעדר ניסיון בתעשיית התרופות, קצב החילופין של דירקטורים איטי מדי, ונוכח האתגרים שעומדים בפני טבע והיעדרו של מומחיות בתעשיית התרופות בדירקטוריון החברה, על לפחות אחד משני המועמדים להיות כזה. המועמד השני לתפקיד הוא דן פרופר.

צילום: קובי קלמנוביץ

לנדא וחשין מזכירים את הודעתה של טבע על כוונתה למנות יו"ר חדש עד סוף 2014 ורומזים כי אמיר אלשטיין, סגן היו"ר הנוכחי, אינו המועמד המועדף עליהם. לדבריהם, חשוב למנות לתפקיד אדם מהשורה הראשונה בתעשיית התרופות, בעל ניסיון רב, שיוכל לייעץ למנכ"ל החדש ארז ויגודמן, שלא בא מתעשיית התרופות. השניים תומכים בחידוש כהונתו של פרופר, אך לא של סלונים. זאת, בשל נסיונו התעשייתי הבינלאומי של פרופר והעובדה שכיהן בדירקטוריון טבע מספר קטן יותר של שנים.

במקביל, לנדא וחשין מביעים התנגדות לחידוש פוליסת ביטוח הדירקטורים בטבע על סכום של 500 מיליון דולר בטענה כי ההצעה של טבע שתובא לאישור בעלי המניות בנושא זה נעדרת מידע בסיסי הנדרש לצורך אישורה - למשל, גובה הפרמיה המקסימלית שתשולם על ידי החברה ופרק הזמן המקסימלי של חידוש הפוליסה מעת לעת. "נוכח הפגמים בממשל התאגידי של טבע והתנהגות הדירקטורים, ובעיקר התבצרותם בתפקידם באמצעות מנגנון המינוי המדורג של שליש מחברי הדירקטוריון, על בעלי המניות לשדר מסר ברור לדירקטורים של טבע באמצעות התנגדות לביטוח הדירקטורים ונושאי המשרה המוצע כל עוד טבע לא תשפר מהותית את הממשל התאגידי", כותבים לנדא וחשין במכתבם לחברה.

"מגע לחברה דירקטוריון שיוכל לתרום לה"

בשיחה עם TheMarker מגלה לנדא שהעמדות שנוסחו בו זוכות לגיבוי נרחב של משקיעים מוסדיים שמחזיקים ב-20% ממניות טבע, אל אף שרק הוא וחשין חתומים על המכתב. "לחברה יש עובדים, וחוקרים מהשורה הראשונה ומגיע לה דירקטוריון שיוכל לתרום לה", אמר.

"אני לא חושב שכל חברי הדירקטוריון חייבים להיות מהפארמה, אבל לפחות 4 עד 6 מ-13 חברי הדירקטוריון חייבים להבין בפארמה" אומר לנדא. ואולם, לנדא מבין כי "קשה לצפות שדירקטורים יקומו ויגידו ביוזמתם שטבע זקוקה לדירקטורים עם ניסיון בתעשיית התרופות ומכיוון שאינם עונים על קריטריון זה הם פורשים מהחברה ומבקשים ממנה למנות לתפקיד מועמדים ראויים". לכן, לדבריו, על בעלי המניות לשדר מסר ברור בנוגע לחוסר שביעות רצונם מהממשל התאגידי בחברה שבא לידי ביטוי במינוי מדורג של חברי הדירקטוריון - שלא נועד להגן על החברה מהשתלטות, אלא לבצר את מעמדם של הדירקטורים שנהנים בממוצע מתגמול של 330 אלף דולר לשנה וממעמד יוקרתי.

לנדא מתייחס גם לפיליפ פרוסט, יו"ר החברה שהודיע על כוונתו להתפטר מתפקידו עד לסוף 2014. לדבריו, פרוסט ימשיך לכהן כיו"ר ואתו שני הדירקטורים שמקורבים אליו, ריצ'רד לרנר ואריה בלדגרין. "כל אחד מהם נמצא בכיס של השני כי הם מושקעים אחד בחברה של השני ולכן הדבר הטוב ביותר הוא שכל השלושה יעזבו את החברה", אמר לנדא.

ארז ויגודמןצילום: אייל טואג

מזכיר החברה והיועץ המשפטי שלה, עו"ד ריצ'רד אגוזי, דוחה בשם דירקטוריון החברה את טענותיהם של לנדא וחשין וחולק על עמדותיהם, תוך שהוא מברך על מעורבותם בחברה. אגוזי מזכיר כי מאז אסיפת בעלי המניות האחרונה של החברה נקטה טבע בפעולות שמחזקות אותה וממצבות אותה לייצר ערך למשקיעיה בצורה מתמשכת ומשופרת. הוא מציין כי מתחילת 2014 עלתה מניית טבע ב-35.8% בעוד שמדד ה- S&P עלה ב-8%. עוד הוא מציין את מינויו של ויגודמן, שבעל ניסיון ניהולי רלבנטי של חברות גלובליות ויכולת מוכחת לבצע שינויים עמוקים ומוצלחים.

בין הפעולות שנקטה טבע מונה אגוזי את חיזוק צנרת המוצרים בפיתוח, יישום תוכנית הקיצוץ בהוצאות, ביצוע רכישות ממוקדות הכוללות רכישת חברות שמפתחות תרופות לטיפול בכאב: NuPathe ו-Labrys, וההשקה המוצלחת של קופקסון במינון של 40 מיליגרם, שהגיע לנתח של למעלה מ-45% מהמרשמים לתרופה.

אגוזי מתייחס לטענות של לנדא וחשין בנוגע ליישום שינויים קטנים שטחיים ואיטיים בממשל התאגידי של טבע ומזכיר שהחברה בחנה את מבנה הדירקטוריון והחליטה לצמצם את מספר חבריו, תוך שהיא מציעה לבעלי המניות לאשר את מינויו לדירקטור חיצוני של ז'אן מישל חלפון, בעל ניסיון של 35 שנים בתעשיית התרופות, כולל תפקידים בכירים בענקית התרופות פייזר.

אגוזי מונה גם את פרישתם של 3 חברי דירקטוריון והודעתו של פיל פרוסט על החלטתו לפרוש מתפקיד היו"ר ומינוי ועדה של הדירקטוריון שתפעל למינויו מחליף. "אנחנו סבורים שאנחנו בדרך הנכונה לייצר בר קיימא לבעלי מניותינו. דירקטוריון טבע מכבד את לנדא וחשין ובוחן בקפדנות הצעות מכל בעלי המניות, ועם זאת הבקשות של לנדא וחשין אינן עקביות עם המטרה של הגדלת הערך לבעלי המניות", כותב אגוזי בשם חברי הדירקטוריון של טבע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?