בהתאם לציפיות: מדד המחירים לצרכן לחודש מאי עלה ב-0.1%

האנליסטים העריכו כי מדד מאי יעלה ב-0.1%-0.2% ■ הלמן אלדובי: "ישנו סיכוי גבוה יותר לדיפלציה בחודשים הקרובים"; פריקו: "בנק ישראל יבצע הפחתה בשיעור ריבית השקל כבר בטווח הקרוב" ■ לידר שוקי הון "בשלושת החודשים האחרונים מחירי הדיור עלו ב- 10% בקצב שנתי!"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

מדד המחירים לצרכן לחודש מאי עלה ב-0.1% לרמה של 102 נקודות, כך פירסמה הערב (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. האנליסטים צפו כי המדד יעלה בין 0.1% ל-0.2%. בחודש הקודם, אפריל, עלה המדד ב-0.1%.

מתחילת השנה ירד המדד הכללי ב-0.3%; המדד ללא דיור ירד ב-0.7%; המדד ללא אנרגיה ירד ב-0.4%; והמדד ללא ירקות ופירות ירד ב-0.2%. ב-12 החודשים האחרונים (מאי 2014 לעומת מאי 2013) מסתכמת האינפלציה ב-1% בלבד - היעד הממשלתי עומד על 1%-3%.

במהלך מאי נרשמו עליות מחירים בסעיפים: הפירות הטריים (ב-4.7%), התרבות והבידור (ב-0.8%) והדיור (ב-0.3%). ירידות נרשמו בסעיפים: הירקות הטריים (ב-3.8%) וההלבשה (1%).

סופר מרקט. חוויית משתמש גרועהצילום: תומר אפלבאום

"יש סיכוי גבוה יותר לדיפלציה"

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן אלדובי התייחס לפרסום המדד הערב ואמר: "מדד המחירים לצרכן מעיד על המשך האטה במשק, וייאלץ את בנק ישראל להוריד שוב את הריבית. להערכתנו, ישנו סיכוי גבוה יותר לדיפלציה בחודשים הקרובים, מאשר סיכון של התגברות קצב האינפלציה, ולכן צפויים צעדים מונטרים נוספים ובינהם הורדת ריבית נוספת".

"הורדת הריבית לכשעצמה לא צפויה לשנות רבות, אבל יש בה משום הצהרה על נכונותו של הבנק המרכזי לסייע בריבית נמוכה ולטווח ארוך. ייתכן כי בנק ישראל ישקול גם הודעה על כוונה להשאיר ריבית נמוכה בישראל לתקופה ארוכה כפי שעשו הבנקים המרכזיים באירופה וארה"ב".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות, אמר כי "המדד הנמוך משקף את המגמה המסתמנת בשנה האחרונה של ירידה מתמשכת במדד בפועל לעומת הציפיות. על רקע המדד הנמוך מהצפוי של חודש אפריל וההחלטה של בנק ישראל שלא להפחית את שער הריבית לחודש בחודש יוני, גם בשעה שנתוני המאקרו מורים על האטה בפעילות הכלכלית. על אף הפחתת הריבית שבוצעה באירופה, ציפו בבנק ישראל כי המדד לחודש מאי יהיה גבוה מהצפוי ויישקף את הגלישה של עליות המחירים מהחודש הקודם. הדבר לא בא לידי ביטוי במדד חודש מאי ונותר נמוך מהצפוי דבר התומך בהערכתנו כי בנק ישראל יבצע הפחתה בשיעור ריבית השקל כבר בטווח הקרוב".

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון ציינו כי "מדד חודש מאי תאם את הציפיות המוקדמות בשוק (0.1%-0.2%) ומצביע על סביבת אינפלציה נמוכה, ברף הנמוך של יעד האינפלציה (1.0% ב- 12 החודשים האחרונים). הסעיפים העונתיים הפתיעו מעט כלפי מטה: מזון, פירות וירקות והלבשה".

"יחד עם זאת, מחירי הדיור (מחירי הרכישה) ממשיכים לעלות ללא סימני רגיעה, זאת למרות הירידה בהיקף המכירות בציפייה ליישום חוק מע"מ אפס. לפי סקר הדיור, מחירי הדירות עלו ב- 8.3% ב- 12 החודשים האחרונים מ- 7.1% לפני חודשיים. בשלושת החודשים האחרונים מחירי הדיור עלו ב- 10% בקצב שנתי!".

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, אמר כי "מדד מאי מלמד שסביבת האינפלציה בישראל תמשיך להיות נמוכה עוד זמן רב בשל הביקוש הנמוך והתגברות התחרות במשק. מכיוון שהשקל התחזק ב-1.2% מול סל המטבעות מאז החלטת בנק ישראל בחודש שעבר ולאור התוכנית המוניטארית החדשה של ה-ECB והציפיות להרחבה כמותית נוספת בגוש היורו, אנו מעריכים כי בנק ישראל יפחית את הריבית פעם נוספת באחת משתי ההחלטות הקרובות".

שמואל בן אריה, מנהל המחקר בקבוצת פיוניר, סיכם כי "מדד מאי הינו בדרך כלל חיובי והחודש התרחשה עלייה עונתית בדיור שהושפעה גם מהישיבה 'על הגדר' של כלל האוכלוסייה לאור אי הוודאות בשוק הנדל"ן והחקיקה הקרובה של התוכניות 'אפס מע"מ' ו'מחיר מטרה', שלמעשה גרמו לעלייה זמנית בשכר הדירה. המדד לא מפתיע אך עדיין נמוך ולא נראה כי הצרכן הישראלי חזר לצרוך כבעבר. למעשה, אם בוחנים את המדד ב-12 החודשים האחרונים ומורידים את ההשפעה של עליית המע"מ בשנה שעברה, מגלים כי המדד עמוק מתחת ליעד האינפלציה של בנק ישראל. בנק ישראל צריך להמשיך לנסות להוזיל את הכסף, באמצעות ריבית נמוכה, על מנת לגרום לציבור לצאת ולצרוך, ובכך לעודד את הכלכלה המקומית. מהלך של הורדת ריבית נראה קל מתמיד לאור ההכרזה על ריבית שלילית באירופה".

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?