3 בכירים לשעבר בחברה בת של כיל יישפטו בגין עבירות על חוקי איכות הסביבה

התביעה דורשת עונשי מאסר על המנהלים בגין אחריותם לחלחול פסולת כרית אשלג לאקויפר שמספק את מי השתיה לברצלונה ■ במשפט אחר מתבררות טענות כי צוות ההצלה במכרה אשלג של כיל באנגליה לא הוכשר כיאות ושחייהם של מאות עובדים הועמדו בסכנה

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

שלושה מנהלים לשעבר של חברת Iberpotash שבבעלותה המלאה של כיל הועמדו לדין פלילי בגין עבירות על חוקי איכות הסביבה. המשפט ייערך בראשית דצמבר 2014. הפרקליטות ביקשה ב-2012 לגזור על שלושת הנאשמים עונשי מאסר של שנתיים ו-9 חודשים עד 3.5 שנים ודרשה שהחברה הבת של כיל, שכורה אשלג ב-2 מכרות בקטלוניה, תישא בעלות הכלכלית של טיפול בנזקים הסביבתיים שמיוחסים לה.

הפרקליטות והארגון הסביבתי L'Alzina שהגישו את התביעה טוענים שמנהלים אלו והחברה לא נקטו באמצעים הדרושים כדי למנוע את זיהום אגן הנהר Llobregat בקטלוניה, שמימיו מזינים את האקויפר של ברצלונה כתוצאה מזיהום הנהר בפסולת כרייה שנשטפה אליו עם הגשמים.

התלונה מתייחסת לאירועים שהחלו ב-1997, עוד בטרם רכשה כיל את השליטה באיברפוטאש ובשתי חברות בנות שהיו באותה תקופה בבעלות ממשלתית. התביעה הנוכחית באה בעקבות מהלכים משפטיים שכללו שלילת ההיתר שניתן לחברת איברפוטאש עד מחצית 2015 לצבור פסולת מפעילות הכרייה באתר Sallent.

איסוף אשלג במפעלי ים המלח של כילצילום: בלומברג

פסולת זו נצברה במשך עשרות שנים של כרייה להר שמתנשא לצד הכפר Pla de Bages. בית המשפט העליון בקטלוניה הורה עוד קודם לכן למשרד הקרקעות של המחוז לדרוש מאיברפוטאש להכין תוכנית לשיקום הר הפסולת ולהפקיד ערבות כספית גבוהה מבעבר לסילוקו של ההר עם פקיעת זיכיון הכרייה שלה ב-2035.

המהלכים המשפטיים הם בשלב זה מכה תדמיתית בעיקר לכיל, שכן החברה התכוונה לסגור ממילא את המכרה ב-Sallent ב-2015 בעוד שבשלב זה לא נשלל ההיתר שניתן לה לצבור פסולת באתר Soria עד 2023. כיל, שהגישה ערעור על ההחלטה ופועלת להאריך את ההיתר, הכינה תוכנית לסילוק הפסולת בשני האתרים שתיארך 24 ו-36 שנה ועלותה המהוונת 16 מיליון דולר.

הלחץ הסביבתי על כיל מתבטא בפרויקט משמעותי הרבה יותר לעתיד פעילותה של החברה בספרד. שני תהליכים משפטיים מתנהלים נגד ממשלת קטלוניה בטענה שניתנו שלא כדין אישורים לפרויקט פניקס להרחבת תפוקת האשלג במכרה ב-Soria ב-400 אלף טונות לשנה עד ל-900 אלף טונות בסוף 2014 ועד ל-1.1 מיליון טונות בשלב מאוחר יותר בהשקעה כולל של 500 מיליון יורו. מכיל נמסר בתגובה כי "ככל הידוע היום (ש') לכיל, מדובר בדיון משפטי בתביעה שהוגשה לפני למעלה מעשור נגד הרשות המקומית ונגד מי שהיו אז מנהלים בחברה. כיל, אם תידרש, תגיש את תגובתה לתביעה לבית המשפט".

בתוך כך מתנהל משפט נוסף נגד כיל באירופה. התובע, סטיבן אנגוס, עובד לשעבר של החברה הבת הבריטית קליבלנד פוטאש, פוטר מהחברה לאחר שמחדליו סיכנו לטענת החברה את חייהם של מאות מעובדיה. קליבלנד טענה כי העובד שפוטר ביולי 2013 לא דאג שמספר מספיק של עובדים יוכשרו לביצוע עבודות הצלה בשעת חירום, ולאחר שבבדיקה של החברה התגלה כי 6 עובדים לא קיבלו הכשרה מתאימה התעורר החשש שצוות ההצלה של המכרה לא יתפקד ביעילות בשעת צורך.

אנגוס טען בחקירתו בבית משפט בעיר Teeside שבצפון מזרח אנגליה כי הועבר באופן זמני למשרת האחראי על צוות ההצלה לאחר שלא נמצא מועמד אחר לתפקיד והעיד כי בקליבלנד פוטאש שרר באופן מתמשך מצב של תת איוש צוותי ההצלה.

מכיל נמסר בתגובה כי "מדובר בקביעת מועד לדיון משפטי בתביעה על אירוע שקרה ב-1997 עוד לפני שהחברה נרכשה על ידי כיל, נגד הרשות המקומית ונגד מי שהיו אז מנהלים בחברה. כיל פועלת מתוך מחויבות אמיתית והשקעה בלתי מתפשרת בשמירה על הסביבה. החברה עברה דרך ארוכה ושינוי באסטרטגיית הקיימות, שכוללת דיווחים וולונטריים, פרסום דו"חות תאגידיים לפי תקנות המעקב אחרי טביעת הרגל הפחמנית ועוד פעולות רבות. פעילותנו ברחבי העולם נעשית בהתאם לכל התקנות הסביבתיות ואף מעבר להן. בעשור האחרון השקיעה כיל מעל 2 מיליארד שקל בשמירה על הסביבה. השקעות אלו מאפשרות בין היתר לעשות שימוש בטכנולוגיות הטובות ביותר הקיימות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט