שמן: "המשטרה עיכבה חלק מבעלי השליטה בקשר לחקירה בנמל אשדוד"

חברת חיפושי הנפט, שבראשה עמד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי: "החקירה נוגעת לשכירת רציף שירותים בנמל" ■ בין שמן לבין נמל אשדוד ממשקים נוספים: יו"ר הנמל לשעבר, ניצב בדימוס יעקב רז, מכהן כדירקטור בלתי תלוי בחברה ■ אחיו של אברהם נניקשווילי, מבעלי השליטה בשמן, משמש ראש מחלקת מכולות בנמל

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

בשעות הצהריים (ג') הופסק המסחר במניית שמן גז ונפט. חברת האקספלורציה פירסמה הודעה מיוחדת למשקיעים, בה נמסר כי חלק מבעלי השליטה, אשר אינם מכהנים כנושאי משרה בה, עוכבו על ידי המשטרה כחלק מחקירה בנמל אשדוד. לפי החברה, החקירות נוגעות בין היתר להתקשרות של שמן "לקבלת שירותים לשכירת שטח אחסון ורציף ושירותים נלווים לצורך ביצוע קידוח ים 3".

שמן נפט וגז, שמנוהלת על ידי יוסי לוי, מוחזקת בין היתר על ידי ג'קי בן זקן (14%), אברהם נניקשווילי (9%), וחברת מנופים פיננסיים (7.5%) הבורסאית שבשליטת מרכוס וובר ונניקשווילי. החברה, שבראשה עמד בעבר הרמטכ"ל גבי אשכנזי (יו"ר), החלה במארס 2013 בקידוח למטרת נפט ("ים 3"), 16 ק"מ מחוף אשדוד. הקידוח, שבו הושקעו כ-170 מיליון דולר, התגלה כיבש. לאחר הכישלון, מניית שמן נפלה ב-97%, והחברה ירדה לשווי מזערי של 19.6 מיליון שקל בלבד.

בן זקן. סולידריות של כל הקבוצות עם אחיהם מהדרום

במקביל לביצוע הקידוח, שמן החזיקה במתקן שירות (האנגר) בנמל אשדוד. המתקן שימש כבסיס לפעילותה השוטפת. בסמוך למתקן עגנה אנייה, שהעבירה על בסיס יומי ציוד ופועלים לאסדת הקידוח. בנוסף למתקן השירות, לשמן היו ממשקים נוספים עם נמל אשדוד: יו"ר הנמל לשעבר, ניצב בדימוס יעקב רז, מכהן כדירקטור בלתי תלוי בשמן. אחיו של נניקשווילי, יהודה, משמש ראש מחלקת מכולות בנמל.

עסקיו של בן-זקן, מאנשי העסקים המוכרים באשדוד, כוללים למעלה מ-20 חברות פרטיות, חלקן בשותפות עם נניקשווילי. בין היתר הוא מחזיק (או החזיק) בנדל"ן, בקבוצת הכדורגל העירונית של אשדוד (מ.ס. אשדוד), רשת מועדוני הכושר Sweat star, רדיו הבירה, רשת חנויות האופנה סקטור 55 ועיתון "המגזין" באשדוד. ננקשווילי, שנחשב לגב הפיננסי של בן זקן, הוא יליד אשדוד שנהפך לטייקון אנרגיה בינלאומי. הוא צבר את הונו בעסקי שינוע נפט מרוסיה למערב אירופה – ונחשב לאחד מהשחקנים הגדולים בענף. הונו מוערך במאות מיליוני דולרים.

עד 2011 החזיק בן זקן גם בחברת מנופים פיננסים, שמחזיקה בין היתר במספר מרכזי קניות בישראל, בהם קניון ארנה בהרצלייה, הסטאר סנטר והסיט באשדוד. באוקטובר 2013 הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד בן זקן, ושני פעילים בשוק ההון בגין הרצה לכאורה של מניות מנופים. לפי האישום, בנובמבר 2010 בוצעו שורה של עסקות מתאומות במניה, שאומרות היו לסייע להכניס את מנופים למדד ת"א 100. לפי האישום, בן זקן מימן את תוכנית הרצת המניות. בדצמבר 2013 החליטו הפרקליטות והצדדים לעבור להליך של גישור פלילי בפני השופט גלעד נויטל.

מלבד החקירה בעניין מנופים, בשנת 2010 נעצר ג'קי בן זקן בחשד להעלמת מסים. יחידת החקירות מכס ומע"מ טענה כי בן זקן, כבעל רשת ההלבשה סקטור 55, השתמש בחשבוניות מס שהוצאו שלא כדין (חשבוניות מזויפות) על ידי שתי חברות, ונמסרו לסקטור 55. החשבוניות, בסך כולל של 17 מיליון שקל, גילמו מס ערך מוסף של כ-2.3 מיליון שקל. בן-זקן הכחיש את כל הטענות נגדו. בסופו של דבר לא הוגש כתב אישום - התיק הפלילי נסגר וטופל במישור האזרחי.

עורכי דינו של ג'קי בן זקן, נבות תל-צור וירון ליפשס ממשרד כספי ושות', מסרו בתגובה:
"ג'קי בן זקן נחקר, לצד אנשי עסקים נוספים, בנוגע לשירותי הלוגיסטיים שקיבלה חברת שמן בנמל אשדוד, במהלך תקופת הקידוח שבוצע על ידה. ג'קי בן זקן סיפק הסברים מלאים וענה לכל שאלות חוקריו, אשר בסיום חקירתו נוכחו כנראה לדעת כי לא נפל כל פסול במעשיו, והראיה שבניגוד לשאר החשודים לא הביאו אותו לבית המשפט וכלל לא ביקשו כי ייעצר להמשך החקירה. לבן זקן אין כל ספק כי החקירה, אשר נוהלה בעניינו בהגינות ובמקצועיות, תנקה אותו מכל חשד".

אין נתונים להצגה
מניית שמן גז ונפט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"