הכשרה ביטוח של אלי אלעזרא בדרך להשקעה של 55 מיליון שקל במשביר

חברת הביטוח תרכוש כ–12% ממניות קבוצת האחזקות והקמעונות ותיהפך לשותפה של רמי שביט ■ לאחר זינוק של 350% במניה בשנה, המשביר נסחרה אתמול בשווי של 590 מיליון שקל. ההשקעה תבוצע באמצעות הפוליסות המשתתפות ברווחים

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

>> חודשיים לאחר שחברת נשוואן (NashOne) האמריקאית נסוגה מהשקעה של כ-134 מיליון שקל, בעל השליטה בקבוצת המשביר לצרכן רמי שביט (85%), הצליח לאתר משקיעה חלופית: הכשרה חברה לביטוח. הכשרה, שבבעלות אלי אלעזרא (100%), צפויה לרכוש כ–12% מהמשביר, שנסחרה אתמול בשווי של כ-590 מיליון שקל. התמורה, כ-55 מיליון שקל לפחות, תוזרם לתוך המשביר עצמה. ההשקעה תבוצע ככל הנראה באמצעות הפוליסות המשתתפות ברווחים של הכשרה.

קבוצת המשביר מפעילה רשת בתי כל-בו הנושאת את שמה, את רשת הקוסמטיקה ניו-פארם, שולטת בחברת התיירות קשרי תעופה, ומפעילה סניפים של הרשת הקמעונות קוסט 365. בסוף מארס דיווחה המשביר על ביטול הסכם ההשקעה עם נשוון בנימוק שהיא "מתקדמת לאט מדי". נשוון היתה אמורה להשקיע כ-77 מיליון שקל במשביר בתי כל תמורת כ-29% ממניותיה. היתרה אמורה היתה להיות מוזרמת לקבוצת המשביר. כבר בעת ביטול העסקה הדגישו במשביר שהתקבלו פניות ממשקיעים פוטנציאלים, והקבוצה נמנעה מלבחון אותן בשל התחייבותה בהסכם עם נשוון.

קבוצת המשביר חייבת למחזיק האג"ח שלה כ-120 מיליון שקל. האג"ח נסחרות בשוק בתשואות בינוניות של 4.9%-6% (צמודות מדד). על פי דו"ח תזרים המזומנים החזוי שפירסמה המשביר בסוף 2013, במהלך השנה הנוכחית היא נדרשת לפרוע חובות בהיקף של כ-30 מיליון שקל למחזיקי האג"ח ולבנקים. סך ההוצאות הצפויות השנה הינן 56 מיליון שקל.

אלי אלעזראצילום: עופר וקנין

לעומת זאת, היקף המקורות העומד לרשות המשביר הוא 73 מיליון שקל, המתבססים על דיווידנד מהחברות הבנות המשביר בתי כל בו, מועדון 365, קשרי תעופה ומועדון פיננסיים (26 מיליון שקל), מקורות נזילים בקופה והכנסות שוטפות (42 מיליון שקל). בנוסף לזה, המשביר מפרטת כי במהלך השנה תתבצע השקעה הונית של 55 מיליון שקל, תמורת כ-12% ממניות המשביר. ככל הנראה ההשקעה ההונית המפורטת יוצאת כעת אל הפועל.

ביטוח, בנייה וליסינג

הכשרה ביטוח, בניהולה של אתי אלישקוב, לא הנפיקה מניות לציבור, אולם היא מדווחת על תוצאותיה לבורסה, זאת מאחר שגייסה בעבר חוב באמצעות שתי סדרות סחירות. האג"ח, שיתרתן מסתכמת בכ-200 מיליון שקל, נסחרות בתשואות נמוכות של 2.25%-2.27 צמודות למדד, למח"מ (זמן ממוצע להחזר החוב) של 4.5 שנים. נכון לסוף 2013, בקופתה של הכשרה ביטוח כ-276 מיליון שקל, שאינם קשורים לפעילות הביטוח. בחודש מארס השלימה החברה גיוס אג"ח של כ-40 מיליון שקל.

בשנת 2013 הרוויחה הכשרה ביטוח כ-73 מיליון שקל, מתוך מחזור הכנסות של 1.8 מיליארד שקל. מלבד פעילות הביטוח, אלעזרא מחזיק גם בחברת הבנייה אפרידר ובחברת הליסינג אלבר. בחודש מארס דווח כי אלעזרא במגעים ראשוניים לרכישת חברת התדלוק סונול (באמצעות החברה האם אלעזרא אחזקות) מידי קבוצת עזריאלי, אך המגעים טרם הובילו לחתימה על כל הסכם מחייב.

במהלך השנה האחרונה טיפסה מניית המשביר לצרכן בכ-350%, והאג"ח שבו להיסחר קרוב למחיר הפארי (בהשוואה למחיר של 32 אג' לכל 100 אג' ערך נקוב לפני כחמש שנים). הזינוק המטאורי במניה ובאג"ח מיוחס להצלחתה של המשביר לזכות מחדש באמון השוק בנוגע ליכולתה לפרוע את חובותיה, זאת על רקע כמה מהלכים שביצעה המשביר, שכללו בין היתר את מכירת את פעילות ההסעדה סיבוס בכ-85 מיליון שקל, סגירת פעילות אופיס דיפו המפסידה, מיזוג של החברה הבת מועדון 365 עם החברה האם ושינוי אסטרטגי מהתרחבות להתמקדות בהשבחת הנכסים. המניה מגיבה לפרסום על העסקה בעלייה של 6%.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"