תנועת אומ"ץ למבקר: בדוק את התנהלותה של רשות ני"ע בפרשת ב.יאיר

באומ"ץ טוענים כי ההתערבות המאוחרת של הרשות גרמה לקיפוח של משקיעים, לעומת אחרים שנהנו ממידע עודף

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

תנועת אומ"ץ התלוננה היום (ה') בפני מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, על התנהלותה של רשות ניירות ערך בפרשת ב.יאיר. במכתב שהועבר למבקר נכתב כי: "בימים האחרונים פורסם כי חברת הנדל"ן ב.יאיר חשודה בכך שהלבינה עשרות מליוני שקלים בשירות ארגון הפשע של יצחק אברג'יל. אנו מודעים לכך אמנם שבנושא רגיש זה התנהלה חקירה סמויה משולבת של המשטרה, רשות המסים והרשות להלבנת הון. ורשות נ"ע נכנסה לתמונה בשלב מאוחר יותר, כמה ימים לפני מעצרם של מנהלי החברה.

"עם זאת, יש צורך לבדוק את התנהלות הרשות מאחר שהמדובר הוא בחברה ציבורית וחלק ניכר ממניותיה מוחזקות על ידי הציבור הרחב. העובדה שהרשות נמנעה מלעצור את המסחר למרות ששמה דלף למספר לא ידוע של משקיעים חרף צו איסור הפרסום מחייב בחינת הנושא".

באומ"ץ מציינים כי עיכוב המסחר נעשה רק לאחר פניית התנועה. לדברי התנועה, הבעיה העיקרית היא כי צווי מניעת הפרסום מופרים באופן שיטתי באתרי האינטרנט, וכתוצאה מכך נוצר בשוק ההון מצב שיש הנהנים מכך ויש המוצאים עצמם מקופחים.

מניית ב.יאיר מזנקת היום במסחר ב-12%, לאחר שאיבדה אתמול כ-21% מערכה בשני ימי המסחר הקודמים ללא כל הודעה מצד החברה על החקירה המתנהלת נגד מנהליה. רק אמש, כשהוסר צו איסור הפרסום, והתברר שהחברה שמעורבת בפרשת הלבנת ההון בפרויקט נדל"ן באילת היא אכן ב. יאיר יכלו המשקיעים לגלות את הסיבה לצניחה במניית החברה.

ברשות ובחברה טענו כי בשל צו איסור הפרסום של בית המשפט לא ניתן היה לחייב את החברה בפרסום דו"ח מיידי, או להשעות את ניירות הערך שלה ממסחר מחשש שהדבר יזהה מיידית את החברה ויביא בכך להפרת צו איסור הפרסום.

ברשות ניירות ערך הסבירו אתמול כי הם פעלו להגשת בקשה דחופה לבית המשפט על מנת שיתיר השעיה של המסחר בניירות הערך של החברה וכן יסיר את צו איסור הפרסום כדי שניתן יהיה להורות על דיווח מיידי של החברה. לעמדת הרשות, לא ניתן לנהל מסחר תקין על בסיס שמועות ומידע לא שוויוני בין המשקיעים, ולפיכך חובת הדיווח גוברת על האינטרסים בהותרת צו איסור פרסום על זהות החברה והחשודים. נראה כי בתנועת אומ"ץ מלינים על כך כי הרשות התעוררה מאוחר מדי בפרשה.

פרויקט משכנות האומה שבונה ב. יאיר בירושלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב