תשובה על ביטול עסקת וודסייד: "ממשיכים במרץ בפיתוח לווייתן"

אנליסטים: "לביטול עסקת וודסייד-לווייתן אין השפעה דרמטית; לא נורא" ■ השותפות בקידוח לווייתן מגיבות בירידות אם כי מתונות יחסית ■ יחידות ההשתתפות של רציו נופלות ב-3.5%; יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים ואבנר נחלשות ב-1.8% ו-1.5%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"אנו ממשיכים במרץ לקדם פיתוח של מאגר לווייתן - המשימה כבר החלה", כך הגיב הבוקר (ד') יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק להחלטה על ביטול עסקת וודסייד-לווייתן. תשובה הוסיף כי הפיתוח ייעשה "עוד במהלך השנה הקרובה, בהתאם ללוח הזמנים המתוכנן, מתוך שאיפה לסיים מוקדם ככל האפשר - כפי שעשינו בפרויקט תמר".

דבריו של תשובה נאמרו בבורסה בתל אביב, באירוע פתיחת המסחר באיגרות החוב שהנפיקו בשבוע שעבר החברות הבנות של קבוצת דלק - דלק קידוחים ואבנר. בהנפקה, שבה גייסו דלק ואבנר 2 מיליארד דולר, נרשמו ביקושי ענק בהיקף של 13.5 מיליון דולר. האג"ח נסחרות בין הגופים המוסדיים בלבד ("רצף מוסדיים").

"ההנפקה נועדה לממן את פיתוח מאגר לווייתן, והביקושים האדירים בהנפקה מעידים על האמון הרב של השווקים הזרים בעתיד של לווייתן", הוסיף תשובה. יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר, גדעון תדמור אמר: "ההנפקה שברה שיאים – ומהווה הבעת אמון יוצאת מן הכלל של המשקיעים הזרים והמקומיים בכלכלת מדינת ישראל, בבורסה ובקבוצה. אנחנו חושבים כמה צעדים קדימה. היום, לאחר הגיוס, אנחנו יכולים להמשיך במרץ בפיתוח לוויתן כעוגן אסטרטגי למדינת ישראל, לשוק המקומי ולאזור כולו".

הבוקר הודיעה ענקית האנרגיה האוסטרלית על ביטול הסכם העקרונות שנחתם עם השותפות במאגר לווייתן. לאחר ההודעה השותפות בלווייתן נסחרות בירידות – אם כי מתונות יחסית. יחידות ההשתתפות של רציו נופלות ב-3.5%. יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים ואבנר נחלשות ב-1.8% ו-1.5% בהתאמה. מניית קבוצת דלק – שעלתה ב-4.5% רק בחודש האחרון – יורדת ב-1%.

הנהלת קבוצת דלק בפתיחת המסחרצילום: ישראל מלובני

"ביטול ההסכם אינו דבר נורא", אמר גיל בשן, אנליסט בכיר בבית ההשקעות אי.בי.אי בתגובה. "כבר שנה לאחר מועד החתימה על ההסכם הראשון, הבינו השותפויות בלווייתן כי התנאים השתנו והביאו את וודסייד לשלם יותר. ככל שחלף הזמן ואתו אפשרויות הפיתוח האזורי (מצריים, טורקיה וקפריסין) האטרקטיביות של העסקה ירדה.

"הערכת השווי שלנו ללווייתן לא כללה את עסקת וודסייד בשל החשש כי בסופו של דבר לא תיסגר. הערכת שווי זו מובילה לשווי מאגר דומה לזה הנגזר בעסקה, ולכן להערכתנו אין ביטול העסקה משמעותו פגיעה בשווי הנגזר ללווייתן. הערכת השווי שלנו עומדת על 7 מיליארד דולר, בדומה לעסקת וודסייד.

"יחד עם זאת, אין ספק כי יש פה אכזבה מסוימת. וודסייד הביאה אתה יכולות בתחום פיתוח מאגרים, יכולות מוכחות בתחום ה-LNG שצפוי להיות השלב השני בפיתוח לוויתן, וגם קשרים בשווקים במזרח. כמו כן, מכירה של 25% הייתה מורידה את צרכי ההון בפיתוח ומכניסה מזומן לשותפות. הסוגיה המימונית מובילה אותנו להערכה כי הנפגעת העיקרית היא רציו, זאת בשל צרכי ההון, שכנראה יחייבו הנפקה כלשהי לגיוס ההון העצמי לפיתוח", אמר בשן.

"אין השפעה דרמטית על השותפויות"

נעם פינקו, אנליסט פסגות ברוקראז', ציין כי לביטול העסקה לא צפויה השפעה דרמטית על השותפויות ולוחות הזמנים לפיתוח המאגר. "מבחינת תפעולית, לוודסייד אין ערך מוסף בפיתוח המאגר וחיבורו לישראל וכן בנושא הייצוא האזורי, אלא רק ב-FLNG (שמבחינת השותפויות צריך לבוא בשלב השני של הפיתוח).

קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס

"ככל הנראה השותפות יבצעו בדיקת ייתכנות (FEED) בעצמן לנושא ה- FLNG, ובמידת הצורך יכניסו שותפים אסטרטגים (כפי שתכננו לעשות בתמר שחתמה בעבר הסכמי פיתוח וייצוא של גז בטכנולוגיית FLNG עם דיאהו וגזפרום). מבחינה מימונית הגיוס האחרון של דלק הוכיח את הביקוש של שוק החוב העולמי למימון פרויקט לווייתן, כך שסביר כי השותפות יצליחו להשיג את המימון הנדרש. כמו כן יוכלו בעתיד שותפות דלק למכור נתח קטן מהמאגר לשחקן פיננסי ולא אסטרטגי במטרה להעמיד הון עצמי לפיתוח המאגר, ככל הנראה במחיר גבוה יותר ממה שסוכם עם וודסייד.

"רציו, הקטנה יותר, על מנת להעמיד את חלקה בהון העצמי לפיתוח המאגר תצטרך להכניס שותף גדול – או בתוך רציו או במכירת נתח מהמאגר. הואיל ועסקת וודסייד הועמדה בספק, סביר להניח כי ברציו כבר ערוכים לתרחיש כזה. השאלה היא באיזה מחיר ייכנס השותף החדש. בשלב זה אנו לא משנים את המודל שלנו ללווייתן ואת ההמלצות ("החזק") כאשר מה שאולי עשוי השפיע בעתיד על המודל שלנו זה עיכובים כאלה ואחרים בנושא ה-FLNG. את עיקר ההשפעה בעתיד על המניות נראה בעת התקדמות בחתימת חוזי ייצוא, הסכמי מימון והתקדמות בפיתוח המאגר", אמר פינקו.

"לביטול עסקת וודסייד מספר השלכות", הוסיף ערן יונגר, אנליסט האנרגיה במגדל שוקי הון. "בהיבט המימוני, השותפויות לא יקבלו את התזרים שהיו אמורות לקבל במועד חתימת העסקה - כ-850 מיליון דולר (לכל השותפויות). לכן, השותפויות יידרשו בעתיד לגייס כספים למימון המאגר לפי האחזקות המקוריות הגבוהות יחסית.

"בהיבט התפעולי", המשיך יונגר, "נותרנו עם הלקוחות האזוריים בלבד, קרי טורקיה ומצרים. לקוחות אלו גדולים מספיק, ואולם בהשוואה למה שהיה יכול להיות עם וודסייד - מכירה משולשת לישראל, ללקוחות האזוריים וגז נוזלי למזרח הרחוק, המאגר יהיה רחוק מניצול מלא הפוטנציאל.

"להערכתנו שותפויות הגז יסבלו מירידות ומומנטום שלילי בטווח הקצר. אנו מעריכים כי השותפויות ישאפו כעת להכניס שותף פיננסי ולא שותף אסטרטגי, וזאת כדי להקל על עומס המימון הצפוי. הנפגעת העיקרית מביטול עסקה זו הנה רציו שקופת המזומנים שלה זקוקה יותר מכל לתקבול מוודסייד לצורך פיתוח לוויתן ולצורך השקעות נוספות שהשותפות מבצעת".

ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, שנאבק נגד עסקת וודסייד, בירך על ביטולה ואמר כי "כעת מתברר שבאמת וודסייד לא דרושה לפיתוח מאגר לוויתן, בדיוק כפי שאמרנו כל הזמן. בחודשים האחרונים נאבקנו נגד הפקרת האינטרסים שלנו לטובת טייקונים בינלאומיים. עכשיו צריך להמשיך להיאבק על העדפת צרכי המשק הישראלי גם על פני רווחי היצוא לתורכיה ולמצרים ועל מיסוי גבוה של כל יצוא שיתאפשר. נמשיך להיאבק כדי שרוב ריווחי הגז באמת יגיעו לציבור במקום לשמש בעלי הון זרים לרווחים קלים ומהירים".
סוף

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״