מפרקי קרן אור מתקשים לאתר את הכסף: "הלווים שילמו ריבית של 50%"

מהדו"ח עולה כי החברה נהגה להלוות כספים לצדדים שלישיים; חיליק טפירו ושותפו לשעבר אמיר בירמן רכשו שני פטנהאוזים ודירה נוספת

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

המפרקים הזמניים של קרן אור, עו"ד רמי קוגן וליאור מזור, הגישו היום (ב') את הדו"ח הראשון שלהם במסגרת הניסיונות להתחקות אחר 80 מיליון שקל שהושקעו בקרן. השניים כותבים בדו"ח כי "כמות הצדדים המעורבים כאן, לבד מהמשקיעים, הינה גבוהה ביותר וכמות המסמכים שייצרה החברה במהלך תקופת פעילותה שאיננה ארוכה במיוחד, היא עצומה. בפני הח"מ קושי ניכר להתחקות אחר היעדים אליהם הוזרמו כספי המשקיעים, בין היתר, בשל כך שנראה לכאורה כי בעלי השליטה בחברה, טפירו ובירמן, פעלו ללא תוכנית כלכלית סדורה, כפי המתבקש מהם בנסיבות של השקעה כבירה בכספי הציבור, העולה כדי עשרות מיליוני שקלים".

מהדו"ח עולה כי החברה נהגה להלוות כספים לצדדים שלישיים. היקף הלוואות אלו עומד על כ-3 מיליון שקל. ההלוואות של הקרן ניתנו בריביות גבוהות מאוד לתקופה של כ-6 חודשים, כך שבהחזר קיבלו המשקיעים את סכום הקרן בצירוף 50% ממנו. כך למשל, בגין הלוואה בסך 5,000 שקל הוחזר לאחר 6 חודשים סך של 7,500 שקל, כלומר ריבית של 50%. מקור בכיר בתחום הבנקאות ציין כי התנהלות שכזו מעלה חשש כי יש כאן גם עבירה על חוקי הבנקאות, שכן הם למעשה תיפקדו כבנק. מצד אחד הפקידו אצלם בקרן כסף על ידי ציבור, ומצד שני הם הילוו את הכסף תמורת ריבית.

המםפרקים ציינו כי :"כבר על-פי הבדיקות הראשוניות בקשר להשקעות השונות, ניתן לומר כי למצער חלק מהנתונים המספריים המופיעים בטבלת ההשקעות (שניפק חיליק טפירו א"ש) אינם מדויקים, כאשר חלק לא מבוטל מהשקעות אלו חזר זה מכבר אל קופת החברה (כך למשל בעניין פפושדו, מרבית ההלוואות הקטנות והבינוניות, וההלוואה לבי"ח סנאס). יודגש, כי המדובר בסכומים ניכרים, אשר הוספתם (כמו גם את הריביות הלא מבוטלות שנתקבלו בגינם) ליתרת הכספים שנתקבלה בידי החברה, מעלה לכאורה כי הפער האמור לעיל בין סכום החוב (קרן) למשקיעים לבין הסכום הכולל של הנכסים המצטברים שאמורים היו להיות בידי החברה (השקעות + כספים נזילים בגין החזרי השקעה), הינו למעלה מכ-13 מיליון שקל, בהערכה גסה וראשונית".

חיליק טפירוצילום: ללא קרדיט

עוד עולה מהדו"ח כי חיליק טפירו ושותפו דאז אמיר בירמן רכשו שני פטנהאוזים ודירה נוספת נרכשה על ידי אישתו של טפירו. הפנטהאטוזים נרכשו בבניין שהיה עתיד לעבור השבחה על ידי פרויקט של תמ"א 38. מקור הכסף לרכישת הדירות ניטל מהחברה.

לפי הדו"ח, בירמן וטפירו החליטו לקראת סוף שנת 2013 לפרק את השותפות בניהם. "במקביל לגידול המתמשך בהיקף הגיוסים מהמשקיעים, בחודש נובמבר 2013 התגלעה מחלוקת בין טפירו לבין בירמן, כאשר לטענת טפירו, מחלוקת זו החלה כאשר טפירו סבר כי התקשרות החברה בפרויקטים בהיקפים כספיים גבוהים צריכה להיעשות באמצעות משרד עורכי דין חיצוני ולא באמצעות בירמן עצמו, שהתעקש להמשיך ללוות ולייעץ לחברה בכל ההתקשרויות. לטענת בירמן, ההתדרדרות ביחסי השניים החלה לאחר גילויים של בירמן אודות התנהלות לקויה לכאורה של טפירו והוצאת כספים שלא הייתה מקובלת עליו, כותבים השניים בדו"ח.

השניים החלו לחלק את החברות הבנות בניהם, כאשר בירמן מקבל 884 אלף בגין דמי ניהוןל וייעוץ בגין השנים 2012-2013. כמו כן עברו לרשותו של בירמן הבעלות על חברת יוניק א. קונסטרקשיין אשר קיבלה הלוואות של כ 5.3 מיליון שקל מקרן אור.

השניים מציינים בדוח כי עד הניתוק (אמצע חודש דצמבר 2013) עמד סך גיוס הכספים על סכום של 36 מיליון שקל, כאשר נותרה יתרה לפירעון של כ-27.6 מיליון שקל. לטענת בירמן, המדובר בסך של כ-22 מיליון שקל שגויס בתקופה בה היה פעיל בחברה עד לנתק.

עוד כותבים השניים בדו"ח כי: "בתקופה זו המשיך טפירו לגייס כספים מהמשקיעים השונים, כאשר כעולה מתגובת החברה לבקשה למינוי מפרק זמני, הגביר טפירו את השימוש באמצעים שיווקיים ובפרסומים באמצעי המדיה השונים וכך הגביר את חשיפתו לציבור הרחב. לצורך כך, אף נעשה שימוש בדמותו של הכלכלן, מר שלמה מעוז, כגורם למשיכת משקיעים וליצירת נופך של אמון ואחריות לפעילות החברה. בהערת אגב יצוין על פי דברי טפירו, מעוז לא שימש ככלכלן של החברה ולא התווה את תוכניתה העסקית, אלא נשכר ככלכלן מאקרו של כלל קבוצת החברות של טפירו (לרבות סוכנות הביטוח ובית ההשקעות). לאור העובדה כי משקיעים רבים טענו באוזני המפרקים הזמניים כי לא היו מתקשרים עם החברה, אילולא אותו קישור בין מעוז לבין החברה".

טפירו מסר בתגובה כי הוא "מברך על פעילותם היסודית של המפרקים הזמניים. כפי שאלה טרחו וציינו בדוח שהגישו לבית המשפט, אני נרתם ועושה ככל שרק לאל ידי לסייע בידם על מנת לצמצם את הנזקים שנגרמו לנושים לנוכח ההחלטה לאסור על החברה להמשיך בפעילותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה