אהרון פוגל הולך הביתה: לא ימונה לתפקיד יו"ר קבוע באי.די.בי פיתוח

בעלי השליטה באי.די.בי יודיעו לפוגל כי לא יעניקו לו מינוי קבוע כיו"ר הקבוצה ■ אלשטיין מלכתחילה לא היה מעוניין במינוי ומקורבים הסבירו כי לאחר שפוגל כשל להציג את עמדתו בעסקת כלל, המשך דרכו הוטל בספק ■ אלשטיין ובן משה יכהנו יחדיו כיו"ר משותף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היום אחר הצהריים (ד'), שעות ספורות לפני הקלוזינג (חתימה סופית) על הסדר חוב בקבוצת אי.די.בי והעברת השליטה בה לאדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, הראו שני בעלי השליטה החדשים ליו"ר הזמני, אהרון פוגל, את הדלת. זאת 4 חודשים בלבד לאחר שמונה לתפקיד. פוגל כיהן לפני כן במשך 13 שנים כיו"ר חברת הביטוח מגדל.

אלשטיין ובן משה יכהנו כיו"רים משותפים של אי.די.בי פיתוח וכן כיו"רים משותפים של דיסקונט השקעות, המחזיקה בנכסים העיקריים של הקבוצה. כוונתו של פוגל היתה להישאר יותר זמן באי.די.בי, ואפשר לשער שהתאכזב מעט מההחלטה להיפרד ממנו. כמו קיווה שבהמשך ימונה למנכ"ל דסק"ש. אמנם הוא לא היה אמור לקבל שכר עבור כהונתו בתקופת הביניים של ההסדר, אבל ייתכן שבכל זאת יזכה לפיצוי קטן.

פוגל עשוי להתמנות ליו"ר של קרן השקעות חדשה, שמנסה להקים בית ההשקעות רוסאריו קפיטל של ראובן אבלגון.

פוגל הולך הביתה

המחלוקת האחרונה בין פוגל לבעלים נגעה כנראה לתהליך שבסופו ניתנה ארכה לעסקת המכירה של כלל ביטוח לקבוצת משקיעים מסין. אלשטיין התנגד באופן נחרץ לארכה, ואילו נאמני ההסדר תמכו בה. בסופו של דבר הושגה פשרה שלפיה תינתן למשקיעים ארכה להשלמת העסקה תמורת תוספת מחיר של עד 150 מיליון שקל.

בשבוע האחרון, לאחר משא ומתן מרתוני של כמה ימים, החליט דירקטוריון אי.די.בי פיתוח לאפשר ארכה של 45 יום לקבוצת משקיעים מסין להשלים את העסקה לרכישת השליטה בכלל ביטוח (32%). בפועל, ייתכן שהארכה תגיע ל–60 יום, זאת כנגזר מהמועד שבו המפקחת על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר, דורית סלינגר, תעניק לרוכשים את היתר השליטה. בעקבות העברת השליטה צפוי מנכ"ל אי.די.בי פיתוח הנוכחי, חיים גבריאלי, לעזוב את תפקידו בתוך כמה שבועות.

הדו"חות האחרונים של אי.די.בי פיתוח הצביעו על האפשרות כי זמנו של יו"ר החברה יתקצר. בדו"חות נכתב: "במסגרת תוספת להסכם בעלי המניות (בן משה ואלשטיין - ש.א) הוסכם כי כל אחד מהצדדים יהיה רשאי בכל עת ועל פי שיקול דעתו הבלעדי לחייב את הצד האחר לנקוט עמו צעדים לסיום כהונתו של יו"ר הדירקטוריון המכהן במועד דו"ח זה". מינויו של פוגל קודם תחילה על ידי בן משה, ואילו בקבוצת אלשטיין נשמעו הסתייגויות.

בטקס החתימה הסופית על הסדר החוב באי.די.בי, אמר עו"ד חגי אולמן, שכיהן כנאמן מטעם בית המשפט בתיק: "להסדר שהושלם כמה מאפיינים תקדימיים בנוף הסדרי החוב הישראליים. קבוצת אלשטיין ובן משה משקיעה כמיליארד שקל ממקורות חיצוניים בנוסף להתחייבויות עתידיות לתמוך בקבוצה בעתיד. ההסדר יטפל בקבוצה כולה ולא רק בחברה חדלת הפירעון. חלק מהתשלומים יושקעו בחברת הבת אי.די.בי פיתוח.

"את ההסדר הובילו במידה רבה הנושים אשר לקחו את גורלם בידיהם. לראשונה במסגרת הסדר נושים התאפשרה תחרות אמיתית בין הצעת החברה להצעות חיצוניות - מהלך שהוביל לשיפור דרמטי. ההסדר מלמד אותנו פרק חדש בנוף הסדרי החוב בישראל - הנושים רשאים ליזום מהלכים לטובתם. רבים מהנוכחים והלא נוכחים בחדר אחראים להסדר שהושלם היום. בית המשפט נתן החלטות אמיצות. כבוד רב יש לי לדירקטוריון אי.די.בי פיתוח ולוועדת הביקורת אשר הובילה את החברה לחוף מבטחים כאשר הועדה מקבלת החלטות קשות בלחצים חסרי תקדים. עבדנו מול טובי עורכי הדין בישראל , וזו היתה חוויה מכוננת. לא ניתן היה להגיע לשעה זאת לולי עובדי החברה שהשקיעו ממרצם בהוצאת ההסדר אל הפועל. אנחנו מאוד מעריכים את עבודתם ובלעדיכם לא היינו באירוע מכונן זה.

"אני מודה לאלשטיין ובן משה שהציעו הצעה נדיבה אשר הופקדה בנאמנות. אני מאחל לכם הצלחה בחלקת האלוהים הקטנה של אי.די.בי. "אני רוצה להודות לאייל גבאי, נאמן בית המשפט, אשר התועלת מעבודתנו המשותפת היתה לעיני כל.

"ברצוני לפנות לנוחי דנקנר: לא היה חסר הרבה שתהיה בעל השליטה בחברה. אינך שונה מבעלי שליטה אחרים אשר איבדו את החברה תוך תספורת. התקדים הייחודי והחשוב קרה במשמרת שלך. אני מאחל לך כל טוב והצלחה שעוד נכונה לך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"