מפרקי חבס תובעים 57 מיליון יורו מקרן דואט: "הפרה הסכם לרכישת מניות"

לטענת המפרקים, הקרן הפרה חוזה מחייב לרכישת מניות הקרן ההולנדית NSI וגרמה לפירוק החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

המפרקים של חברת חבס, עורכי הדין גיל אורן וגיא גיסין הגישו תביעה על סך 57 מיליון יורו נגד קרן דואט בגין הפרת ההסכם לרכישת מניות הקרן ההולנדית NSI. את התביעה לצו הצהרתי על הפרת ההסכם שנחתם בחודש אוגסט 2013 הגישו המפרקים באמצעות החברה הבת ההולנדית חבס טוליפ.

לטענת המפרקים, הקרן הגישה הצעה מחייבת לרכישת 10.3 מיליון מניות NSI בתמורה ל 5.5 יורו למניה, אך במועד הנדרש לא עמדה הקרן בהתחייבותה ולא השלימה את העסקה, תוך שהותירה את החברה במצב תזרימי קשה. בעקבות זאת נאלצו המפרקים, לטענתם, למכור חלק מהמניות במחיר נמוך משמעותית ממחיר ההצעה ונגרמו לה הפסדים כבדים. לטענת המפרקים, על אף המאמצים הבלתי פוסקים להגיע לסגירה ולהשלמת העסקה, קרן דואט נקטה בטקטיקות של עיכוב והתחמקות מלממש את התחייבותה בהצעת הרכישה שהייתה אמורה להתבצע עד ה-6 לספטמבר 2013.

לדברי המפרקים, הצעת הקרן הבריטית לרכישת מניות NSI היתה בלתי חוזרת ולאחר שהצעת ההסדר אושרה על ידי הנושים, הקרן חזרה בה שלא כדין והובילה לקריסתה של חבס ולהליך הפירוק הנוכחי.

במסגרת התביעה יתבקש בית המשפט להצהיר כי קרן דואט הפרה את התחייבויותיה. כמו כן יתבקש בית המשפט לחייב את הקרן בתשלום פיצוי של 3.3 מיליון יורו לחברה הבת חבס טוליפ בגין הנזקים המיידים שנגרמו ל ה עקב מכירת מניות NSI במחיר מופחת. עוד יתבקש בית המשפט לחייב את דואט לרכוש את יתר המניות בתמורה שנקבעה בהסכם ובסכום כולל של 50 מיליון יורו, או לפסוק לחבס טוליפ פיצויי הפרת חוזה כמו גם פיצויי עונשים של 10 מיליון יורו נוספים.

גיא גיסין

חבס קרסה תוך שהיא חייבת למחזיקי אגרות החוב שלה כ 450 מיליון שקל. לפני הקריסה צנחה מניית קרן NSI (האחזקה העיקרית שלה שנרכשה בתמורה כוללת של כ- 200 מיליון יורו) ,ב-45%, ושווי השוק שלה ירד ל-354 מיליון יורו בלבד. התערערות מצבה של הקרן הוביל לכך שחבס סטאר לא הצליחה לעמוד בהתניות הפיננסיות של הבנקים הזרים שמממנים אותה, ונאלצה להפסיק להעביר דיווידנדים לחברה האם ולהעמיד את רווחיה כערבויות. המשמעות עבור קבוצת חבס היתה הפסקה של מקור התזרים העיקרי שלה, שבאמצעותו הייתה אמורה לשלם את חובה לבעלי האג"ח.

קשה להיזכר בחברה ישראלית שנכנסה לחדלות פירעון בקצב מהיר כל כך. המהירות הזו עשויה להצביע על מחדל חשבונאי בחברה - שלא הזהירה את המשקיעים בזמן, או על מחדל בקריאת המפה של הרצל חבס - שלא הבין לאשורו את המצב שבו הוא נמצא. תוך ארבעה ימים בלבד נהפך גל שמועות לידיעות מוצקות בנוגע לאי יכולתה של הקבוצה לעמוד בפדיון האג"ח שלה. הידיעות האלה הקפיצו את תשואות האג"ח של החברה לרמות של 500%. המצב גרם להפסקת המסחר בניירות הערך של החברה, לקראת פרסום "הודעה מהותית", שלפיה הקבוצה מתכוונת לנהל משא ומתן עם מחזיקי האג"ח שלה.

.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים