הריכוזיות בשוק ראיית החשבון: 5 משרדים מחזיקים בנתח שוק של 86%

מהדירוג של BDI עולה כי לא חל שינוי בשנת 2014 בדירוג החמישייה המובילה; מספר רואי החשבון המועסקים ב-5 משרדי ראיית החשבון המובילים ירדה ב-2%; כמות המתמחים קטנה ב-3% לעומת שנת 2012

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הריכוזיות בשוק משרדי ראיית החשבון המובילים בישראל לא פחתה בתחילת 2014. מהדירוג השנתי אותה מבצעת BDI-COFACE עולה כי בתחילת השנה חמשת משרדי ראיית החשבון המובילים בישראל, המכונים BIG 5, שולטים בנתח שוק של 86% מהחברות הציבוריות המבוקרות.

משרד רואי החשבון ארנסט אנד יאנג ישראל- קוסט פורר גבאי את קסירר המדורג ראשון ברשימה מחזיק בנתח שוק של 34% מהחברות הציבוריות המבוקרות. משרד Deloitte בריטמן אלמגור זהר, המדורג שני, מחזיק בנתח שוק של 16% מהחברות הציבוריות המבוקרות. KPMG סומך חייקין מדורג שלישי עם נתח שוק של 15% מהחברות הציבוריות המבוקרות. קסלמן וקסלמן ממוקם רביעי עם נתח של 12%. זיו האפט הממוקם במקום החמישי מחזיק בנתח של כ-9%.

חמשת משרדי החשבון הגדולים העסיקו בסוף שנת 2013 כ-2,266 רואי חשבון ירידה של 2% לעומת 2012. ירידה של 3% נרשמה גם במגזר המתמחים בסוף שנת 2013 הועסקו 1,854, לעומת 1,909 מתמחים בסוף שנת 2012.

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת BDI-COFACE, מסבירה כי "דירוג משרדי רואי החשבון של BDI-COFACE מבוסס על איכות הפעילות העסקית בה מעורבים המשרדים בייצוג וביקורת של גופים מובילים במשק הישראלי. הדירוג מבוצע כך שהמשרדים מעבירים אל החברה מידע רב עם פירוט הלקוחות והשירותים הניתנים על ידי המשרד. צוות הדירוג של BDI עורך ראיונות עומק עם המשרדים לקבלת מלוא האינפורמציה על פעילותם, מצליב ובודק את האינפורמציה עם מידע מהחברות עצמן בדירוג משוקללים פעילות המשרדים,תוצאות סקר מקיף והמלצות בקרב רואי החשבון, ודירוג לקוחות המשרד כפי שהם מדורגים בדרוג החברות המובילות. ככל שהלקוחות מדורגים גבוה יותר בדירוגי BDI-CODE, המשרד מדורג יותר גבוה".

ינאי מדגישה כי דירוג 5 המשרדים המובילים בישראל לא השתנה ב-2013, אולם בחמישייה השנייה בדירוג היו שני שינויים עיקריים לעומת הדירוג הקודם. במקום השישי בדירוג נמצא משרד פאהן קנה ושות' (בדומה לשנה שעברה) ואילו במקום השביעי נמצא משרד שטיינמץ עמינח ושות'. משרד ליאון אורליצקי ושות' מדורג במקום השמיני. במקום התשיעי מדורג גם השנה משרד Baker Tily, ואילו אל המקום העשירי נכנס השנה משרד "ברית פיקוח 2000 אגודה שיתופית חקלאית".

ינאי הוסיפה כי "המגמה של ריכוזיות בשוק רואי החשבון בארץ דומה למגמה בעולם. אותם ארבעת המשרדים המובילים בישראל הינם נמצאים גם בין משרדי ה-BIG 4 העולמיים, ואני לא רואה סימן לכך שהמגמה עומדת להשתנות, הן מכיוון שהחברות שמגישות את הדו"חות אמורות לעמוד בסטנדרטים גבוהים, והן בגלל שמשרד רואי חשבון מהשורה הראשונה מהווה סוג של תו תקן לחברה. חברות המעוניינות להציג את הפעילות שלהם לחברות בחו"ל מקבלות נקודות זכות לכך שמשרדי רואי החשבון מה-BIG 4 מבקרים אותם.

ינאי גם התייחסה לשאלה מדוע לא נפגע משרד רואי החשבון של ארנסט אנד יאנג קוסט פורר גבאי את קסירר, שביקר את דו"חות טלדור, ולא מצא פגם שהצטבר לטעות של 49 מיליון שקל בדו"חות הכספיים: "מעמדם של המשרדים שהסתבכו בשערוריות לא נפגע. לדעתי, זה בגלל שיש להם גב בינלאומי מאוד חזק. ההערכה שלי היא שאם הם לא היו משתייכים לאחת מהרשתות הגדולות בעולם היינו רואים פגיעה מיידית".

הדירוג של BDI-COFACE ל-2014, כולל 35 משרדי רואי חשבון.השנה נרשמו 6 כניסות חדשות לדירוג. המשרדים החדשים הם: ברית פיקוח 2000 אגודה שיתופית חקלאית (מקום 10), יוסף שמעוני משרד רואי חשבון (מקום 24), שטרק את שטרק, רואי חשבון (מקום 29), אביקם בייטנר פלאי ינובסקי (מקום 30), גולדברג פרושן ושות' (מקום 33) והמשרד שסוגר את הרשימה - שטיין שלו ושות' (מקום 35).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו