טיול האופניים שעלול לעלות 
לאבן קיסר 232 מיליון שקל

נדחתה בקשתה של חברת אבן קיסר לבטל בוררות בינה לבין קיבוץ כפר גלעדי, בטענה שהקיבוץ הפר את חובת תום הלב כשהקליט את יואל מנור, האחראי על האיכות באבן קיסר, בזמן טיול אופניים

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

ניסיונה של חברת אבן קיסר שבשליטת קיבוץ שדות ים לבטל בוררות בינה לבין קיבוץ כפר גלעדי סוכל על ידי שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ד"ר דפנה אבניאלי.

אבניאלי קיבלה את בקשתה של אגודת מיקרוגיל, שבבעלות קיבוץ כפר גלעדי, לעכב הליכים בתביעתה של אבן קיסר לבית המשפט המחוזי, שבה ביקשה שבית המשפט יצהיר כי ביטול הליך הבוררות בינה לבין מיקרוגיל נעשה כדין, וכי היא זכאית לתשלום של 2.6 מיליון שקל בגין הוצאות הבוררות. אבניאלי החזירה את הסכסוך בין אבן קיסר שבשליטת שדות ים לבין מיקרוגיל שבבעלות כפר גלעדי לבוררות, שמתנהלת בפני השופט בדימוס בועז אוקון.

משרדי אבן קיסר בשדות יםצילום: איציק בן מלכי

הבוררות מתנהלת זה שנתיים בנוגע לסכסוך מסחרי שפרץ בין הקיבוצים כפר גלעדי ושדות ים, שבמסגרתו טען כפר גלעדי כי אבן קיסר הפרה הסכם שלפיו מיקרוגיל תקים עבורה מפעל לעיבוד קוורץ ותספק את תוצרתו לתקופה של עשר שנים. אבן קיסר טענה כי המפעל החל לפעול באיחור ביחס למועד שנקבע בהסכם, וכי גם לאחר שהחל לפעול לא עמד בכמויות ובאיכות שנקבעו בהסכם.

בעקבות ביטול ההסכם החל כפר גלעדי, שמיוצג על ידי עורכי הדין רון ברקמן, דוד זילברבוים וחן גליק ממשרד ברקמן, וקסלר, בלום ושות', בנובמבר 2011 בהליך של בוררות שבמסגרתו תבע פיצוייים בסכום של 232 מיליון שקל. כחלק מהליך הבוררות הגיש כפר גלעדי בדצמבר 2013 הקלטה של שיחות עם עובדים בכירים של אבן קיסר, כולל יואל מנור, האחראי על האיכות במפעל אבן קיסר. מנור, שהוקלט במהלך טיול אופניים, סתר טענת הגנה מרכזית של אבן קיסר והודה שמיקרוגיל סיפקה לאבן קיסר חומר איכותי.

בכירים נוספים באבן קיסר, חלקם חברי קיבוץ שדות ים, הגישו תצהירים ששמטו את הקרקע מתחת לטענות אבן קיסר. כך למשל הגיש יאיר ניר, לשעבר דירקטור באבן קיסר, תצהיר שלפיו התפטר משום שלא הסכים לתיאור הסכסוך כפי שהוצג בתשקיפה של אבן קיסר לקראת הנפקתה בנאסד"ק במחצית הראשונה של 2012. תצהירו של ניר סתר טענת הגנה נוספת של אבן קיסר, שלפיה ביטול הסכם ההקמה של המפעל לעיבוד קוורץ סוכם בשיחה בעל פה בין יוס שירן, מנכ"ל אבן קיסר, לבין מנכ"ל מיקרוגיל דאז.

כפר גלעדי. סכסוך מסחרי עם קיבוץ שדות יםצילום: ירון קמינסקי

אבן קיסר, שקיבלה את התצהירים וההקלטות שהגישה כפר גלעדי, ביטלה את הבוררות, ובתביעתה מבית המשפט המחוזי בתל אביב שיצהיר כי הודעת הביטול נעשתה כדין טענה כי כפר גלעדי ביצע פעולות עברייניות ושלח סוכן מדיח שהקליט את אחד העדים במהלך טיול אופניים. זאת, באופן שמהווה הפרה מהותית של חובת תום הלב והפרה יסודית של סעיף הבוררות בהסכם שבינה לבין מיקרוגיל. הפרה לכאורה זו, טענה אבן קיסר, מקימה זכות לבטל את הסכם הבוררות. כפר גלעדי ומיקרוגיל הגישו בקשה לעיכוב הליכים, וטענו כי הודעת הביטול חסרת תוקף.

השופטת אבניאלי קבעה בהחלטתה כי ההקלטה אינה מהווה כשלעצמה הפרה של חובת תום הלב, אלא שימוש בטקטיקה של השגת פרטים ומידע תוך ניהול שיחה תמימה כביכול שתוכנה הוקלט. אבניאלי קבעה שהשאלה אם ניתן להציג את ההקלטה או התמליל שלה כראיה במהלך הבוררות ומשקלה של ראיה זו היא שאלה שנתונה לסמכותו של הבורר וראוי שתוכרע על ידיו, אך אין בינה לבין היומרה לביטול הבוררות ולא כלום. אבניאלי הורתה להשיב את הסכסוך לדיון בפני הבורר אוקון, וציינה כי "ניסיונה של אבן קיסר לסגת מהליך הבוררות, באמצעות הודעה חד־צדדית על ביטול הבוררות כולה, לא יזכה לאהדת בית המשפט".

חברת קיסר מיוצגת על ידי עו"ד גיורא ארדינסט.

השופטת דפנה אבניאליצילום: מוטי קמחי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד