שכר הבכירים בחברות הציבוריות גבוה? בשנים הקרובות הוא עלול לגדול

עבודה שהוכנה בקבוצת הייעוץ של PwC ישראל השוותה בין השכר ששולם בפועל למנכ"לים ב-2013 לבין מדיניות התגמול שאושרה לשנים הבאות ■ המסקנות: עלות שכר המנכ"לים בחברות מדד ת"א 25 יכולה לגדול ב-15% בשנים הבאות וב-26% בחברות מדד ת"א 100 ■ גם שיעור המענק יכול לטפס עד 57% נוספים

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

באופן מפתיע הודיע אתמול משרד האוצר על כוונתו להגביל את שכר הבכירים בבנקים, בחברות הביטוח ובבתי ההשקעות עד לתקרה של 3.5 מיליון שקל שתוכר לצרכי מס (במונחים של עלות שכר). המהלך תאם להלך הרוח הציבורי בעניין שכר הבכירים, שהמשיך ב-2013 להיות חריג בהיקפו, ונעשה בהמשך לתיקון 20 בחוק החברות להגבלת שכר המנהלים.

למרות ההגבלות המתגבשות, עבודה שהוכנה בקבוצת הייעוץ של PwC ישראל מעלה שהשכר הגבוה בחברות הציבוריות עלול להמשיך ולגדול גם במהלך השנים הבאות. כלכלני PwC ערכו השוואה בין נתוני השכר ששולמו למנכ"לים, בפועל, בשנת 2013 לבין מדיניות התגמול לבכירים, שאושרה לשנים הבאות כחלק מתיקון 20.

לפי הבדיקה, תקרות עלות השכר במדיניות התגמול גבוהות כ-15% מעלות שכר המנהלים ב-2013 (בממוצע). כלומר, החברות יוכלו בשנים הבאות להגדיל את עלות השכר בשיעור ניכר. כך למשל, עלות השכר הממוצעת של מנכ"ל בחברה ממדד ת"א 25 עמדה על 3.2 מיליון שקל ב-2013, בעוד שבמדיניות התגמול אושרה תקרת שכר של 3.6 מיליון שקל. בנוסף, עלות השכר הממוצעת של מנהלים מחברות ת"א 100 הסתכמה ב-2.3 מיליון שקל, בעוד שתקרת השכר עומדת על 2.9 - פער של 26%.

לפי PwC, גם כאשר בוחנים את המענק ששולם ב-2013 בהשוואה לגובה המענק האפשרי לפי מדיניות התגמול מתקבלת תמונה דומה. במהלך 2013 קיבלו המנהלים בחברות מדד ת"א 25 מענק ממוצע של מיליון שקל, בעוד שתקרת המענק עומדת על 3.4 מיליון שקל (פער של 29%). בדומה, המענק שחילקו למנכ"לים מחברות ת"א 100 עמד על 1.6 מיליון שקל, בהשוואה לתקרת מענק של 2.8 מיליון שקל (פער של כ-57%), כך שיש מקום לגידול נוסף.

"הפער המשמעותי בין המענק שאושר במדיניות התגמול לבין המענק בפועל ב-2013, יכול ללמד שמצד אחד יש עדיין מקום לגידול בהיקף המענק בשנים הבאות, ומצד שני הוא יכול להצביע על כך שהחברות לא עמדו בתקרת היעדים שהציב הדירקטוריון במהלך 2013", הסביר גיל מור, שותף בקבוצת הייעוץ של PwC ישראל האחראי לתחום שכר הבכירים.

עוד נמצא בעבודה שבין 2012 ל-2013 עלה היקף המענקים שחולקו בחברות ממדד ת"א 100 וממדד הפיננסים, בעוד שבחברות הנדל"ן חלה דווקא ירידה קלה במענקים. כך, היקף המענק הממוצע בחברות ת"א 100 עמד ב-2012 על ל-1.8 מיליון שקל בהשוואה ל-2 מיליון שקלב-2013; במקביל, המענק הממוצע בחברות הנדל"ן ירד מ-1.7 מיליון שלק ב-2012 ל-1.4 מיליון שקל ב-2013. הירידה יכולה להיות מוסברת, בין יתר, בקשיים שחלק מחברות הנדל"ן נמצאים בהם.

למרות ששכר המהלים יכול באופן תיאורטי לגדול בשנים הבאות, מור מדגיש שהחשיבות בתיקון 20 הוא בכך שהחברות, בפעם הראשונה, קבעו לעצמן מסגרת לתנאי התגמול. "התיקון עצר את הגידול בשכר הבסיס ונתן יותר מקום לרכיב המשתנה. אני מניח שהחברות צופות שהמנכ"לים ישיגו את היעדים, כך שהם יוכלו ליהנות מגידול במענקים".

גיל מורצילום: יח"צ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר