אקירוב: "שרבוב שמי לפרשת אולמרט נועד לספק את היצר התקשורתי"

חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) יבקשו לבדוק האם אולמרט העביר באמצעות אקירוב דמי שתיקה לשולה זקן

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

"אני שלם לחלוטין עם העסקתה של גברת שולה זקן בחברת אלרוב, ואיני רואה בכך כל פגם. היא הועסקה כיועצת לשיווק אירועים לבתי המלון בירושלים, כמו גם בתחום התיירות הנכנסת, ובתמורה קיבלה שכר עבור עבודתה. מעבר לכך, אני מניח ששרבוב שמי לפרשת אהוד אולמרט נועד לספק את היצר התקשורתי, ותו לא", כך הגיב היום (ו') לראשונה אלפרד אקירוב בעקבות הפרסומים על זימונו למתן עדות במשטרה במסגרת חקירת החשד שאולמרט שיבש הליכי המשפט. חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) יבקשו לבדוק האם אולמרט העביר באמצעות אקירוב דמי שתיקה לזקן.

אקירוב (73) הינו איש עסקים ישראלי שייסד את קבוצת אלרוב הנושאת את ראשי התיבות של שמו ומכהן עד היום כיו"ר חברה האם אלרוב ישראל שהוא מחזיק בה כ-75% וכיו"ר החברה הבת אלרוב נדל"ן ומלונאות,המרכזת את עיקר פעילות הקבוצה.

קבוצת אלרוב פועלת באמצעות החברות הבנות הציבוריות והפרטיות, בתחומי נדל"ן, טכנולוגיות ותקשורת ובשנים אחרונות פועלת בעיקר בחו"ל במדינות מערב אירופאיות הנהנות מכלכלה יציבה כמו שווייץ, צרפת, בריטניה והולנד ומתמקדת ברכישת נדל"ן מניב והקמת בתי מלון יוקרה שבהן הושקעו למעלה מ-1 מיליארד דולר. זאת לאחר שקיבל בשנים אחרונות החלטה עקרונית להפסיק את הפעילות בישראל בשל הבירוקרטיה הכבדה לטענתו וחוסר נכונות של הגורמים הרלוונטיים לקדם פרויקטים שונים בתחומי תיירות ונדל"ן שאותם הוא היה רוצה להקים ולקדם.

אהוד אולמרט ואלפרד אקירוב

שווי השוק של חברה האם הציבורית אלרוב ישראל עומד על כ-2.02 מיליארד שקל - בהתאם לכך שווי אחזקותיו של אקירוב בחברה עומד על כ-1.5 מיליארד שקל.אגרות החוב של חברות מקבוצת אלרוב נסחרות בתשואות לפדיון יציבות של עד 3% המצביעות על אימון המשקיעים בביצועייה העסקיים של הקבוצה וביכולתה לעמוד בפירעון חובותיה.

בדירקטוריון של אלרוב ישראל מכהינים בין השאר ליאורה מרידור (לשעבר יו"ר וועד מנהל באוניברסיטת תל אביב שאקירוב חבר בוועד, מ"ר) ,דוד גרנות,לשעבר מנכ"ל בנקי דיסקונט, הבינלאומי ואיגוד וכיום בכיר בקבוצת בני שטיינמץ.

בעוד שבאלרוב נדל"ן ומלונאות משמשים בין השאר רוני בר-און ,שר האוצר לשעבר כדירקטור חיצוני ועו"ד יהושע רוזנצווייג,לשעבר היו"ר הבנק הבינלאומי ומקורב לצדיק בינו,כדירקטור בלתי תלוי.

חלוץ יזמי דירות היוקרה

אקירוב, הנחשב לדמות ססגונית ואינו חושש להופיע בתקשורת ולהביע את עמדותיו התומכות בחלק ממנהלי הבנקים והטייקונים, נחשב לחלוץ יזמי דירות הסופר-יוקרה בישראל כשהקים את מגדלי אלרוב ברחוב פנקס בתל אביב; את מגדל האופרה בתל אביב ובסופו של דבר ניצח את החרדים ובנה חנויות ודירות יוקרה מול חומות העיר העתיקה בירושלים במסגרת פרויקט ממילא היוקרתי והרווחי.

שדרת אלרוב ממילא הוא מתחם מסחר ובילוי שנפתח בירושלים ב-2007 על ידי אלרוב. המתחם ממוקם בשכונת ממילא ההיסטורית, בסמיכות לשער יפו ומגדל דוד. הוא כולל בעיקר את הקניון ,מלון יוקרה שנפתח שנתיים מאוחר יותר ודירות יוקרה.

עד שפרויקט ממילא פתח את שעריו לקח לא מעט שנים ומאבקים, שכן הוא יצא לדרך עוד בתקופת כהונתו של אהוד אולמרט כראש עיריית ירושלים, ונמשך גם בתקופתו של אולמרט כשר התמ"ת, האחראי על מינהל מקרקעי ישראל. מול מלון ממילא שוכן מלון יוקרה אחר של אקירוב, מלון מצודת דוד.

אלרוב זכתה בשנה שעברה במכרז לרכישת הזכויות בחניון קרתא הסמוך לעיר העתיקה בירושלים בתמורה ל-110 מיליון שקל. זאת, לאחר שגברה בהליך התמחרות על שמונה מתמודדות נוספות - בהן קרן ריט 1, שנותרה אחרונה בהתמחרות ושהציעה תמורת החניון 107 מיליון שקל.

אולמרט מתכנן את הקאמבק?

חניון קרתא, הסמוך לשער יפו, בנוי על שטח של כ-22 דונם בשלושה מפלסים, ומאכלס 800 מקומות חניה למכוניות ו-35 מקומות חניה לאוטובוסים. הכנסותיו ב-2012 הסתכמו ב-12 מיליון שקל. החניון הועמד למכירה בדצמבר 2012 כחלק מפירוק חברת קרתא.
זכייתה של אלרוב היתה צפויה, מכיוון שהיא מחזיקה כיום בשני החניונים השכנים והמתחרים לקרתא: ממילא ומצודת דוד - ולכן הוערך כי תנקוט בגישה אגרסיבית כדי להשתלט על החניון הגדול היחיד שמתחרה בה. ואמנם, סכום הרכישה גבוה משמעותית מהערכת השמאי שהוזמנה על ידי עורכי המכרז, ואמדה את שווי החניון ב-70 מיליון שקל. ואולם בעקבות התערבותו של הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיויד גילה ומתוך חשש לתחרות זכייתה של אלרוב בחניון קרתא נפסלה.

אקירוב נחשב למבין בתחום הבנקאות ומי שהשקיע מאות מיליוני שקלים במניות שני הבנקים הגדולים הפועלים ולאומי. בעוד שאת מניות הפועלים אקירוב מימש ברווח נאה,הוא עדיין ממשיך להחזיק כ- 4.5% מלאומי- כ-3% באמצעות אלרוב ישראל וכ- 1.5% באופן פרטי. אקירוב מצוי ביחסים טובים עם ראשי הפועלים- המנכ"ל ציון קינן וראש חטיבה עסקית שמעון גל

בשנה שעברה הוא גם יצא להגנתה של מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח לאחר שנחשף ב-TheMarker אודות הסדר החוב שגובש בין לאומי לאיש העסקים הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין וחברת גנדן הולדינגס (חברה האם של אי.די.בי אחזקות) של נוחי דנקנר ומשפחתו ,שבמסגרתו לאומי צפוי היה למחוק כ-150מיליון שקל מתוך חוב של כ-450 מיליון שקל.

"כל דבר שאתה נכשל בו בדיעבד אתה מתחרט עליו, אבל בתור בעל מניות לא קטן בבנק לאומי אין לי שום טענות להתנהלות של הנהלה. מנכ"לית הבנק רקפת רוסק עמינח עושה בדיוק את מה שצריך לעשות.היא מנסה להוציא את המקסימום מהמצב שנוצר. לא היה פה מקרה של חלוקת כספים לחברים או לבני דודים", כך סיפר אקירוב ל-TheMarker לפני כשנה.

ואולם, למרות שיצא להגנתה בלאומי ידעו לספר כי בתקופה שבה רוסק עמינח שימשה כראש חטיבה עסקית היא לא היססה לסגור לאקירוב את ברז האשראי, והיה אף צורך בהתערבותו של יו"ר לאומי לשעבר איתן רף שירגיע את הרוחות בין הצדדים. רף אגב צורף לפני כמה שנים לאחר פרישתו מלאומי לקבוצת אקירוב (שאיתו הוא מיודד שנים) כיו"ר חברות הבנות של אלרוב נדל"ן בשווייץ.

בימים אלה פועל אקירוב למיזוג בין אלרוב ישראל ואלרוב נדל"ן, כך שאלרוב נישראל תיבלע בתוך אלרוב נדל"ן, שכן לטענתו הקבוצה תתמקד רק בנדל"ן ומלונאות ואת כל שאר האחזקות תממש.

כשנשאל האם יממש גם את האחזקות בלאומי הוא השיב כי מדובר באחזקה פיננסית שתממוש באיזשהו שלב בעתיד, אך בינתיים לטענתו להנהלת הבנק יש עוד עבודה רבה לעשות בכדי להשביח את לאומי ולהעלות את שוויו,ועד שזה לא יקרה אקירוב שאינו לחוץ לפירעון חובות אישיים,לא ימהר למכור את מניות לאומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"