פרופ' ברנע: "במרבית המקרים שבדקתי ערך החברה בהסדר עדיף על פירוק"

"אני לא יודע אם נושי דלק נדל"ן עשו מעשה חכם כאשר לקחו את הפיצוי שהציעו להם", אמר היום פרופ' אמיר ברנע ביום עיון בנושא הסדרי אג"ח באוניברסיטת תל אביב

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"בכל המקרים שראיתי ערך החברה בהסדר עדיף על שווי החברה בפירוק", כך אמר היום (ה') פרופ' אמיר ברנע במסגרת יום עיון בנושא "הסדרי אג"ח תספורות ומה שביניהם", שהתקיים באוניברסטית תל אביב מטעם לשכת עורכי הדין והחוג לחשבונאות של הפקולטה לניהול באוניברסיטה.

פרופ' ברנע, מומחה להערכות שווי, היה מעורב במרבית ההסדרים הגדולים במשק הישראלי ובינהם של אי.די.בי, דלק נדל"ן, אפריקה ישראל וסקיילקס.

ברנע הסביר כי: "למעריך השווי יש ארבעה תפקידים בהליך הסדר החוב. הראשון לקבוע האם החברה סולבנטית, בעיה די מורכבת. אם החברה אינה ברת פירעון צריך לקבוע מעריך שווי - האם עדיף לפרק את החברה או לבצע הסדר חוב כך שתוכל להמשיך ולחיות. צריך לקבוע כמה חוב צריך להישאר ומהי חבילת הפיצוי במניות לנושים".

ברנע התייחס להבדל במצב החוקי בישראל ובארה"ב: "קיים פער בין חדלות פירעון והגדרת אי יכולת פירעון. בארה"ב מספיק שהחברה לא משלמת חוב החברה מוגדרת כחדלת פירעון. בישראל חדלות פירעון מוגדרת גם כהפרה צפויה עתידית".

לדברי ברנע, החוק הישראלי בעייתי בכל הנוגע להגדרה של חברה חדלת פירעון. "קיימת בעיה איך קובעים אי עמידה עתידית של פירעון החובות. בישראל נקבעו שני מבחנים בפרשת אידיבי פיתוח האם לחברה קיים nav (הפער בין שווי הנכסים להתחייבויות, ש"א) חיובי. אם ה-nav שלילי השתהות בהליך הסדר החוב יהיה על חשבון הנושים. מבחן שני הינו שהחברה צריכה להראות יכולת תזרימית בשנתיים הקרובות".

פרופ' אמיר ברנעצילום: עדי כהן-צדק

עוד התייחס ברנע לאופן הערכות השווי. "כלכלן יעריך את שווי הנכסים אם יהיו ממומשים במסגרת של קונה מרצון למוכר מרצון על פני תקופה ארוכה".

ברנע חזר לפרשת הסדר החוב באי.ד.בי פיתוח. נושי פיתוח טענו כי אי.די.בי פיתוח חדלת פירעון והגישו חוות דעת של מומחה לבית המשפט בנושא זה. בבית המשפט נטען כי לחברה ערך נכסים שלילי של 1.5 מיליארד שקל. בתגובה נתנה החברה חוות דעת משלה אשר קבעה כי ערך נכסיה חיובי. "באי.די.בי פיתוח היה פער משמעותי בין הערכות השווי אשר הוגשו לבית המשפט. היה פער של 4 מיליארד שקל בין הערכות השווי. הנייר ספג כל נתון שהוא. בית המשפט ביקש הערכת שווי מתאמו שם נקכע לחברה nav חיובי. הליך הסדר החוב הוא הליך יקר, ולכן החברה מנסה לדחות את ההליך הזה וממשת נכסים שחבל לממש אותם.

"חבל שאלשיך לא נמצאת כאן. היא תמיד טענה כי בעל שליטה אשר רוצה הסדר חייב לתרום להסדר בשביל לקבל פתור מתביעות עתידיות. חבל שמרימים מסך כל כך מהר מעל חברה בע"מ. בדלק נדל"ן אני לא יודע אם פעולות הנושים היו חכמות. אבל הם קיבלו פיצוי אשר לא קשור לחברת דלק נדל"ן. הפיצוי היה של 40% ממסגרת החוב של 2 מיליארד שקל, לעומת 6% מהחוב אותו הם היו מקבלים בפירוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם