החווסים ששומרים 
לנו על השמנת

הגבלות על שכר בכירים ועל הפחתת דמי ניהול בפנסיה? לא אצלנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מראהו של הנהג המנמנם בקאדילק השחורה לא הסגיר מאומה מהסערה שהתחוללה באותם הרגעים במרתף של הבניין בן שלוש הקומות שלצידו חנתה. באותו מרתף התכנסו נציגים של קרנות פנסיה וקופות גמל כדי לסגור הסכם על התספורת הגדולה ביותר שראה עד אז המשק הישראלי - התספורת של אפריקה ישראל.

את אפריקה ייצג המנכ"ל, איזי כהן, שנלחם בכל הכוח למען הבוס שלו, לב לבייב - לתת לבעלי החוב כמה שפחות. הם קנו את האג"ח האלה ולא תימחרו את הסיכון טוב מספיק - ועכשיו שיסתדרו, אמר לעצמו. כמו שאר חווסי ישראל (שילוב של חזיר וטווס - כינוי למנהלים ודירקטורים המשרתים את רצון בעל השליטה ומקבלים משכורות עתק שלא בהכרח תואמות את הערך שהם מייצרים לציבור ולבעלי המניות), גם לכהן לא הפריע שרכב היוקרה שממתין בכניסה ממומן בידי החברה הציבורית שאינה מסוגלת להחזיר חוב. הוא הרי כבר מזמן איבד את הבושה, אם אי פעם היתה לו.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

רק שנה קודם לכן הוא עוד היה בכלל בצד של הקונים כמנכ"ל חברת הביטוח הענקית מגדל, המנהלת יותר מ–100 מיליארד שקל כספי ציבור. הבוס שלו במגדל היה אהרון פוגל. עתה הם משני צדי המתרס שכן לכאורה פוגל היה אמור להילחם על החזר שיעור גדול ככל האפשר של החוב. לאחר סגירת העסקה קיבל כהן מאפריקה מענק של 7 מיליון שקל.

חמש שנים חלפו מאז. מלבייב ומאפריקה החבוטה שלו כבר אי אפשר לחלוב יותר מדי, אבל מבחינת כהן זו כבר היסטוריה רחוקה. לפני שנה, בשיאה של נפילת אי.די.בי, גייס אותו נוחי דנקנר, בעל הבית דאז, לתפקיד מנכ"ל כלל ביטוח. אחרי חצי שנה דיווח דנקנר על עוד מינוי: היו"ר יהיה ידידו הטוב, החווס דני נוה. אף שנפל ואיבד את השליטה בחברה, תנאי השכר של נווה וכהן נשמרו באותה רמת פינוקים שסיפק דנקנר למנהלי החברות שהיו בשליטתו בעשור האחרון.

ובאמת הדו"ח השנתי של כלל ביטוח, שפורסם בשבוע שעבר, הראה שלכהן היה כדאי מאוד לדלג מהצד של המגייסים כספי ציבור (אפריקה) למי שמספק את הכספים האלה (חברות הביטוח): עלות השכר שלו בכלל ביטוח הסתכמה ב–2013 בח"י מיליוני שקלים (9.7 מיליון שקל בשכר ומענקים ו–8.4 מיליון שקל באופציות). מזל שהשכר של כהן ב–2013 מוטה כלפי מעלה בגלל הסכם המכירה של כלל ביטוח - והוא לא יקבל 18 מיליון שקל כל שנה. השכר של שר הבריאות לשעבר הסתכם ב–2 מיליון שקל (לחצי שנה של עבודה).

הרומן של נוה ואשתו צילי (שעובדת עדיין בתפקיד בכיר בכלל ביטוח) עם דנקנר ועם אביגדור קפלן, היו"ר הקודם של כלל ביטוח, הוא ארוך בשנים. באחד השיאים שלו סייעו קפלן ודנקנר לגייס עשרות מיליוני דולרים מכספי עמיתי כלל ביטוח לקרן שהקים נוה, אף שלא היה לו ניסיון של ממש בתחום ההשקעות. ואפילו שלא הוכיח ביצועים כלשהם בקרן הראשונה, הזרימו קפלן ודנקנר כספים גם לקרן השנייה של נוה. בשבוע שעבר פורסמו התשואות שסיפק נוה לפנסיונרים: אפס אחוזים בכל שנה. גם מבחינת נוה זו היסטוריה רחוקה. את המיליונים שלו הוא כבר עשה מדמי הניהול שגבתה הקרן בניהולו (2% בשנה).

כיום מנהל קפלן את הדסה הקורסת וליפא מאיר - עורך דין שבמשרדו נוהל המו"מ על התספורת באפריקה - הוא המפרק הזמני של הדסה. ליפא הוא גם עורך הדין המנהל מטעמו של דנקנר את המגעים מול הבנקים על התספורת שיספר אותם הטייקון פושט הרגל.

איזי כהןצילום: עופר וקנין

ופוגל? הוא היה מעורב באחת מחברות הבת של הדסה ועכשיו הוא שוב הבוס של כהן – הפעם בתור יו"ר אי.די.בי מטעם בעלי השליטה החדשים שלה. כולם ממשיכים לחגוג על כספי הציבור אף שכלל ביטוח עברה לפיקוח של משה טרי כנאמן מטעם משרד האוצר.

כגוף המשקיע כספי ציבור, אמורה כלל ביטוח לאשר באסיפות הכלליות מדיניות שכר בכירים בחברות בורסאיות. איזה צידוק מוסרי ימצא אדם כמו כהן אם ירצה להתנגד לשכר מטורף של מיליונים אצל אחרים אם חבילת השכר שלו גבוהה כל כך? כיצד האוצר ורשות ני"ע מאפשרים זאת? איך יכול להיות שמכל הבלה־בלה של הגבלת שכר בכירים ומכל תיקוני חקיקה והוועדות, מה שיוצא זו הפקרות כזאת?

25 שנה אחרי פוגל מונה אודי ניסן לתפקיד הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אבל נראה שלא הרבה השתנה. ניסן היה חבר בוועדת ששינסקי (הראשונה), שקבעה את תמלוגי הגז, ובוועדת הריכוזיות. ב–2010 הופיע ניסן במפגש בנושא תקציב המדינה במכון ון ליר ואמר: "שכר חלק מהבכירים הוא חזירות. מדובר בשכר לא סביר. הוא נובע מאי קבלת החלטת נכונות, אני מקווה שלא נגיע לצעדים החקיקתיים. צריך להכניס לנושא שכר המנהלים יותר היגיון, ביקורת ושקיפות. התערבות ישירה יותר, למשל על ידי מדרגות מס חדשות, היא בעייתית, ואנחנו דנים בנושא".

אלא שלפני קצת יותר משנה, לאחר שעבר תקופת צינון כחוק, מינה אותו יצחק תשובה לתפקיד יו"ר דלק ישראל. ומה היתה עלות השכר של ניסן ב–2013? 3.2 מיליון שקל על 80% משרה. כבר שנים מדברים בישראל על הגבלות על שכר בכירים ועל הפחתת דמי ניהול בפנסיה. את כהן, נוה, ניסן ופוגל כל זה כנראה די מצחיק.

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד