אלי רוזנברג מוכר לאלייד של סוארי נתח מתמלוגי העל באבנר ב-40-30 מיליון דולר

רוזנברג זכאי לתמלוג על של כ-2.6% מהכנסותיה של אבנר, כחלק מהסכם הבעלות שנחתם בשנת 1991 עם גדעון תדמור וד"ר דוד כהן ■ רוזנברג צפוי לקבל ליותר מ-100 מיליון דולר מתמלוגי העל של מאגרי תמר ולווייתן

ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן
ערן אזרן

לא מעט גיאולוגים נהפכו בשנים האחרונים ל"כוכבים", וחלקם גם למיליונרים, בעקבות גילויי מרבצי הגז הגדולים מול חופי ישראל. יוסי לנגוצקי למשל, אבי מאגר תמר, נהפך בשבוע שעבר למיליונר לאחר שבית המשפט פסק לטובתו סכום של 50 מיליון שקל. אל לנגוצקי מתווסף מיליונר נוסף ופחות מוכר - ד"ר אלי רוזנברג - שייסד את שותפות חיפושי הגז אבנר עוד לפני שני עשורים.

רוזנברג, שכבר קיבל בשנים האחרונים כמה מיליוני דולרים בשל זכויותיו במאגר "ים תטיס", החליט היום (א'), בגיל 85, "להיפגש עם הכסף" וקיבע לעצמו אקזיט של כמה עשרות מיליוני דולרים. רוזנברג מכר לאלייד הפרטית של רו"ח יצחק סוארי, שליש מתמלוגי העל להם הוא זכאי באבנר (כ-2.625% מהכנסותיה), בתמורה מוערכת של כ-40-30 מיליון דולר.

הגיאולוג אלי רוזנברגצילום: נועה רוזנברג

בנוסף לאבנר, רוזנברג, מוותיקי ענף החיפושים בישראל, ייסד גם את שותפויות חיפושי הגז ישראמקו ויואל. את אבנר (הקרויה על שמו – ראשי תיבות של אליהו בן נחום רוזנברג), ייסד בשיתוף עם גדעון תדמור (המנכ"ל הנוכחי) וד"ר דוד כהן. בשנת 2000, עם ההשתלטות של קבוצת דלק על אבנר, נהפך רוזנברג -שקיבל את תואר הדוקטור שלו מאוניברסיטת ציריך בשווייץ - לגיאולוג בקבוצה.

אבנר,שנסחרת בבורסה לפי שווי של 10.87 מיליארד שקל, שותפה בתגליות הגז הגדולות מול חופי ישראל. בנוסף ל"ים תטיס", אבנר מחזיקה ב-22.67% מזכויות במאגר הגז הענק "לווייתן" המכיל כ-20 TCF גז טבעי, וב-15.625% מהזכויות במאגר "תמר", המכיל כ-11 TCF של גז. בנוסף, אבנר שותפה בתגלית הקטנה "תנין" ובבלוק 12 בקפריסין.

רוזנברג זכאי לנתח קבוע מהכנסותיה של אבנר ("תמלוגי על") מתוקף הסכם שנחתם בינו לבין תדמור וכהן עוד בשנת 1991. בהסכם נקבע כי אבנר תשלם לכל השותפים (רוזנברג, תדמור וכהן) כ-6% מהכנסותיה, כך שרוזנברג יקבל כ-3% ותדמור וכהן (באמצעות החברה כהן פיתוח) יקבלו שיעור דומה. בשנת 2000, עם ההשתלטות של קבוצת דלק על אבנר, תמלוגי העל חולקו מחדש, כך שחלקו של רוזנברג פחת מעט לשיעור של כ-2.6%.

במהלך השנים נהנה רוזנברג מתמלוגי העל בגין ההכנסות ממאגר ים תטיס הקטן (כ-1.2 TCF), שסיפק את צרכי הגז של המשק עד ל-2012. תנאי החוזה אפשרו לרוזנברג לקבל סכום מצטבר של כ-4 מיליון דולר, נגזרת לחלקו בתמלוגי העל. התמלוגים הצטרפו לסכום דומה שאותו שילמה דלק בשנת 2000 עבור חלקו של רוזנברג בשותף הכללי באבנר (חברת הניהול).

ואולם, מדובר בכסף קטן לעומת המיליונים שצפוי רוזנברג לקבל בשנים הבאות בשל מכירת הגז מהמאגרים הגדולים תמר (שכבר מספק גז לשוק המקומי) ולווייתן (שיחל ביצוא בשנים הבאות). שני המאגרים עתידים להכניס לכיסו עוד עשרות מיליוני דולרים, ולהפוך אותו לאחד הפנסיונרים העשירים ביותר בישראל.

לפי הערכות, רוזנברג צפוי לקבל סכום של 2-1 מיליון דולר בשונה בשל תמלוגי העל בתמר (טרם מכירת חלקו); החל מ-2018, אז יחל היצוא מלווייתן, יקבל סכום מוערך של 2-4 מיליון דולר לפחות. לאורך השנים הסכום הסופי צפוי להצטבר עד ליותר מ-100 מיליון דולר. את תגובתו של רוזנברג לא ניתן היה להשיג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן