בנק ישראל הורה לבנקים להיערך להסגרת מידע על לקוחות אמריקאים

הוראות ה-FATCA מחייבות למסור לרשויות האמריקאיות מידע אודות לקוחות שהם אזרחי ארה"ב כדי לגבות מסים מאותם אזרחים ■ בתמורה, ארה"ב תתחייב להסגיר מידע בפני הרשויות הישראליות אודות תושבים ישראלים המחזיקים בחשבונות בנק בבנקים אמריקאים

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

בנק ישראל הורה היום (א') לבנקים להתחיל להיערך להוראות ה-FATCA האמריקאיות. מדובר בהוראות המחייבות בנקים בעולם למסור לרשויות האמריקאיות מידע אודות לקוחות שהם אזרחי ארה"ב. מטרת הסגרת המידע היא לסייע לאמריקאים לגבות מסים מאזרחים אלו המחזיקים בחשבונות בנק מחוץ לארה"ב.

הוראות ה-FATCA חוקקו בארה"ב עוד ב-2010, אולם עד כה הן לא חלו על הבנקים הישראלים שכפופים להנחיות ממשלת ישראל והנחיות המפקח על הבנקים, בהם הוראות בעניין הסודיות הבנקאית. אף כי היה צפוי שהמפקח יורה לבנקים על שיתוף פעולה עם דרישות האמריקאים, היום, למעשה בפעם הראשונה, המפקח הורה לבנקים באופן רשמי להתחיל להיערך לשיתוף פעולה ומסירת מידע אודות הלקוחות.

ככל הידוע, הדבר נעשה במסגרת מגעים מתקדמים שמקיים ממשלת ישראל עם הגורמים המקבילים בארה"ב, במסגרתם ישראל תתחייב בפני האמריקאים להסגיר מידע אודות לקוחות אמריקאים בבנקים הישראלים, ובתמורה ארה"ב תתחייב להסגיר מידע בפני הרשויות הישראליות אודות תושבים ישראלים המחזיקים בחשבונות בנק בבנקים אמריקאים.

יש לציין כי מרבית הבנקים בישראל כבר נערכו בשנתיים האחרונות להוראות הללו, ובמסגרתן יידעו את הלקוחות האמריקאיים על הרגולציה המתגבשת וההשלכות של המהלך. הערכות הן כי אזרחים אמריקאיים שביקשו להתחמק מחשיפת המידע בפני שלטונות ארה"ב הוציאו בשנים האחרונות את כספם מהבנקים הישראלים והשקיעו את הכספים בין היתר בשוק הנדל"ן הישראלי, או לחילופין פתחו בהליך גילוי מרצון בפני האמריקאים.

החשש הוא כי מסירת הדירוג ללקוח ינציח את הדרת האשראי מאוכלוסיות המוגדרות על ידי הבנקים כבעייתיות

בהודעה לעיתונות ציין היום בנק ישראל כי "ביום 18 במארס 2010 נקבעו על ידי ממשלת ארה"ב הוראות ה-FATCA) Foreign Accounts Tax Compliance Act), במסגרת החוק המכונה HIRE Act]1], וזאת כחלק מהמאבק האמריקאי בתופעת ההתחמקות מתשלום מס באמצעות פתיחת חשבונות מחוץ לארה"ב. ביום 17 בינואר 2013 התקין משרד האוצר האמריקאי תקנות ליישום הוראות החוק. מועד התחילה של ההוראות נקבע ליום 1 ביולי 2014. במסגרת ההוראות, מוסדות פיננסיים (כגון בנקים) הפועלים מחוץ לארה"ב נדרשים לדווח לרשויות בארה"ב על חשבונות של לקוחות אמריקאים, ולהטיל סנקציות (כגון ניכוי במקור על תשלומים המגיעים ללקוח) על לקוחות שלא ישתפו פעולה עם המוסד הפיננסי. מוסד פיננסי שלא ישתף פעולה עם הרשויות בארה"ב יהיה נתון בפני עצמו לסנקציות שונות, ובפרט לניכוי במקור בגובה 30% מתשלומים שמקורם בארה"ב".

עוד ציינו בבנק ישראל כי "ממשלת ארה"ב מציעה למדינות המעוניינות בכך לחתום על הסכם בין-ממשלתי ליישום הוראות ה-FATCA, שמאפשר הקלות ממשיות ביישום ההוראות, ובפרט בנושא הטלת סנקציות על לקוחות שאינם משתפים פעולה. הליך החתימה על הסכם כאמור עם ממשלת ישראל טרם הושלם. נוכח ההשלכות האפשריות על המערכת הבנקאית המקומית, בנק ישראל פרסם היום טיוטה המנחה את התאגידים הבנקאיים להיערך ליישום הוראות ה-FATCA, בין אם עד ליום 1 ביולי 2014 ייחתם הסכם בין-ממשלתי כאמור ובין אם לאו. בפרט, הונחו התאגידים הבנקאיים בנושאים הבאים: הליכי ממשל תאגידי (מינוי אחראי, הקמת צוות עבודה, קביעת מדיניות ונהלים, דיווחים להנהלה ולדירקטוריון); בחינת הצורך ברישום ובחתימה על הסכם מול הרשויות בארה"ב, בהתאם ללוחות הזמנים הקבועים בהוראות; ואופן ההתנהלות מול לקוחות, ובפרט האפשרות לסרב להעניק שירותים בנקאיים ללקוח שאינו משתף פעולה עם התאגיד הבנקאי באופן הנדרש ליישום ההוראות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי