"מה זה מיליונר? אני ממשיך לגור באותו בית, באותו רכב, וללכת באותם מכנסיים קצרים"

הגיאולוג יוסי לנגוצקי, יום לאחר שבית המשפט קבע שיקבל כ-50 מיליון שקל מהמיליארדר בני שטיינמץ: "צדק נעשה. אני מקווה שזה סוף הפסוק במסע הייסורים שלי" ■ לנגוצקי, מבכירי הגיאולוגים בישראל, פסימי ביחס לסיכוי הנפט בים התיכון: "יכול להיות שהעיתוי הוא לרעתנו"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

"צדק נעשה. אני מקווה שזה סוף הפסוק למסע הייסורים שגוררים אותי בו כבר כמה שנים", כך הגיב היום (ג') הגיאולוג יוסי לנגוצקי להחלטת בית המשפט לפיה חברת סקורפיו של בני שטיינמץ תשלם לו פיצוי של כ-50 מיליון שקל. בכך דחה בית המשפט את בקשתו של שטיינמץ לבטל פסק בוררות מלפני שלוש שנים, שבו חויב לפצות את לנגוצקי על איבוד זכויותיו בתגליות הטבעי הגז תמר ודלית.

לנגוצקי תבע את שטיינמץ ב-2010, לאחר שאיבד את זכויותיו בתגליות בשל החלטתו של שטיינמץ לפרוש מקידוח תמר ברגע האחרון, מבלי שלנגוצקי הספיק למצוא משקיע חלופי. בדצמבר 2011 קבע השופט בדימוס בעז אוקון כי שטיינמץ – מיליארדר שעשה את הונו בעסקי היהלומים - הפר את הסכם השותפות שלו עם לנגוצקי, ולכן חייב לפצותו, בהתאם לחלקו של לנגוצקי במאגר "תמר".

"מה זה מיליונר? אני ממשיך לגור באותו בית, באותו רכב, וללכת באותם מכנסיים קצרים ואותם סנדלים. זה הכול", אומר לנגוצקי בשיחה עם TheMarker. "אני אנסה לעזור בכספים לאחרים. הלקח שלי מהפרשה כתוב על חלוק נחל שהנכד שלי הביא לי: להיות דבק במטרה ולא להתכופף בפני מי שעומד בדרכך. אם רוצים משהו, מאמינים בו ולא יראים – אז מגיעים אל היעד".

לנגוצקי, אלוף משנה במילואים שזכה בעיטור המופת וקיבל פעמיים את פרס ביטחון ישראל, הוא מבכירי הגיאולוגים בישראל. את הדוקטורט שלו קיבל מהאוניברסיטה העברית בירושלים והחל לעבוד בתחום בשנת 1965, במכון הגיאולוגי של מדינת ישראל. הרבה לפני תגליות הגז הגדולות, לנגוצקי טען שקיים סיכוי למלכודות גז בים התיכון העמוק.

לנגוצקי תיאר את הדרך הארוכה עד לקידוח תמר ב-2008. "כבר במאי 1999 הבאתי את בריטיש גז לארץ. קיבלנו היתרי חיפוש לרוב שטחה של מדינת ישראל בים. בריטיש ביצעה סקרים ועבודות שאף אחד לא ביצע עד אז בהיקף וברוחב. למעשה, כבר ב-2002 'תמר' היה מוכן לקדיחה - אבל הוא נקדח רק שבע שנים לאחר מכן". לימים התברר כי תמר הוא אחד ממבני הגז הגדולים מול חופי ישראל (בהיקף של 11 TCF גז טבעי). מאוחר יותר התגלה גם לווייתן – התגלית הגדולה בעולם בעשור האחרון (20 TCF).

יוסי לנגוצקיצילום: דן קינן

"תמר היה קרוב במילימטר שלא להיקדח", ממשיך לנגוצקי, "ב-2005 פניתי לגדעון תדמור (מדלק אנרגיה – ע"א) וקבענו פגישה. אמרתי לו שהמאגר מול אשקלון (ים תטיס – ע"א) קרוב לסיום. 'אני מציע לך את גיזת הזהב. אם לא תבוא - בתוך חמש שנים תהיו מחוסלים'. קבוצת דלק נענתה להצעה שלי, בעוד שנובל אנרג'י (חברת חיפושי גז אמריקאית – ע"א) בחרה שלא להיכנס להשקעה – אלא רק שנה מאוחר. הם קיבלו פרוספקט על מגש של זהב – בחינם".

מה היו הטענות שלך כלפי בני שטיינמץ?

"לי ולשטיינמץ הייתה שותפות - תמר חיפושי נפט - שהחזיקה כ-5% מהזכויות בתמר. ב-2008 השותפות בתמר 'קראו לכסף'. 95% מבעלי הזכויות העמידו את חלקם, ואילו שטיינמץ החליט לפתוח את ההסכם איתי. בשורה התחתונה, ביקשתי ממנו שיודיע לי מראש אם הוא לא מתכוון להעמיד את חלקו, כדי שאמצא משקיע אחר. ברגע האחרון הוא החליט שהוא יוצא מהפרויקט. אני לא יכולתי להעמיד את התשלום – ולכן איבדתי את הזכויות".

כיצד אתה מעריך את הסיכוי לתגליות נוספות של גז או של נפט בים התיכון העמוק?

"הסיכוי למצוא מאגרי גז בסדר גודל של תמר ולוויתן הוא די נמוך. יש סיכוי למצוא כ-9 TCF גז, שיכול להיות מפוזר בין כמה מאגרים. הסיכוי הוא יותר נמוך מאשר גבוה. לגביע הנפט התמונה יותר מורכבת. יש נפט בים התיכון באיכות גבוהה מאוד. החידה היא האם מלכודות הנפט נוצרו מאוחר יותר מהצטברות הנפט. יכול להיות שהעיתוי בעניין הוא לרעתנו. אני מקווה שהקידוח העמוק שנובל אנרג'י מתכננת בלווייתן ייתן תשובה לכך".

מאגר תמרצילום: אלבטרוס – צילומי

איך תיזכר התרומה שלך לענף חיפושי הגז והנפט בישראל?

"סחבק גרם לכך שמדינת ישראל תקבל 80 מיליארד דולר בשנים הבאות. חבל רק שנובל אנרג'י נמנעת מלציין את העובדה שמדובר במיזם שלי, ושאני צירפתי אותם אליו. זה ביצוע כחול לבן".

"תוצאת לא צודקת"

עוה"ד גד טיכו ואורית אלמוזלינו-רייז, באי כוח סקורפיו: "התביעה הוגשה במקור גם כנגד מר שטיינמץ באופן אישי, אך הבורר קבע כי יש להוציאו מההליך. מדובר בסכסוך עסקי בין סקורפיו ללנגוצקי כאשר נקבע מפורשות בפסק הבוררות, שסקורפיו לא הפרה את החובה להעמיד מימון ואכן העמידה מימון של כ-7 מיליון דולר לצורך מיזם הגז.

"עקב המשבר הכספי אליו נקלעה סקורפיו בשנת 2008, לא יכלה עוד להמשיך ולממן את מיזם הגז, וכתוצאה מהיציאה מההשקעה, לא רק שלא זכתה בחלק מההכנסות הענק מהכנסות תמר אלא שהשקעתה ירדה לטימיון. תוצאת הפסק אינה צודקת כאשר בסופו של יום, סקורפיו עוד חוייבה לשלם כ-48 מיליון שקל נוספים ללנגוצקי, מעבר להפסדיה שלה.

בני שטיינמץצילום: תומר אפלבאום

"לנגוצקי עצמו טען שבזמן אמת פנה לכ-50 גופים ואף אחד לא רצה להיכנס בנעלי סקורפיו למיזם בתקופה זו, כמו גם השותפים למיזם עצמו, כך שטענות לנגגוצקי אינן תואמות את העובדות כפי שאירעו. טענת סקורפיו הינה כי ההסכם בין הצדדים אינו מזכה את לנגוצקי בנסיבות בהן יש למצוא מממן אחר בפיצויים של אבדן רווחים וכי נפסקו לו פיצויים שכאלה בניגוד להסכם ומבלי שנדונה והוכרעה טענה זו. סקורפיו לומדת את הפסק ושוקלת לערער עליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד