ועידת הפיננסים |

דורית סלינגר: "מופעלים עלי לחצים של הון-שלטון"

המפקחת על שוק ההון: "הריכוזיות בתחום הפנסיה - מטרידה" ■ על שכר מנכ"לי חברות הביטוח: "הייתי מצפה לראות אותם כמובילים מבחינה ציבורית וזה לא המצב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"כרגולטורית זו פעם ראשונה שבה מופעלים עליי לחצים של הון שלטון. בעבר, בתפקידי הקודם היו לחצים אבל רק של הון", כך אמרה היום דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח במשרד האוצר בראיון אחד על אחד בכנס הפיננסים של TheMarker.

המהלך שהביא את מסכת הלחצים על סלינגר הוא ההנחיה של האגף על הפיקוח, לאפשר לגופים המוסדיים לגבות מהעמיתים רק 0.15% על ניהול השקעות שמופנות למנהלי השקעות חיצוניים ובכלל זה קרנות גידור, קרנות השקעה, קרנות נדל"ן וכדומה.

בואי נתחיל בסיפור של דמי ניהול למנהלים חיצוניים שאתם רוצים להגביל ל-0.15% מופעלים עלייך לחצים לבטל את המגבלה?

"כן. כרגולטורית זו פעם ראשונה שבה מופעלים עלי לחצים של הון שלטון. בעבר בתפקידי הקודם (כמנכ"לית חברת הדרוג מעלות א"ש) היו לחצים אבל הם היו רק של הון. לאחר הרפורמה של הפחתת דמי הניהול, גילינו כי יש עוד סעיף של דמי ניהול שהעמית משלם לניהול חיצוני. למעשה יש פה כפל דמי ניהול: למנהל הקופה ולניהול חיצוני. אומנם מדובר בניהול מתמחה כמו השקעות בחו"ל או קרנות השקעה, אך חשבנו לנכון שיש מקום לתת הגבלה על כל ההוצאות של העמית. החלטנו להגביל את היקף ההוצאות ל-0.15%. היום אין תקרה לסך כל ההוצאות של העמית".

סלינגר מסבירה כי סך ההוצאות הנוספות לעמית הן כיום כ-800 מיליון שקל בשנה - כ-0.12% מדמי הניהול הם דמי ניהול כפולים.

דורית סלינגר

זה מאד קרוב למגבלה שלך, אולי יש מקום להגדיל את המגבלה?

"מגבלה צריכה להיות וההוצאות הללו גדלות כל שנה. הנכסים גדלים בקצב של 10% בשנה וזה נותן להם הרבה חופש פעולה. מגבלה זה בדיוק כמו תקציב. הם רק צריכים להחליט איך לחלק אותו".

מי מאיים ואיך?

"ההתנגדויות מגיעות מאותם מנהלים שיש להם סיבה להתנגד. כחודשיים אני נפגשת עם כל תעשיית המגייסים, שומעים את כולם. גם נציגים מחו"ל ומנהלי ההשקעות של הגופים המוסדיים"

אין חשש שמנהלי ההשקעות לא ישקיעו במה שטוב לעמית כי זה עולה להם כסף אם הם עוברים את המגבלה?

"אני לא חושבת. מנהלי ההשקעות המוסדיים, לתפיסתי, פועלים לטובת העמית והם ימשיכו להשקיע במכשירים האלה רק תחת מגבלת תקציב".

אם מנהלי ההשקעות לא ישקיעו באותם גופים חיצוניים זה לא מעיד על מנהלי השקעות בינוניים?

"תפקידם של מנהלי ההשקעות לנהל את הכסף בנאמנות. התוספת באה להרחיב את אופק הניהול שלהם. אני מאמינה שעם מנהלי המוסדיים לא יהיו שינויים באופן הניהול. הם פשוט יצטרכו לפעול תחת מגבלות תקציב".

בנק ישראל אמר שיש תופעת עדר בניהול השקעות של המוסדיים - כלומר כולם נגררים. יש לנו בעיה עם ניהול השקעות בינוני?

"לא אין בעיה של ניהול בינוני. זרימת הכספים למוסדיים וההשקעה בארץ יוצרת מצב שבו אין להם יותר מדי אפשרויות השקעה. אני רוצה לראות שיפור שכל גוף יקבע לעצמו בנצ'מרק משווה את עצמו ולא אחד אל מול השני. קשה לראות שונות בשוק הישראלי, שכן הוא שוק קטן. את השונות נצטרך לראות בניהול בחו"ל".

יש בעיה של ריכוזיות בתחום הביטוח?

"יש ריכוזיות בתחום הפנסיה שמנוהל בידי חמישה גופים. הריכוזיות הזו מטרידה בכמה היבטים. היא לא מאפשרת לעמית לבחור בין אפיקים שונים ודמי ניהול. המוסדיים הופכים להיות שחקן מרכזי במתן אשראי ולכן הריכוזיות הזו היא למעשה גם ריכוזיות באשראי שמשפיע על כל המשק. אנחנו פועלים כדי שיכנסו עוד שחקנים".

"אנחנו פועלים גם באותם מקומות בהם יש ניגודי עניינים בסוכנויות ההסדר. רוב סוכנויות ההסדר נרכשו על ידי חברות הביטוח. בפועל כ-85% ממכירות הפוליסות של סוכנות ההסדר הם פוליסות של אותה חברת ביטוח ששולטת בה. אנחנו רוצים לבנות מגרש משחקים כך שלא יהיה ספק איפה נמצאת הנאמנות של המפיץ (ללקוח) ושהכל יהיה גלוי וברור".

אתם בוחנים את ענף הפנסיה, מה אתם עושים כדי שיהיה לנו יותר פנסיה?

"אנחנו לא בבעיית פנסיה, אבל חייבים להיערך אליה. יש שתי בעיות: הריבית נמוכה ועליית בתוחלת החיים. אנחנו פועלים להעלאת מקורות החיסכון. למשל כאשר עוברים מקום עבודה הרבה מאד אנשים מושכים את פיצויי הפרישה שלהם. משיכות אלו פוגעות ב 40% בחיסכון הפנסיוני ולזה ההשלכה מאד דרמטית. ככול שחוסכים יותר ולא מושכים פיצויים מצליחים לחסוך יותר. מקור נוסף הוא התשואה שמשיגים הכספים לטווח ארוך ולבסוף עמלות שחותכות לנו בחיסכון.

"אנחנו צריכים לשלם עבור ניהול הכסף אבל צריך למצוא את שווי המשקל הנכון. הכי חשוב זה להתחיל לחסוך מוקדם. ולא רק להאריך את גיל הפרישה. נושא נוסף שאנחנו שוקלים זה לשנות את אופן תשלום הפיצויים".

מה את חושבת על שכר הבכירים בחברות הביטוח?

משקיעים מוסדיים ומנהלי חיסכון פנסיוני מייצגים את צד המיעוט והאחריות החברתית שלהם מאד גדולה. גם בבנקים וגם בגופים המוסדיים, המדינה נתנה להם רישיון לתת הלוואה ולנהל כסף ולגזור עמלת תיווך ועמלת ניהול. ולכן, מדיניות השכר שלהם צריכה לשקף את זה - כרגע היא לא משקפת תפיסה זו. הייתי מצפה לראות אותם כמובילים מבחינה ציבורית וזה לא המצב".

אם השכר לא ישתנה מה תעשי?

"ב-2009 הוצאנו הוראות ותקנות בנושא השכר כולל שיקלול סיכונים שלוקח הגוף. השוק לא הפנים את זה. לא ראינו חשיבה ארוכת טווח בשכר או בניהול סיכונים. לכן הוצאנו את טיוטת המדיניות השכר האחרונה ואני מצפה שהם יעמדו בכללים באופן חד וברור. אם זה לא יקרה יש דרכים אחרות להשיג את אותה תוצאה".

זה טוב למשק שכלל ביטוח עשויה להירכש על ידי הסינים?

"פירסמנו כללים מאד ברורים לקבלת היתר שליטה. אם יעמוד - יקבל, אם לא - לא יקבל. אין מניעה שגוף סיני ירכוש את כלל ביטוח".

גלאון: קיים חשש שעל כול הרגולטורים מופעלים לחצי הון שלטון

"אני משבחת את הממונה על שוק ההון על האומץ שלה להודות כי מופעלים עליה לחצים של הון שלטון. המצב אותו היא תיארה מעורר חשש שגם שאר הרגולטרים ששותקים נתונים לאותם הלחצים, ואולי אף מושפעים מהם, ושהרגולציה שאמורה להגן על אזרחי ישראל בעצם מגינה אך ורק על בעלי ההון" - כך אמרה היום ח"כ זהבה גלאון, בתגובה לדברי דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, בכנס של TheMarker היום.

גלאון הוסיפה כי "העובדה שמספר טייקונים ופוליטיקאים, שהם עושי דברם, מרשים לעצמם להלך אימים על רגולטורים יוצרת חשש ממשי שהאינטרס הציבורי בסכנה. רגולטור, כמו הממונה על שוק ההון, משפיע על חסכונותיהם של כל אזרחי ישראל וכל פגיעה בעצמאותה עלולה לפגוע בכולנו לשנים רבות".
לדברי גלאון ״המגמה של איומים והפחדות כנגד פקידי ציבור רק הולכת ומתעצמת והיא מקעקעת את אמון הציבור. על ראש הממשלה ושר האוצר להתייחס לאיומים אלו ולהגן על הרגולטורים ועצמאותם״. גלאון הדגישה כי, ״זה אבסורד שראש הממשלה בחר רק לפני מספר ימים להתכחש לחשיבות הרגולציה ולצאת נגד הרגולטורים שהוא עצמו מינה, כאשר גם היום אנו עדים מעל לכל ספק, עד כמה פעילותם ועצמאותם חשובה ועד כמה הטייקונים ושלוחיהם מהלכים עליהם אימים״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים