שלושה חודשים לאחר הסדר החוב בבזן:
 המנכ"ל אריק יערי עוזב

יערי מונה לתפקידו ביולי האחרון במקומו של פנחס בוכריס, שסבל מחיכוכים עם היו"ר דיוויד פדרמן. הרקע לעזיבתו: סיבות אישיות ■ החברה הפסידה 110 מיליון דולר בינואר־ספטמבר 2013 ■ יערי הוא הבכיר השני שפורש מבזן בתוך שנה, לאחר שהיו"ר לשעבר עקיבא מוזס פרש מסיבות בריאותיות ■ בזן: "יערי ממשיך בתפקידו"

אריק יערי, מנכ"ל חברת בתי זיקוק (בזן) מקבוצת החברה לישראל, ביקש מדיוויד פדרמן, יו"ר החברה, לסיים את תפקידו. הפרישה נומקה בסיבות אישיות. יערי מונה לתפקידו ביולי 2013 במקומו של פנחס בוכריס לאחר חיכוכים בינו לבין פדרמן, מבעלי השליטה בחברת מפעלים פטרוכימיים, שמחזיקה ב–30% ממניותיה של בתי זיקוק.

יערי זכה בבתי זיקוק לשכר של 160 אלף שקל לחודש, רכב מקבוצה 7 ונהג. על פי חוזה העסקתו יערי זכאי לפיצוי של עד 24 משכורות חודשיות בניכוי המשכורות שכבר שולמו לו אם החברה תחליט לפטר אותו לפני שחלפו שנתיים מתחילת כהונתו. בנוסף, יערי זכאי לפיצויים של 200% וכן הוקצו לו 15.4 מיליון אופציות למניות במחיר מימוש של 1.97 שקלים למניה ומענק שנתי בהתאם לתוצאותיה של החברה.

יערי מסיים את תפקידו שלושה חודשים לאחר שהחברה הגיעה להסכמות עם הבנקים, שהסירו את הסכנה להצמדת הערת עסק חי לחברה, שמשמעותה ספקות בדבר המשך קיומה. ההסכמות איפשרו לבזן לפרוע תשלומי קרן וריבית בסכום של 163 מיליון דולר עד לסוף דצמבר 2013. ההסכמות כללו התחייבות שמומשה לגייס מבעלי המניות 150 מיליון דולר בהנפקת זכויות, וכן התחייבה בזן ליישם תוכנית התייעלות שתשפר את תזרים המזומנים של החברה ב–100 מיליון דולר ולהרחיב את עסקת זמינות המלאי שבמסגרתה קיבלה הלוואה מספק בינלאומי של נפט גולמי תמורת שעבוד מלאי של נפט גולמי.

הבנקים שליוו את בזן הסכימו בתמורה לספק לבזן מסגרת אשראי מובטחת של 484 מיליון דולר, לחדש את המסגרות לביצוע עסקות ניכיון חוב לקוחות בסכום של 112 מיליון דולר עד לסוף 2014 ולהרחיב את המסגרות לניכיון בעוד 107 מיליון דולר החל בינואר 2014.

יערי הוא הבכיר השני שפורש מניהולה של בזן לאחר שעקיבא מוזס, לשעבר מנכ"ל חברת כיל מקבוצת החברה לישראל, פרש מתפקיד היו"ר בסוף אוקטובר 2013 בעיצומם של הדיונים עם הבנקים על הסדר חוב. עזיבתו של מוזס נומקה בסיבות אישיות ורפואיות.

בזן סובלת מירידה במרווחי הזיקוק שהם הגורם העיקרי המשפיע על רווחיותה. החברה הפסידה 110 מיליון דולר במחזור של 7.4 מיליארד דולר בינואר־ספטמבר 2013, לעומת הפסד של 126 מיליון דולר במחזור של 7.3 מיליארד דולר בתקופה המקבילה ב–2012. מבזן נמסר בתגובה: "יערי ממשיך בתפקידו".

יערי, שכיהן בתפקידו בבזן פחות משמונה חודשים, שימש קודם לכן סמנכ"ל בכיר לקשרי קהילה בטבע, אבל את מרבית שנותיו בטבע בילה כמנכ"ל חברת TAPI, היצרנית הגדולה בעולם של חומרי גלם פעילים לתרופות.

אריק יעריצילום: סיון פרג'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"