שביט השלים את רכישת ניו פארם ומתכונן למיזוג בין מועדון 365 למשביר

בעלי האג"ח של מועדון 365 הסירו את התנגדותם למיזוג ■ המשביר רכשה כ-32% ממניות הרשת מכונס הנכסים של ישראל תמורת 35 מיליון שקל ■ המניה זינקה בכ-300% בשנה האחרונה

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

רמי שביט, בעל השליטה בקבוצת המשביר לצרכן, חולף מעל שתי משוכות מרכזיות שעמדו בדרך להשלמת התוכנית האסטרטגית החדשה. המשביר דיווחה הבוקר (א') כי השלימה רכישת מניות המיעוט ברשת ניו-פארם (31.67%) מידי כונס הנכסים של חברת ישאל תמורת כ-34.65 מיליון שקל. הרכישה בוצעה לאחר קבלת כל האישורים הרגולטורים הנדרשים. קודם לכן אישרה אסיפת בעלי האג"ח את המיזוג בין המשביר לבין החברה הבת מועדון 365, מהלך לו התנגדו עד כה המחזיקים באג"ח.

רשת ניו פארם, הכוללת 68 סניפים ו-37 נקודות מכירה בסניפי המשביר לצרכן, פועלת בשלושה תחומים: קוסמטיקה (28% מהמכירות) טואלטיקה (35%) ובתי מרקחת (37%). מצבה הפיננסי של החברה בשנים האחרונות רעוע. ב–2012 הרוויחה הרשת רק 1.6 מיליון שקל, ונכון לסוף השנה נרשם לה גירעון בהון החוזר של כ-78 מיליון שקל. רכישת מניות ניו פארם מתאפשרת כעת הודות להלוואה שייתן למשביר בנק מרכנתיל דיסקונט - הנושה המובטח של המניות.

רכישת המניות נעשית במטרה למזג בין ניו פארם לבין רשת בתי הכל בו. המיזוג יכלול איחוד של הנהלות הרשתות, הצפוי לחסוך הוצאות הנהלה של כ-20 מיליון שקל בשנה. המיזוג גוזר לניו פארם שווי של כ-100 מיליון שקל, נמוך מהשווי שבו רכש שביט את החברה ב-2007 (170 מיליון שקל), ונמוך מהערכת השווי שביצעה חברת לאור ייעוץ והשקעות ב-2012 (261 מיליון שקל). לשם השוואה, שוויה של המתחרה, סופר פארם, הוא כ-1.5 מיליארד שקל.

לאחר שמנייתה נסקה ב-291% ב-12 החודשים האחרונים, קבוצת המשביר נסחרת כעת לפי שווי של 508 מיליון שקל. הנסיקה במניה נבעה בעיקר מתוכנית אסטרטגית חדשה, הכוללת התמקדות בהשבחת העסקים הקיימים של המשביר על חשבון התרחבות עסקית. כחלק מאסטרטגיה זו פועל שביט להכנסת שותפים אסטרטגיים לחברות הקיימות, בהם NashOne, ומיזוג של המשביר עם החברה הבת – מועדון 365.

רמי שביט

עד כה, בעלי האג"ח של מועדון 365 התנגדו למיזוג. את ההתנגדות הובילה קרן הגידור נוקד קפיטל של רועי ורמוס ושלומי ברכבה. אולם, לפני כשבועיים דיווחה המשביר כי ברוב של 89%, החליטו בעלי האג"ח שלא להתנגד למיזוג, ולא לנקוט בפעולות משפטיות בעניין. זאת לאחר שהושגו הבנות חדשות ביחס לביטחונות שיועמדו לטובת מחזיקי האג"ח.

בין היתר, הביטחונות כללו שעבוד קבוע על מלוא אחזקותיה של קבוצת המשביר במניות קשרי תעופה, הנסחרות בבורסה לפי שווי שוק של 31.5 מיליון שקל, התניות פיננסיות שונות בנוגע למניות קשרי תעופה ושעבוד על דמי החבר שמשלמים חברי מועדון 365. כמו כן הוחלט שאם מניות קשרי תעופה יימכרו - תופקד התמורה בחשבון עבור בעלי האג"ח.

מועדון 365 חייבת למחזיקי האג"ח כ-40 מיליון שקל (סדרה ב'), לאחר שכבר פרעה לפני כשמונה חודשים 20 מיליון שקל. המיזוג צפוי לחזק את האמון הפיננסי במשביר לצרכן, שחייבת למחזיקי האג"ח כ–110 מיליון שקל. ערב ההכרזה על הצעד, נסחרו האג"ח של המשביר בתשואות גבוהות של 23% שלימדו על חשש המשקיעים מכך שהחברה תתקשה בפירעון החוב. ואולם כעת האג"ח נסחרות בתשואה לפדיון של 6.25% - ירידה חדה בפרק זמן של כשלושה חודשים בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות