עסקת יצוא ראשונה ל"תמר": גז ל"כיל הירדנית" ב-500 מיליון ד'

סגן נשיא נובל אנרג'י, מזרח ים תיכון: "העסקה תסלול את הדרך לפרויקטים נוספים של יצוא, שיאפשרו את חיזוק שיתוף הפעולה האזורי" ■ מחיר הגז בחוזה, שנחתם בתיווך משרד החוץ האמריקאי, גבוה בכ-15% ביחס לחוזה דומה של תמר עם דור גז הישראלית

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

עסקת יצוא ראשונה למאגר "תמר": קבוצת דלק, נובל אנרג'י, ישראמקו ודור גז חתמו על חוזה למכירת גז טבעי לחברת הדשנים פוטאש (Arab Potash) – מקבילתה הירדנית של כיל - ולחברת ברומין הירדנית. שתי החברות, שמתקניהן ממוקמים בים המלח, ירכשו גז בהיקף של כ-BCF 66 (מיליארד רגל מעוקבת) בשנה ל-15 שנים תמורת כ-500 מיליון דולר, לפחות. בסך הכול יספקו השותפות בתמר כ-1.8 BCM של גז טבעי.

תמר הוא אחד ממאגרי הגז הגדולים שהתגלו מול חופי ישראל. המאגר מכיל כ-11 TCF (כ-300 BCM) גז טבעי, כולל מאגר תמר SW הסמוך, והוא מספק מאז מארס 2013 גז לתעשייה הישראלית. בנוסף המאגר מכיל 13 מיליון חביות קונסדנסט, חומר גלם לייצור נפט מסוג ברנט. השותפות בתמר הן קבוצת דלק (31.25%), נובל אנרגי' (36%), ישראמקו (28.75%) ודור חיפושי גז (4%).

"העסקה היא אירוע מרגש עבור נובל אנרג'י", אמר לוסון פרימן, סגן נשיא נובל אנרג'י, מזרח ים תיכון. "העסקה תסלול את הדרך לפרויקטים נוספים של יצוא, שיאפשרו את חיזוק שיתוף הפעולה האזורי, יגדילו ויבטיחו אספקה שוטפת של גז טבעי לשוק המקומי, באמצעות פיתוחם של מאגרים נוספים ותשתיות תומכות". הוסיף.

החוזה בין תמר לחברות הירדניות, שכפוך לעמידה בתנאים מתלים ולקבלת אישורים רגולטורים, נחתם בתיווכו של משרד החוץ האמריקני. מחיר המינימום שנקבע לגז מבוסס על מחיר "רצפה" של 6.50 דולרים לאלף רגל מעוקבת של גז טבעי, בצמוד למחיר נפט גולמי מסוג ברנט. בנוסף נקבע בחוזה כי השותפות יגבו 0.2 דולרים עבור שירותי העברת הגז עד לירדן. מדובר במחיר הגבוה בכ-15% ביחס לחוזה דומה שנחתם עם דור גז בישראל.ועדת צמח התירה יצוא של 50% מכלל עתודות הגז בתמר (140 BCM מתוך כ-280 BCM שבתמר בלבד). בתיקוני החוק שנעשו לאחר מכן, הממשלה קבעה כי מכסת היצוא תיגזר מיתרת הגז שטרם נמכרה בחוזים. היות שהשותפות כבר חתמו על חוזים למכירת גז בכ-180 BCM, יוכל המאגר לייצא 50% מהיתרה – כלומר 50 BCM. לאחר החוזה עם ירדן, יתרת הגז הניתנת ליצוא היא 48.2 BCM.

אסדת קידוח הגז תמרצילום: אלבטרוס

לפני כשבועיים פורסם כי גם אדלטק הפרטית, הנשלטת על ידי אורי אדלסבורג, מעוניינת לרכוש גז ליצוא מ"תמר" ב-10 מיליארד דולר. ואולם, מדובר עדיין בגישושים ראשוניים עם השותפות ב"תמר", שכן אדלטק תיאלץ כנראה להתמודד במכרז מול מתחרות נוספות. אדלטק מעוניינת למכור גז לקפריסין או ליוון, הזקוקות לגז טבעי להפעלת תחנות כוח ותעשייה.

היקף יצוא הגז הסופי מתמר עשוי לגדול בעתיד, וזאת על רקע עתירה לבג"ץ של ישראמקו ואלון גז נגד החלטת הממשלה. שתי החברות, שאינן שותפות בתגליות הגז הנוספות מול חופי ישראל, טוענת לאפליה של תמר ביחס ליתר המאגרים. דלק ונובל אינן שותפות לעתירה מאחר שגידול בהיקף היצוא מתמר יבוא על חשבון מכסת היצוא של לווייתן, שבו הן מחזיקות ב-85% מהזכויות.

את השותפות במאגר תמר ייצגו בעסקה הזו עורכי הדין דן הכהן ואדי אשכנזי ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"