התחנה הבאה של דן: הנפקה פרטית ראשונה ב–200 מיליון שקל

האג"ח, שיונפקו לגופים מוסדיים, קיבלו דירוג Aa3 מחברת מידרוג ■ את הגיוס, שנועד בעיקר למיחזור חוב קיים ולפעילות השוטפת, מובילה לידר הנפקות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

חברת התחבורה הציבורית דן מתכננת להשלים בתקופה הקרובה הנפקת חוב פרטית בהיקף של כ–200 מיליון שקל; זוהי עסקה מסוג Tailor Made שבה תתקשר דן עם גוף מוסדי אחד או שניים שירכשו את החוב.

לצורך הגיוס קיבלה דן דירוג גבוה של Aa3, המקביל לדירוג AA מינוס של S&P מעלות. את הגיוס מובילה לידר הנפקות, הנמצאת תחת ניהולו של רנן כהן־אורגד ובשליטת בית ההשקעות לידר שוקי הון, הנמצא תחת ניהולו של עמית ורדי.

"נתוניה הכספיים של החברה משקפים איתנות פיננסית טובה, לרבות תזרימי מזומנים חזקים ויציבים על פני זמן" - כך נימקו במידרוג את הדירוג הגבוה לדן. לאחר קבלת הדירוג תאיץ דן את המגעים להשלמת העסקה. את הגיוס מטעם דן מוביל סמנכ"ל כספים של החברה אופיר קרני (בעלה של מנכ"לית האוצר יעל אנדורן).

הגיוס נועד בעיקרו למחזר חוב ישן הנושא ריביות של יותר מ–5%. האג"ח החדש של דן יהיו צמודות מדד ובעלות מח"מ (משך חיים ממוצע) של כחמש שנים. בהתחשב במצבה הפיננסי הנוכחי המשופר של דן ובסביבת הריביות הנמוכות השוררות כיום, אם דן היתה מגייסת אג"ח ציבורי, ניתן להעריך שהריבית שהן היו נושאות היתה נעה סביב 1.5%, בעוד בגיוס הנוכחי החברה תצטרך לשאת בפרמיית אי־סחירות כלפי הרוכשים, מכיוון שאלה אג"ח פרטיות. האג"ח שיונפקו יכללו, ככל הנראה, אמות מידה פיננסיות, וייתכן שיינתנו שיעבודים.

צילום: דניאל בר און

לאחרונה ביצעו שתי חברות בתחום התחבורה הציבורית גיוסי חוב פרטיים בהיקף של מאות מיליוני שקלים כל אחת - קווים וקבוצת עפיפי. בעוד שני גיוסים אלה בוצעו במסגרת סינדיקציה שהוביל בנק הפועלים, הגיוס של דן יתבצע מידי הגופים המוסדיים. דן עדיין לא החליטה אם תתקשר בהסכם עם גוף מוסדי אחד או שניים. המועמדים לעסקה זו הם חמשת חברות הביטוח הגדולות ובתי השקעות פסגות ומיטב־דש.

דן בראשות היו"ר מיכה נגר והמנכ"ל שמואל רפאלי, נחשבת לאחת הקבוצות העסקיות הוותיקות בישראל. החברה החלה בפעילותה ב–1909 עם השקת קו השירות הראשון באחוזת בית, ב–1945 הוקמה האגודה השיתופית דן, ומדצמבר 2001 פועלת דן כחברה בע"מ, ובה שולטים, למעשה, כ–1,500 נהגי דן.

דן הרחיבה את פעילותה מעבר לתחבורה ציבורית לתחומי הנדל"ן, הקמעונות (רכשה את מחסני להב) והיסעים נוספים.החברה מייצרת הכנסות שנתיות של כ–2 מיליארד שקל ומייצרת תזרימי מזומנים שנתיים של עשרות מיליוני שקלים. ההון העצמי של החברה (לא כולל רווחים עתידיים שעדיין לא הוכרו בגין הנדל"ן שבו מחזיקה החברה) מוערך ב–800–900 מיליון שקל. בעקבות תהליכי התייעלות מאסיביים שבוצעו בחברה בשנים האחרונות, רמת המינוף של דן ביחס להיקף מאזנה ירדה לכ–15%.

עסקים עם קרדן

לפני שלוש שנים ביצעה דן את אחת העסקות המוצלחות מבחינתה, ופירקה את השותפות עם קבוצת קרדן. האחזקה העיקרית של קרדן ודן, באמצעות אמד הפרטית, היתה בחברת דן רכב (כיום קרדן רכב), זכיינית אוויס.

מיכאל נגר יו"ר דןצילום: יח"צ

במסגרת פירוק השותפות לקחה קרדן, שבשליטת יוסף גרינפלד, אבנר שנור ואיתן רכטר, את יתרת האחזקה של דן בדן רכב, בעוד דן לקחה את עסקי הנדל"ן. החברה מחזיקה כיום בשתי חברות בתחום, אמד ונהור, המחזיקות בתיק נכסים הנאמד בכמה מיליארדי שקלים. בעוד שווייה של קרדן רכב לא השתנה משמעותית מאז פירוק השותפות, האחזקות הנוספות של דן בנדל"ן שקיבלה באזורים יקרים בישראל, עלו מאז במאות מיליוני שקלים ועדיין לא באו לידי ביטוי במאזנה.

היקף הפרויקטים של דן מוערך כיום ב–3.5 מיליארד שקל וכולל כ–1,500 יח"ד ויותר מ–300 אלף מ"ר נדל"ן מסחרי. עם הפרויקטים של דן נמנים פרויקט מגורי העילית "ארלוזורוב 17" בתל אביב, פרויקט המגורים "צמרות דן" בפתח תקוה (300 יח"ד), "דן ביזנס", בניין עסקים בהרצלייה פיתוח, מגדל העסקים החדש בבני ברק (55 קומות), מגדלי מגורים בשכונת רמת החייל (600 יח"ד) ופרויקט למגורים, מסחר ומשרדים על שטח של 75 אלף מ"ר בבת ים.

דן הרחיבה בתחום התחבורה הציבורית את פריסתה הגיאוגרפית והכניסה לשימוש טכנולוגיות מתקדמות חלוציות. דן היא המפעילה של המטרונית שנחנכה השנה - פרויקט הסעת המונים ראשון בישראל של בשיטת ה–BRT הפועל בעיר חיפה ובקריות.

לפני כמה חודשים החלה דן בניסוי ראשון מסוגו בישראל של הפעלת אוטובוס חשמלי, כחלק ממהלך שיוביל להפיכת 25% מציי אוטובוסים של החברה לאוטובוסים חשמליים. עם שותפי החברה נמנים חברת הרכבות הצרפתית SNCF וקרן נוי.

המשקיעים בבורסה לא נוסעים בדן // דניאל שמיל

מנכ"ל דן, שמואל רפאלי

ההשקעה באג"ח של דן עשויה להיות בטוחה - הרי היא מבוססת על תזרים מזומנים קבוע. אך לחברת התחבורה הציבורית הוותיקה כדאי לקוות שהמשקיעים העתידיים ומנהלי הקרנות לא נוסעים באוטובוסים שלה, אחרת הם עשויים שלא לחבב את החברה.

דן היא חברת התחבורה הציבורית השנייה בגודלה בישראל, ומשרתת 640 אלף נוסעים ביום. אך במדדי השירות של משרד התחבורה (דו"חות ריבה) זכתה דן לציונים הגרועים ביותר - עם איחורים רבים, אוטובוסים צפופים ומזוהמים ונהגים שפעמים רבות אינם מנומסים. התדמית השלילית אינה באשמת החברה בלבד: היא משרתת את האזור הצפוף והפקוק בישראל, ברחובות שבהם יש מעט נתיבים לתחבורה ציבורית והאוטובוסים נתקעים בתנועה. בנוסף, לאחרונה לקחה החברה חלק בארגון מחדש של מערכת הקווים בתל אביב, שגרם לשיבושים רבים. אולם לעומת השירות המשתפר של חברות תחבורה ציבורית אחרות, הכולל רשת אלחוטית חינמית באוטובוס, נדמה שדן נשארה מאחור.

אבל בשנים האחרונות נושבות בדן רוחות של שינוי, והחברה מנסה להיות חדשנית. זו החברה הראשונה בישראל שבה אפשר לשלם באמצעות הטלפון, היא עורכת ניסוי באוטובוס חשמלי ומפעילה את המטרונית בחיפה. ובכל זאת, כאשר התשקיף של דן יתפרסם בקרוב, יתגלה שמרבית הכנסות החברה הן בכלל מתחום הנדל"ן.

מגדל ארלוזורוב. נכסים בשווי של מיליארדי שקלים צילום: משה צור אדריכלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב