בנט: "30 אלף חרדים יצטרפו לעבודה תוך 3 שנים; יש להם תמריץ - הם עניים"

שר הכלכלה נפתלי בנט התייחס בוועידת הנשיאים ל"ועדת שקד" לשיוויון בנטל: " אנחנו צריכים את החרדים שיעבדו יותר מאשר שיתגייסו; אני יודע שמדברים על שיוויון בנטל - אבל לעולם לא יהיה שיוויון בצבא"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

"זהו רגע היסטורי. בימים אלה ועדת שקד מכינה תוכנית שתאפשר לגברים חרדים להשתלב בחברה. אנחנו מצפים שתוך שלוש שנים - 30 אלף חרדים יצטרפו למעגל העבודה. לאחר שלוש שנים - 1,500 יוכלו להמשיך ללמוד תורה, בעוד שהשאר יבחרו בין שירות לאומי לצבאי", כך אמר היום (ב') שר הכלכלה, נפתלי בנט (הבית היהודי), בכנס ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב, שנערך בירושלים.

"בעשורים האחרונים נוצר מבנה ייחודי בישראל, שבו חרדים אינם עובדים או משרתים בצבא", המשיך בנט, "אם אתם שואלים אותי, אנחנו צריכים אותם שיעבדו יותר מאשר שיתגייסו. אני יודע שמדברים על שיוויון בנטל - אבל לעולם לא יהיה שיוויון בצבא. המפתח הוא לגרום להם לעבוד - ובתוך דור גם נראה אותם בצבא.

"אנחנו מכריחים את החרדים להישאר בישיבה, למרות שהם לא מתאימים ללמוד תורה. הרבה חרדים רוצים לעבוד, אבל לא מעוניינים להתגייס לצבא. אנחנו מענישים את עצמנו. לפי התוכנית, בשנים הראשונות החרדים יוכלו לבחור בין לימודים, עבודה וצבא. אני מאמין שהרוב יבחרו לעבוד. יש להם תמריץ - העובדה שהם עניים".

נפתלי בנט אתמול, בהכרזה על רפורמת הכשרות של משרד הדתות בירושלים

בנט התייחס למהלכים שיזם משרד הכלכלה לשילובם של נשים ערביות - מגזר נוסף שאחוז ההשתתפות בשוק העבודה נמוך מאוד. "רק 25% מהנשים הערביות עובדות, ואנחנו צריכים אותן. יצרנו 63 מרכזים, 'וואן סטופ שופ', בתוך הכפרים הערביים. אישה שרוצה לצאת לעבוד יכולה להגיע למרכזים, ושם מסייעים לה במציאת משרה מתאימה. אנחנו ממממנים את ההכשרה המקצועית ומעודדים מעסיקים לקלוט נשים ערביות - אנחנו משלמים שליש מהשכר במשך שלוש שנים".

"מגדלור בסערה"

בהמשך דבריו התייחס בנט להקמת מרכז ההיי-טק בבאר שבע, והדגיש שהעיר נהפכת מעיר בינונית ומוזנחת במשך עשורים לבירת הסייבר העולמית. "הקמו פארק תעשייה בצמוד לאוניברסיטת בן גוריון; אנחנו מעבירים לשם את יחידת 8200; ואנחנו מביאים חברות הייטק ומהנדסים. מפקדים, מפתחי היי-טק וסטודנטים יאכלו ארוחת צהרים ביחד - ורק דברים טובים הולכים לקרות שם.

"אי אפשר להכריח מישהו להיות חדשני - אבל אפשר ליצור סביבה שתסייע לחדשנות לצמוח. ישראל עוברת שינויים כלכליים משמעותיים, ולכן אני מאוד אופטימי. אנחנו משקיעים בתשתיות. באר שבע היתה שעתיים נסיעה מתל אביב, והיום היא 50 דקות. אנחנו עושים דה רגולציה בתחום התעופה; אנחנו יוצרים תחרות בנמלים; אנחנו שוברים את מונופול המלט, ואחרי 120 שנים של ציונות - יש לנו גם גז טבעי שזורם - וזה זמן מצוין. הגז יהיה גז חכם. אנחנו נבנה תעשיות היי-טק מסביב לגז. זה לא רק ייצר מזומנים".

בנט הדגיש שיציבותה הפוליטית והכלכלית של מדינת ישראל בולטת על רקע המהפכות וחוסר היציבות במדינות הערביות. "ישראל היא מגדלור בסערה של המזרח התיכון. יש לנו יסודות חזקים: צבא חזק, כלכלה צומחת, אחוז אבטלה נמוך – ושורשים של אלפי שנים אחורה. האור של המגדלור הוא החזון היהודי של המדינה. איך עושים זאת? על ידי דמוקטריה ועל ידי כלכלה חזקה. ישראל עוברת מאומת סטארט-אפ למגדלור שמייצא לעולם בחמישה תחומים: טכנולוגיות מים, מזון וחקלאות, אבטחת מידע (סייבר), מדעי חיים ואנרגיה חלופית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט