מנותק ממעמד הביניים |

השר יעקב פרי יקבל בונוס של 615 אלף ש' מבנק מזרחי עבור 10 חודשים ב-2012

ועדת ההיתרים אישרה לפרי, שר מטעם יש עתיד, לקבל המענק אך הוא מחוייב להעביר הסכום לנאמנות עיוורת ■ שר האוצר ויו"ר מפלגתו של פרי, יאיר לפיד, מתח בשבוע שעבר ביקורת על שכר הבנקאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר המדע הטכנולוגיה והחלל, יעקב פרי, יקבל בונוס של 615 אלף שקל מבנק מזרחי-טפחות בגין כהונתו כיו"ר הבנקים בחודשים ינואר-אוקטובר 2012. כך החליטה באחרונה ועדת התגמול בבנק המזרחי. ההחלטה התקבלה בוועדת התגמול ב-30 בדצמבר 2013 ואושרה היום בדירקטוריון הבנק.

קודם לקבלת הבונוס נדרש אישור של האסיפה הכללית ודירקטוריון בנק המזרחי. עלות העסקתו של פרי ב-2012 הסתכמה ב-2.29 מיליון שקל בגין עשרה חודשי עבודה ב-60% משרה.

דירקטוריון בנק מזרחי טפחות, שהתכנס ב-18 במארס 2013 כדי לדון בדו"חות הכספיים של הבנק, החליט אז שלא להעלות על סדר היום דיון במענק השנתי ליו"ר הבנק לשעבר יעקב פרי. זאת, על אף שבהסכם העסקתו של פרי סוכם כי "דירקטוריון מזרחי טפחות יקיים אחת לשנה דיון בדבר גובה המענק לו יהיה זכאי יו"ר הדירקטוריון בגין תקופה רלוונטית כלשהי". יום קודם לכן, מונה פרי כשר המדע.

כעת, השנה לאחר בחירתו לכנסת, ומינוי כשר בממשלה, ובעקבות האישור של ועדת התגמול של בנק המזרחי פנה פרי ל"ועדת ההיתרים" הפועלת ליד משרד מבקר המדינה בבקשה שתתיר לו לקבל הסכום. "ועדת ההיתרים" התירה לפרי לקבל הסכום, עם זאת, לפי הכללים למניעת ניגודי העניינים שבהם מחוייבים השרים, על פרי להעביר את הסכום לנאמנות עיוורת.

שר האוצר ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שהיה בעבר הפרזנטור של בנק הפועלים יצא באחרונה נגד השכר במערכת הבנקאית ואמר ביום רביעי האחרון כי "השכר במערכת הבנקאית, כפי שאושר אתמול, שערורייתי". לפיד, אמר כי יש לבדוק את תהליך קבלת ההחלטות של המשקיעים המוסדיים שאישרו את תכנית ההטבות הנדיבה בבנק לאומי.

השר יעקב פרי

האסיפה הכללית של בנק לאומי אישרה את שכר הבכירים שינוע בין 130-183 אלף שקלים לחודש, בנוסף למשכורת 13, בונוסים במיליוני שקלים ופיצויי פרישה נדיבים בשיעור 2250%-2005. לפיד אמר בשבוע שעבר כי "תוכנית התגמול לבכירי בנק לאומי היא לא ראויה ולא מוסרית".

לפיד אמר כי אף שהוא סבור שיש לתגמל באופן נאות מנהלים שכירים בכירים במערכת הבנקאית על עבודתם, הרי ששכר עד כמעט עשרה מיליון שקילם לשנה, כפי שאושר אתמול לבכירי בנק לאומי ובנק הפועלים, מופרז ואינו מוצדק לא כלכלית ולא מוסרית.
"אני מניח שאותם מנהלים לא היו נוטשים את עבודתם גם עם שכר נמוך בהרבה מהשכר שאושר להם", אמר לפיד.

"לא יתכן שמערכת הבנקאות תסמן רף שסביבו ומעליו יתיישרו כעת בכירי המוסדיים." המסר שלי, הוא ברור הגזמתם. צריך להפסיק את חגיגות השכר של המנהלים השכירים במערכת הפיננסית כי בסופו של דבר זה בא גם על חשבון ציבור החוסכים והמשקיעים", אמר לפיד.

פרי לוועדת ההיתרים: זכאי לבונוס שנתי

לוועדת ההיתרים הסביר פרי כי על פי הסכם העסקתו של פרי הוא זכאי לבונוס שנתי בגין כל שנת עבודתו בבנק על פי אמות מידה ותחשיב קבועים מראש ובהתאם לנתונים הרלבנטיים בכל אחת מהשנים. פרי, אגב, הוא השר היחיד בממשלה שהסכים למלא הצהרות הון.

השר פרי הודיע לוועדת ההיתרים כי "אין בקבלת המענק משום חשש למשוא פנים בכהונתו כשר, חשש לניגוד עניינים או פגיעה בחובתו לייחד הכהונה ולא לעסוק בעיסוק נוסף". פניית פרי לוועדה נבעה מכך שלפי הכללים "שר לא יקבל שכר או טובת הנאה, זולת שכרו שמשלמת לו המדינה".

פרי משתכר כשר 41,302 שקל ברוטו בחודש. לפי הערכות הוא נהנה מגמלה חודשית שנעה בין 15-20 אלף שקל נטו שקלים בחודש בגין שנות שירותו בשב"כ.

ניסן זאבי, דוברו של השר יעקב פרי, ציין כי "המענק הוא עבור הישגי הבנק, שהניב את התשואה להון הגבוהה ביותר במערכת הבנקאית בישראל בשנת 2012. המענק, בסך של 615 אלף שקל, הינו לפני ניכוי מס המשוער בכמחצית מהסכום (כ-307,500 שקל). עם היוודע לשר יעקב פרי על המענק העתיד להינתן, הועבר הנושא לבחינת מבקר המדינה ולאישור הוועדה המיוחדת במשרדו למתן היתרים, אשר אישרה את קבלת המענק מבעוד מועד".

בלשכת שר האוצר סירבו להגיב על הדברים.

"פרי מצטרף לשורת המגה-עשירים בנט, לפיד ונתניהו"

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה בתגובה כי "יעקב פרי השתכר סכומי עתק במהלך כל הקריירה שלו במגזר הפרטי, ומצטרף לשורת המגה-עשירים בנט, לפיד ונתניהו - שאפילו לא מוכנים לחשוף בפני הציבור את הצהרות ההון שלהם, ובו בזמן מטילים על עניים ועל מעמד הביניים גזרות קשות, תוך ניתוק מוחלט מחווית החיים של האזרח הממוצע בישראל. שר האוצר אמר רק בשבוע שעבר שהשכר בבנק לאומי מוגזם ולא מוסרי; מן הראוי שיפנה כעת לבכיר מפלגתו פרי ויבקש ממנו, למען הנראות, לוותר על הבונוס".

ח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת מרצ בכנסת, אמר כי "ואם בבונוסים עסקינן, ראוי היה ליאיר לפיד לעשות קודם כל בדק בית אצלו, לפני שהוא מבקר את הבונוסאים האחרים. השכר במערכת הבנקאית הוא רק דוגמה שלילית לחמדנות שפורחת בכלכלה הקפיטליסטית חסרת הרחמים והמעצורים אליה שואף לפיד. בעלי המשכורות הגבוהות בבנקים הם גילדת 'האבו-נפחות' של המשק הישראלי. הללו מבקשים לבלוע כל מה שנקרה בדרכם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון