נער אוטיסט הוכר כסיעודי - אך כעבור שנתיים חברת הביטוח חזרה בה

עוד מקרים של אפליית אוטיסטים על ידי חברות הביטוח נחשפו השבוע, לאחר שמכתב שנשלח למפקחת סלינגר מפרט על אוטיסטים שהופלו בקבלת ביטוח סיעודי ■ "התנהלות החברות לוקה בחוסר תום לב", מציינים הכותבים

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

חברות הביטוח ממשיכות לסרב לבטח ילדים אוטיסטים: השבוע הגיע לידי TheMarker מכתב שנשלח למפקחת על הביטוח דורית סלינגר המתאר ארבעה מקרים של ילדים אוטיסטים שהופלו בקבלת ביטוח סיעודי על ידי חברות הביטוח.

המכתב, שהוכן על ידי ד"ר נילי קרקו-איל ועו"ד רותי הוסטובסקי מהמרכז הקליני מזו"ר (המשפט למען זכויות החולה בישראל) ומבית הספר למשפטים במסלול האקדמי המכללה למינהל, בסיוע סטודנטים מהקליניקה לזכויות החולה בבית הספר, מתאר ארבע דוגמאות בהן חברות הביטוח כלל ודקלה מסרבות לטפל באוטיסטים כנדרש.

המקרה הראשון מספר על קטין, יליד 1999, חולה באפילפסיה שאובחן כאוטיסט. בדצמבר 2010 נקבע על ידי שלושה רופאים מומחים מטעם חברת כלל ביטוח, כי הוא סיעודי, והוא החל לקבל קצבה חודשית.

ד"ר נילי קרקו-אילצילום: גיל אייל

בחלוף שנתיים מהיום שבו הוכר כסיעודי דרשה חברת הביטוח מהוריו להציג את המסמכים הבאים כתנאי להמשך תשלום קצבת הסיעוד: דו"ח ריפוי בעיסוק משנת 2011 ודו"ח עדכני, דו"ח קלינאית תקשורת משנת 2011 ודו"ח עדכני, דו"ח תפקודי/פדגוגי משנת 2011 ודו"ח עדכני, ודו"ח פיזיותרפיה משנת 2011 ודו"ח עדכני.

מאחר שהוריו של הקטין התקשו להמציא את כל הדו"חות המבוקשים (ובעיקר את הדו"חות המתייחסים ל-2011), הם הציגו בפני חברת הביטוח דו"ח חינוכי שנכתב על ידי מחנכת הכיתה שלו. הדו"ח כולל התייחסות למצבו מבחינה לימודית, רגשית, תפקודית ותקשורתית, והוא נערך לאחר התייעצות עם אנשי מקצוע המטפלים בקטין בבית הספר.

מהנתונים שהוצגו בדו"ח עולה כי הקטין הינו בעל לקות שפתית קשה ולקויות תפקודיות שונות, כגון חוסר ניידות, חוסר מסוגלות לדאוג לניקיון גופו וחוסר מסוגלות לפעול לבדו בחיי היומיום. בנוסף, הוצגה חוות דעת מרופאת הילדים המטפלת בקטין, שכללה התייחסות למצבו הרפואי ולעובדה כי הוא זקוק לעזרה בביצוע פעולות יומיומית בכל שעות היממה. על פי חוות הדעת, הקטין "זקוק לעזרה בלבוש, ברחצה, בהיגיינה עקב אי שליטה על הסוגרים, אינו ער לסכנות בכלי תחבורה וזקוק לעזרת מבוגר".

אף על פי כן, קבעה חברת הביטוח כי הקטין אינו עומד בקריטריונים הנדרשים להמשך הכרתו כסיעודי. חברת הביטוח התעקשה לקבל את הדו"חות שדרשה ולא הסתפקה במסמכים החלופיים שהוצגו לה, ובהסבר של ההורים מדוע הם לא הוצגו.

לא מדובר רק במקרה בודד: הכותבים מציינים כי "ארבע דוגמאות אלו, ממחישות ביתר שאת את הקשיים שחברות הביטוח מערימות על ההורים ועל ילדים אוטיסטים במימוש זכותם לקצבת סיעוד; את הפרשנות הדווקנית שניתנת על ידי חברות הביטוח לפוליסות הביטוח ואת התנהלות חברות הביטוח שעולה לכדי חוסר תום לב במימוש זכויותיהן על פי הפוליסה.

"עיון בדברים שהובאו מעלה את החשש שחברות הביטוח עושות כמיטב יכולתן, לא אחת בניגוד לעקרונות הדין, על מנת להמנע מתשלום קצבאות סיעוד לילדים אוטיסטים, תוך שהן סומכות ידיהן על חולשת המבוטחים שתמנע מהם לממש את זכויותיהם".

כעת נותר לראות אם המפקחת על הביטוח דורית סלינגר תפעל מול חברות הביטוח או תסתפק בהערה לקונית כפי שכבר אמרה בעבר, לפיה: "חברות הביטוח הן חברות עסקיות הפועלות בהתאם להוראות הדין ועל פי שיקולים של ניהול סיכונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?