תשואה מובטחת של 23% בשנתיים? לשלמה מעוז וחיליק טפירו הפתרונים

קרן אור של טפירו ומעוז, המתמחה במימון פרויקטי תמ"א 38, גייסה 150 מיליון שקל תוך שהיא מבטיחה "תשואה של 8.5% בשנה ו-23% בשנתיים" ■ איך הוסברה ההבטחה? "בעקבות פנייתכם תוקנה המודעה ואנו מבהירים שמדובר בהלוואה בריבית ידועה מראש"

אסא ששון
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון
אסא ששון

בשבועות האחרונים מתגלגל באינטרנט קמפיין פרסומי תמים למראה בכיכובו של שלמה מעוז. מעוז, המחייך בתמונה שמופיעה בצדה הימני של מודעת הפרסומת, הוא הכלכלן הראשי של קבוצת טפירו שבשליטתו ובניהולו של חיליק טפירו. את הקמפיין מריצה חברת קרן אור, המתמחה במימון פרויקטים של תמ"א 38.

הכותרת במודעה שלצד תמונתו של מעוז מבטיחה לחוסכים הישראלים המיוסרים ותאבי הריבית: "תשואות זה לא רק לעשירים, גם לך מגיע ליהנות". בהמשך המודעה נכתב: "רוצה להשקיע ולהרוויח כמו הגדולים? עכשיו גם לך יש הזדמנות להשקיע וליהנות מתשואות גבוהות".

ואז מגיעה שורת המחץ :"קבוצת טפירו בראשות הכלכלן שלמה מעוז מעניק לך הזדמנות להשקיע ולהרוויח בגדול: 8.5% תשואה מובטחת לשנה, 23% תשואה מובטחת לשנתיים".

תשואה מובטחת, ובמיוחד כה גבוהה, היא מושג בעייתי מאוד. מנהלי קרנות השקעה נזהרים מלפזר הבטחות כאלה. תשואות גבוהות כמעט תמיד מגיעות עם סיכון ולכן קשה, ולמעשה אסור, להבטיח אותן. מעוז, שהיה במשך שנים הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, אמור לדעת זאת.

קרן אור מתמחה בהשקעה בפרויקטים של תמ"א 38 - תוכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. עד כה גייסה הקרן ממשקיעים רבים כ–150 מיליון שקל. בפועל קרן אור היא חברה קבלנית המתמחה בייזום ובביצוע פרויקטים של תמ"א 38. המשקיעים שמעניקים את כספם לקרן בעצם נותנים לה הלוואה ומקבלים תמורתה ריבית.

הפרסומת של קרן אור

באתר החברה נכתב: "קרן אור היא קרן בוטיק המתמחה בניהול פרויקטים בתחום הנדל"ן למגורים (תמ"א 38) והשלמת הון. הקרן מאפשרת למשקיעים ליהנות מהפוטנציאל הכלכלי הגבוה הגלום בהשקעות נדל"ן ואשראי ללא צורך בהון עצמי רב, בסיכון נמוך ועם ביטחונות מלאים. המוצר מאפשר החזר חודשי קבוע של קרן + ריבית ולחלופין החזר של ריבית חודשית וקרן בסוף תקופה. מסלולי ההשקעה הם לשנה או לשנתיים לבחירת המשקיע".

בשיחה שערכנו עם החברה קיבלנו פרטים נוספים. כבר בתחילת השיחה הבהרנו כי אנחנו משקיעים סולידיים. מנהלת מוקד הלקוחות, כרמית, ביררה מאיזה אזור בישראל אנחנו, והחלה להסביר על המוצר - קרן אור. כשאמרנו לה שאיננו מבינים דבר בשוק ההון היא השיבה: "זה לא שוק ההון זה שוק הנדל"ן. אנחנו, סוכנות טפירו, עוסקים בתחום יותר מ–13 שנה. יש לנו יותר מ–20 אלף לקוחות. המוצר הספציפי הזה נמצא אצלנו שנתיים עם תשואה מובטחת".

מה זו תשואה מובטחת?

חיליק טפירו

"אנחנו עוסקים בכל התחום של תמ"א 38, כלומר, מימון פרויקטים לקבלנים. אנחנו בוחרים בקפידה פרויקטים קבלניים של תמ"א 38 עם תשואות גבוהות, וכך יכולים להבטיח את התשואה למשקיע".

מה הכוונה במלים "להבטיח את התשואה"?

"זה אומר שאם אתה הולך אתנו עם סכום של 100 אלף שקל, אחרי שנה יש לך 110 אלף שקל. זה מובטח בחוזה על ידי הסכם ושטר חוב".

איך תבטיחו לי את זה? מה הביטחון שלי?

"זה מוצר שרץ אצלנו יותר משנתיים. גייסו לו כבר יותר מ–150 מיליון שקל. אתה יודע, הלקוחות היו מרוצים והוסיפו כסף והמשיכו לשנה נוספת. יש לך פה חוזה שרשום מה הסכום שנתת לנו ומה תקבל. התשואה לשנה מגיעה דרך החזרים שוטפים (8.5%) או דרך החזר חד פעמי (10%)".

ואם אחת ההשקעות שלכם לא מצליחה – האם אני מקבל את הכסף עם ריבית בכל מקרה?

"אנחנו לא משקיעים בפרויקט אחד אלא במגוון פרויקטים. אנחנו חברה פרטית ויש לנו גם חברה קבלנית. יש מגוון רחב של פרויקטים. לך זה לא משנה. לך יש תשואה מובטחת. אתה מקבל את התשואה שהבטיחו לך. מה הסכום שיש לך פנוי?"

סדר גודל של 150 אלף שקל. זה כסף של המשפחה, חסכונות שמאוד שומרים עליהם.

בשלב זה כרמית מנסה לסדר לנו פגישה עם סוכן שיסביר הכל. שאלנו שוב וניסינו להבין כיצד עובד מנגנון הבטחת התשואה. כרמית מיהרה להסביר כי לא היא זו שמבטיחה את התשואה אלא החברה. "מה שיכולתי להגיד בטלפון אמרתי. השאר זה תפקידו של הסוכן. המוצר נותן תשואה מובטחת של 8.5%–11%", אמרה.

ומה אם יהיה משבר בתחום הנדל"ן? מאיפה תביאו לי את הכסף?

שלמה מעוז

"יש לך חוזה שמובטחת בו תשואה. אנחנו חברה שמוערכת ב–1.3 מיליארד שקל. אנחנו סוכנות פיננסים יותר מ–13 שנה. לא נעשה דברים שהלקוחות שלנו ייפגעו. לקוחות חיצוניים פנו אלינו ובכל דבר יש סיכון. השאלה היא אם אתה מעוניין לשים את הכסף בבנק ולהרוויח חצי אחוז".

אבל הבטחתם לי תשואה, כלומר, בלי סיכון?

"הסוכן גם יסביר לך. בכל דבר יש סיכון, אבל מבחינת המוצר הסיכון נמוך".

לאחר ההסבר של כרמית פנינו למקורב המכיר את החברה, כדי לקבל הסבר נוסף. "הקרן היא למעשה חברה", הוא אמר. "אתה כלקוח נותן הלוואה לחברה, והחברה שהיא חברה קבלנית חותמת אתך על הסכם הלוואה. כך אתה יודע בדיוק מה נתת ומה אתה אמור לקבל בסוף חיי ההלוואה".

אם אני נותן הלוואה לחברת נדל"ן אז יש סיכון?

"כן יש סיכון. כאשר יש הסכם הלוואה צריך להחזיר. ואם נוצר מצב שלא מאפשר החזר של ההלוואה אז הולכים לכינוס נכסים".

מלבד הבעייתיות של התשואה המובטחת שמבטיחה קרן אור, קיימת שאלה לא ברורה נוספת. חוק ניירות ערך קובע שגיוס הון מהציבור שבו משתתפים יותר מ-35 ניצעים מחייב את הגוף המגייס לפרסם תשקיף מלא כאילו היה מדובר בחברה ציבורית. קרן אור לא פירסמה תשקיף כזה וגייסה מהציבור 150 מיליון שקל.

מקבוצת טפירו נמסר בתגובה: "קרן אור היא חברה בע"מ המתקשרת עם לקוחות בהסכמי הלוואה לצורך מימון של פרויקטים, בעיקר בתחום הנדל"ן ותמ"א 38. בעקבות פנייתכם תוקן הבאנר ואנו מבהירים כי מדובר בהלוואה בריבית ידועה מראש. לקבוצת טפירו זרוע פיננסים המשרתת 14 אלף לקוחות במסירות ואמינות זה שנים ארוכות. החברה שמה לה למטרה להנגיש את תחום הנדל"ן גם למשקי הבית ועושה זאת באמצעות קרן אור". בעניין מספר הניצעים טענה החברה: "מדובר בהסכמי הלוואה ולכן שאלת מספר הניצעים אינה רלוונטית".

שלמה מעוז סירב להגיב.

רשות ניירות ערך סירבה להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008