וודסייד תרכוש 25% מהזכויות בלווייתן בתמורה של עד כ-2.7 מיליארד דולר

ההצטרפות של ענקית האנרגיה האוסטרלית גוזרת ללווייתן שווי של כ-10.8 מיליארד דולר, לעומת שווי של כ-8.3 מיליארד דולר עליו דובר בסבב הדיונים הקודם ■ התמורה תשלום במספר תשלומים, הכפופים לעמידה באבני דרך

ערן אזרן
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
אבי בר-אלי

לילה היסטורי לענף חיפושי הגז והנפט בישראל. קצת לאחר חצות, שעון הארץ, השותפות במאגר הגז הענק לווייתן דיווחו כי חתמו על מזכר הבנות מתוקן להצטרפותה של ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד (Woodside) כשותפה במאגר. וודסייד צפויה להחזיק בכ-25% מהזכויות במאגר, בתמורה לתשלומים ומחויבות לתמלוגים בהיקף כולל של כ-2.71 מיליארד דולר.

עם הצטרפותה של וודסייד, יתעדכנו אחזקות השותפים בלווייתן כך שדלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט – הנמנות על קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה - יחזיקו בכ-16.93% מהזכויות במאגר כל אחת; נובל אנרג'י תחזיק בכ-30%, וודסייד בכ-25% ורציו - שבשליטת משפחות רוטלוי ולנדאו - ב-11.12%. ההצטרפות של וודסייד גוזרת ללווייתן שווי של כ-10.8 מיליארד דולר, לעומת שווי של כ-8.3 מיליארד דולר עליו דובר במסגרת סבב הדיונים הקודם, בדצמבר 2012.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מאגר לוויתן מכיל כ-TCF 19 (טריליון רגל מעוקב) של גז טבעי והינו מאגר הגז הטבעי הימי הגדול ביותר שנמצא בעשור האחרון בעולם. המאגר התגלה בשנת 2010, כשנה לאחר תגלית תמר שבה נתגלו כ-TCF 11 (בצירוף תמר SW) של גז טבעי. מאגר לווייתן צפוי להיות פרויקט התשתית הגדול ביותר שהוקם במדינת ישראל, וההשקעה של השותפים בו צפויה להיות בהיקף של מיליארדים רבים.

וודסייד מתמחה בייזום, הקמה, סחר, שיווק ופיתוח של מתקני הנזלת גז (LNG). החברה צפויה להקים מתקן הנזלה (ימי או יבשתי) ולשנע גז נוזלי באמצעות אוניות ליעדים רחוקים בעולם. "כניסתה של וודסייד לעסקה מבטאת את האמון הרב שיש לחברה הבינלאומית במדינת ישראל ובפוטנציאל הקיים במאגר לוויתן, וכן את רצונה להשיא ערך משמעותי נוסף ממאגר זה", מסרה קבוצת דלק.

וודסייד תשלם תמורת חלקה בלווייתן כ-2.71 מיליארד דולר, כאמור. תשלום ראשון, בסך 850 מיליון דולר, יועבר במועד הסגירה של ההסכם (Closing) במזומן. תשלום שני, בסך 350 מיליון דולר, יועברו רק כאשר תתקבל החלטה לבנייה מתקן הנזלה (LNG) או עם יצוא גז מלווייתן שבו שותפה וודסייד, שלא בדרך של הנזלה.

קידוח לווייתןצילום: אלבטרוס

תשלום שלישי - בגובה של עד 1.3 מיליארד דולר - יתקבל בעת ההפקה העתידית של גז ליצוא. הסכום מגלם 5.75% מהכנסותיה של וודסייד בגין מכירת הגז, והוא תלוי בהפקה מינימאלית של 2 TCF גז מהבאר. שלושת הסכומים הנ"ל שווים ל-2.55 מיליארד דולר שישולמו לשותפות בלווייתן. לסכום זה יש להוסיף את התחייבותה של וודסייד לשאת בתמלוגים של 160 מיליון דולר, במקום שאר השותפות.

מלבד התשלומים הללו, השותפות בלווייתן עשויות ליהנות מגידול בעתודות הגז וכן ממציאת נפט. במקרה שעתודות הגז יעלו על 20 TCF נקבע שהשותפות יקבלו מוודסייד תוספת של 50 מיליון דולר; במידה ויימצא נפט במאגר בשכבות התחתונות שלו - השותפות יקבלו מוודסייד תמלוגים של 2.5% מההכנסות של מכירות הנפט. וודסייד ושאר השותפות הסכימו לנהל מו"מ בלעדי וודסייד על מנת להשלים את ההסכם המחייב עד ל-27 במארס.

שיפור משמעותי לעומת ההסכם הקודם

בדצמבר 2012 חתמו השותפות בלווייתן עם וודסייד על הסכם עקרונות ראשוני למכירת 30% מהזכויות במאגר. וודסייד התחייבה אז לשלם כ-1.25 מיליארד דולר לשותפות במאגר, לפי שווי של כ-5 מיליארד דולר ללווייתן. בנוסף התחייבה לשאת בהוצאות שונות שעשויות להגיע עד לכ-250 מיליון דולר, ובכללם מימון קידוח אקספלורציה למטרות נפט. הסכום הסופי שאמורה הייתה לשלם וודסייד עשוי היה לטפס במיליארד דולר ל-2.5 מיליארד דולר, וזאת בין היתר כנגזרת למחירי הגז העתידיים בעולם (האופציה העלתה את השווי הפוטנציאלי של המאגר עד לכ-8.3 מיליארד דולר).

ואולם, מאז חתימת ההסכם חלו שינויים גיאופוליטיים שאפשרו לשותפות בלווייתן לדרוש תוספת במחיר מוודסייד. השינוי המרכזי היה חידוש היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לטורקיה, שמאפשר יצוא גז זול למדינה באמצעות צינור תת-ימי. במקביל, ניתוח הממצאים בקידוחי האקספלורציה בלווייתן הגדיל את רזרבות הגז בכ-2 TCF ביחס להערכה הראשונית.

למעשה, ההסכם החדש העלה את התמורה המיידית לשותפות בלווייתן בכ-1.2 מיליארד דולר – שיפור משמעותי לעומת ההסכם הקודם - במקביל לכך שחלקה של וודסייד במאגר ירד ל-25% במקום 30%. שלא כמו בהסכם הקודם, רוב התשלום לשותפות בלווייתן הוא מובטח, ואינו מותנה בשינויים במחירי הגז העולמים או באופציות שונות שנקבעו בהסכם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?